Rosina piemērot paaugstinātu NĪN likmi arī graustiem ar valsts nozīmes kultūras pieminekļa statusu

Lai veicinātu graustu ātrāku sakārtošanu, paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi būtu nepieciešams piemērot arī tiem vidi degradējošiem objektiem, kas ir valsts nozīmes kultūras pieminekļi, uzskata Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs.

Ar grozījumiem likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli" Saeima paplašināja vietējo pašvaldību iespējas ietekmēt tādu nekustamo īpašumu īpašniekus vai lietotājus, kuri nenodrošināja savu īpašumu uzturēšanu tehniskā un vizuālā kārtībā, paredzot iespējas šādiem īpašumiem noteikt paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi. Šis regulējums sniedz būtisku atbalstu pašvaldībām, lai mazinātu graustu ietekmi uz pilsētvidi, tomēr pašreizējā redakcijā likums neparedz paaugstinātas nodokļu likmes piemērošanu, piemēram, graustiem, kas ir valsts aizsargājami kultūras pieminekļi.

Tādējādi šādu objektu īpašniekiem nav nekāda stimula veikt nepieciešamās darbības, lai novērstu objekta vidi degradējošo ietekmi, norāda Burovs.

Rīgas domes Īpašuma departaments Vidi degradējošu, sabrukušu un cilvēku drošību apdraudošu būvju klasificēšanas un prioritāšu noteikšanas darba grupas vārdā ir nosūtījis Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V) un Saeimas Budžeta un finanšu komisijai vēstuli ar priekšlikumiem normatīvā regulējuma pilnveidošanai, lai stimulētu vidi degradējošu, sagruvušu un cilvēka drošību apdraudošu būvju sakārtošanu un atjaunošanu.

Izstrādātie priekšlikumi paredz likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" pirmo pantu izteikt tādā redakcijā, kas atļautu aplikt ar paaugstinātas likmes nekustamā īpašuma nodokli objektus, kuriem līdz šim tas netika piemērots. Šādi objekti ir grausti, kas ir dzīvojamo māju palīgēkas, fiziskām personām piederošas inženierbūves, kuras netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai, neiznomātas un neizīrētas, reliģiskajām organizācijas piederošas dzīvojamās mājas vai valsts aizsargājami kultūras pieminekļi.

Tipisks šādas būves piemērs ir mūra ēka pavisam netālu no Saeimas nama Jēkaba ielā 24, kuras bīstamo konstrukciju sakārtošanu bija spiesta veikt pašvaldība par saviem līdzekļiem, tomēr nepilnīgā normatīvā regulējuma dēļ šo līdzekļu iespējamā atgūšana ir visai apšaubāma. Rīgas vēsturiskais centrs ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis, kas veido nozīmīgu daļu no Rīgas pilsētas administratīvās teritorijas, tāpat kā citas valsts aizsardzībā esošas pilsētbūvniecības pieminekļu teritorijas. Šajās apkaimēs graustu netrūkst, taču tiem likumdošanas dēļ 3% paaugstinātā nodokļu likme netiek piemērota.

Nojauks Rīgas domei piederošus graustus Aviācijas ielā un Jaunciema gatvē

30.04.2013

VNĪ plāno maijā atkārtoti izsolīt ēku Aspazijas bulvārī 20

30.04.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Uzņēmēju pieprasījums pēc pūļa finansējuma Latvijā strauji pieaug

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām