Asociācijas aicina Saeimu neiznīcināt nekustamo īpašumu nozari

Nodokļu ieņēmumu zaudējumi 110 miljoni eiro apmērā, 5500 jaunu bezdarbnieku, valsts iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums par 1,6% - šādas sekas radīs plānotie grozījumi Imigrācijas likumā, kas liegs Krievijas pilsoņiem iegūt termiņuzturēšanās atļaujas Latvijā apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi. To atklātā vēstulē Saeimai uzsver Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA) un Latvijas Konkurētspējas attīstības fonds (LKAF).

Saskaņā ar LANĪDA un LKAF pausto viedokli Imigrācijas likuma grozījumi radīs negatīvas sekas Latvijas nekustamo īpašumu tirgū.

Laikā no 2010. līdz 2014.gadam apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām (TUA) Latvijā trešo valstu pilsoņi iegādājās īpašumus 1,035 miljardu eiro vērtībā. Liedzot iespēju Krievijas pilsoņiem saņemt TUA apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi, Latvijas nekustamā īpašuma tirgus piedzīvos lejupejošas pieprasījuma izmaiņas, negatīvi ietekmējot arī banku hipotekārās kreditēšanas jomu Latvijā, teikts atklātajā vēstulē.

Būvniecība ir viena no tām tautsaimniecības nozarēm, kas pēdējos gados Latvijā attīstījusies visstraujāk - kopš 2009.gada strādājošo skaits tajā ik gadu audzis vidēji par 9%, 2013.gadā sasniedzot 22 000 nodarbināto, uzsver asociācijas. Nozares izaugsme sniegusi arī ievērojamu pienesumu valsts budžetam - 2013.gadā tas veidoja 6,4% no Latvijas IKP. Ņemot vērā, ka 60% no jaunajos projektos pārdotajiem dzīvokļiem pēdējos gados ir iegādājušies trešo valstu pilsoņi, no kuriem gandrīz 80% ir Krievijas pilsoņi, ierosinātās izmaiņas Imigrācijas likumā būtiski samazinās pieprasījumu šajā nekustamā īpašuma tirgus segmentā, teikts vēstulē.

Sarūkot pieprasījumam pēc dzīvokļiem jaunajos projektos un nespējot pabeigt iesāktos būvobjektus, lielākajai daļai nekustamo īpašumu attīstītāju draud bankrots vai ilgstošas finansiālas problēmas, brīdina LANĪDA un LKAF. Nozares eksperti vēstulē Saeimai norāda, ka pēc Imigrācijas likuma grozījumu stāšanās spēkā būvniecībā darbavietas zaudēs vairāk nekā 5500 strādājošo, radot atkārota emigrācijas viļņa risku. Likuma izmaiņu izraisītās sekas sāpīgi izjutīs arī daudzās saistītās nozarēs, piemēram, būvmateriālu un mēbeļu ražošanā, kā arī tirdzniecībā un arhitektūrā nodarbinātie Latvijas iedzīvotāji.

Apmaiņā pret nekustamā īpašuma iegādi investoriem ar ģimenēm līdz šim ir izsniegtas 5500 TUA, kuru kopējais pienesums Latvijas ekonomikai ir vidēji 500 miljoni eiro gadā, tai skaitā 110 miljoni eiro, kas ar nodokļu starpniecību ik gadu papildina valsts budžetu, uzsvērts vēstulē.

Auditorkompānijas "Deloitte" pētījumā noskaidrots, ka papildus nekustamā īpašuma iegādei investori Latvijā tērē vidēji ap 70 000 eiro mājokļa iekārtošanai, izmantojot gan vietējo dizaineru, gan mēbeļu ražotāju pakalpojumus. Latvijas ekonomikai vērā ņemami ir arī ieguldītie līdzekļi, kurus nerezidenti atvēl savu īpašumu uzturēšanai Latvijā, kā arī sadzīves tēriņiem - vidēji tie ir 93 000 eiro gadā. LANĪDA un LKAF vēstulē Saeimai aicināts pieņemt lēmumu, kas negrautu Latvijas tautsaimniecību.

LANĪDA ir patstāvīga, brīvprātīga sabiedriska organizācija, kas dibināta 1994.gadā un pašlaik apvieno vairāk nekā 60 nekustamā īpašuma firmas, kā arī daudzus individuālos nekustamo īpašumu aģentus. Visi asociācijas biedri ir sertificēti, apdrošināti un strādā atbilstoši Latvijas un Eiropas standartam LVS EN 15733:2010.

LKAF ir iniciatīva, kuru aizsākuši Latvijas uzņēmēji no nekustamo īpašumu nozares un banku sektora. Fonds organizē Eiropas un ārvalstu investīciju piesaisti Latvijas nekustamo īpašumu tirgum, veic pētījumus biznesa vides uzlabošanai, kā arī veicina sadarbību starp darba devēju organizācijām, arodbiedrībām un valsts iestādēm.

Jau ziņots, ka Saeima nolēma turpināt darbu pie iepriekšējā sasaukumā neizskatītā likumprojekta, kas paredz pārtraukt izsniegt termiņuzturēšanās atļaujas Krievijas pilsoņiem par nekustamā īpašuma iegādi. Minētās izmaiņas rosināja nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK), iesniedzot grozījumus Imigrācijas likumā.

VL-TB/LNNK likumprojekts paredz valsts apdraudējuma novēršanas nolūkā uz laiku apturēt termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanu Krievijas pilsoņiem par nekustamā īpašuma iegādi. Saskaņā ar nacionālās apvienības priekšlikumu Saeima varēs atcelt šos ierobežojumus.

Iesakām: Apskati City24 īpašo piedāvājumu jaunumus!

Sākta dzīvokļu rezervācija daudzdzīvokļu namā „Felicity Apartments”

19.01.2015

alt
alt

Jūrmalas dzīvojamais kvartāls "Legend" pilnībā nodots ekspluatācijā

20.01.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

2

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

3

Vidusmēra latvietim pieejami dzīvokļi Jūrmalā

4

Bērnistaba - balanss starp praktiskumu un bērnu sapņu īstenošanu

5

Šogad interjerā dominēs lielformāta māksla

6

Decembrī sērijveida dzīvokļu cena Rīgas mikrorajonos augusi par 0,5%

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā