PTAC: 30% būvlaukumu iztrūkst būvmateriālu atbilstības deklarācijas par slodzi nesošo materiālu īpašībām

Veicot būvobjektu pārbaudi, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) konstatējis, ka aptuveni trešdaļā jeb 30% gadījumu būvniekiem būvlaukumos iztrūkst deklarācijas par slodzi nesošo materiālu īpašībām, šodien intervijā LNT raidījumā 900 sekundes sacīja PTAC vadītāja Baiba Vītoliņa.

Tāpat secināts, ka daļā gadījumu ražotāji nemaz nav veikuši savu ražoto materiālu slodžu pārbaudes par nestspēju. Tas konstatēts četros gadījumos, pārbaudot Latvijā ražotus materiālus. Tas gan nenozīmē, ka materiāli ir slikti, taču par to nav iespējams atbilstoši pārliecināties.

Kā norāda Vītoliņa, būvmateriālu atbilstības deklarācijas var izsniegt tikai ražotājs. Pārbaudēs konstatēti gadījumi, ka šādas deklarācijas būvniekam nav vispār vai arī tās uzrakstījuši materiālu izplatītāji, kas nav pieļaujams - izplatītāji mēdz sajaukt rādītājus vietām, vai paši izdomāt, kādus rādītājus ierakstīt deklarācijā.

Kā norāda Vītoliņa, saskaņā ar normatīvajiem aktiem visām deklarācijām par izmantoto materiālu īpašībām ir jābūt pieejamam būvlaukumā, jo pretējā gadījumā, kā var zināt, ko izmanto būvniecībā.

PTAC vadītāja apliecināja, ka daļā gadījumu pārbaudēs arī konstatēts, ka ar pašu materiālu viss ir kārtībā, tikai nav sakārtota dokumentācija, piemēram, reizēm ražotāji neveic savu materiālu nestspējas pārbaudes, jo tas ir dārgi. Ir arī gadījumi, kad ražotājs deklarācijā norādījis, ka nekādā gadījumā materiālus nevar piemērot slodzi nesošās konstrukcijās, bet izplatītājs patvaļīgi mainījis deklarāciju.

Par konstatētajiem pārkāpumiem tiek informētas būvvaldes, ir arī gadījumi, kad ražotājiem aizliegts izplatīt konkrētus materiālus.

Kā uzskata Vītoliņa, šādā situācijā vainojama gan nolaidība, gan nezināšana. Daudzi trūkumi ir arī projektēšanā - bieži būvprojektos nav noteikts, kādus materiālus jāizmanto, līdz ar to būvniekam ir "diezgan brīvas rokas" izmantot materiālus pēc savas izvēles. Ja projekti būtu atbilstoši normatīviem, būvniekiem nebūtu citas iespējas, skaidroja Vītoliņa.

PTAC vadītāja arī norādīja, ka Latvijā nav pārņemtas vairākas nozari reglamentējošās Eiropas Savienības normas. Tas gan patlaban pamazām tiekot darīts.

Kopumā esot sajūta, ka nozarē situācija uzlabojas, būvnieki ir sapratuši problēmas būtību un virzās uz pozitīvo pusi, sacīja Vītoliņa.

Iesakām: Apskati City24 īpašo piedāvājumu jaunumus!

Jābūt izvēles iespējai "nolikto atslēgu" principa ievērošanā

15.01.2015

alt

Samazinās iedzīvotāju skaits, kuri sagaida nekustamā īpašuma cenu kāpumu

16.01.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

2

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

6

Bērnistaba - balanss starp praktiskumu un bērnu sapņu īstenošanu

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā