Latvijā pirmā savstarpējo aizdevumu platforma "Mintos" piesaistījusi jau aptuveni 150 investorus

Latvijā pirmā savstarpējo aizdevumu (peer-to-peer lending) platforma Mintos (mintos.lv), kuras izveidei piesaistīts starta kapitāls viena miljona eiro apmērā, patlaban jau izsniegusi 67 aizdevumus par 550 000 eiro, piesaistot aptuveni 150 investorus, žurnālistiem sacīja AS Mintos valdes priekšsēdētājs un uzņēmuma līdzdibinātājs Mārtiņš Šulte.

"Mintos" platforma ir domāta, lai iedzīvotāji savus brīvos līdzekļus varētu ieguldīt, investējot naudu aizdevumos privātpersonām. Sākotnēji aizņēmējs aizpilda pieteikumu "mintos.lv" platformā, tiek izvērtēta viņa maksātspēja, ienākumi, Kredītu reģistra dati un nekustamā īpašuma ķīla, pēc rūpīgas izvērtēšanas aizdevumu izsniedz "Mintos" no saviem līdzekļiem, pēc tam "Mintos" cesijas veidā piedāvā šajos aizdevumos investēt iedzīvotājiem, kuriem ir brīvie līdzekļi.

Investori var brīvi izvēlēties tos aizdevumus, kuros investēt savus līdzekļus, paredzēta iespēja arī savu investīciju izlikt pārdošanā citiem investoriem. Ja gadījumā aizņēmējs neveiks ikmēneša pamatsummas un procentu maksājumus un būs jāveic līguma reorganizācija, šādos gadījumos "Mintos" var izmantot investīcijas atpakaļpirkuma tiesības.

"Šādas savstarpējo aizdevumu platformas jau patlaban veiksmīgi strādā visā pasaulē, piemēram, Igaunijā tādas ir trīs, Lietuvā - viena. Būtiskākā "Mintos" atšķirība ir tā, ka piedāvātie investīciju aizdevumi Latvijā ir nodrošināti ar nekustamā īpašuma ķīlu, tādējādi mazinot investoru riskus," skaidroja Šulte.

Savstarpējo aizdevumu platformā pret nekustamā īpašuma ķīlu var saņemt aizdevumu, sākot no 8% gadā ar atmaksas termiņu līdz desmit gadiem, savukārt investoriem ir iespēja ieguldīt daļu savu brīvo līdzekļu ar atdevi līdz pat 15% gadā. Minimālais investīcijas apjoms ir desmit eiro. Nekustamo īpašumu vērtēšanu veic "Latio", savukārt visi aizdevuma līgumi tiek slēgti pie notāra.

"Potenciālos aizņēmējus vērtējam rūpīgi. Līdz šim esam saņēmuši aizdevumu pieprasījumus par aptuveni 15 miljoniem eiro, bet izsniedzām aizdevumus tikai par 550 000 eiro. Sākotnēji tie visi bija mūsu līdzekļi, bet patlaban aptuveni 70 000 eiro jau ir ieguldījuši investori," sacīja "Mintos" valdes loceklis un finanšu direktors Mārtiņš Valters.

"Mintos" ietur apkalpošanas komisiju par veiktajām investīcijām 2% apmērā no investētās summas. Šī summa tiks ieturēta brīdī, kad aizņēmējs veic pamatsummas un procentu maksājumu samaksu. Ja, piemēram, investors investējis 100 eiro ar 10% likmi un aizņēmējs veic samaksu 110 eiro apmērā, "Mintos" ietur divus eiro no ieguldītās summas un investoram pārskaita 108 eiro. Ja aizņēmējs nav veicis maksājumu, šī komisija netiek ieturēta.

"Mintos" savus aizdevumus definē kā patēriņa kredītu pret nekustamā īpašuma ķīlu. Paredzēts izsniegt aizdevumus no 1000 eiro līdz 100 000 eiro uz termiņu no trīs mēnešiem līdz desmit gadiem. Pirmais aizdevums tika izsniegts 2014.gada septembrī.

"Pētījumi parāda, ka gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju pēc visu maksājumu veikšanas paliek pāri brīvi naudas līdzekļi, kurus viņi labprāt investētu uzkrājumu veidošanai. Tomēr komercbankas šobrīd piedāvā ļoti zemas noguldījumu procentu likmes. Vidēji tās svārstās no 0,2% līdz, lielākais, 0,4% gadā. Turklāt jāņem vērā arī tas, ka mainās sabiedrības paradumi, - strauji palielinoties interneta pieejamībai, arvien vairāk cilvēku savus ikdienas darījumus vēlas veikt tiešsaistē, tai skaitā izmantot arī finanšu pakalpojumus," sacīja Šulte, atzīstot, ka izstrādātā platforma ir konkurētspējīga alternatīva komercbanku pakalpojumiem. Atbilstoši Latvijas Bankas datiem iedzīvotāji Latvijā komercbankās ir noguldījuši aptuveni deviņus miljardus eiro.

Šulte skaidroja, ka tehnoloģiju straujās attīstības dēļ pēdējos gados pasaulē daudz tiek runāts par dalīšanās ekonomiku jeb "sharing economy", kur arvien lielāka loma resursu efektīvākā izmantošanā ir tieši privātpersonām.

"Lielās korporācijas ar neskaitāmiem darbiniekiem tiek nomainītas pret tehnoloģiju risinājumiem ar augstu indivīdu iesaisti. Cilvēki pasaulē ir pieraduši ceļojot izmantot "Airbnb" dzīvokļus, nomāt auto platformā "Uber", pat ikdienas sadzīves darbus uzticēt saviem kaimiņiem caur "Taskrabbit". Tehnoloģiju attīstība transformēs finanšu pasauli, un tas ir tikai laika jautājums, kad pārmaiņas būtiski skars arī Latviju," skaidroja Šulte.

Viņš sacīja, ka mūsdienās bankas ir ar lieliem administratīviem resursiem, un IT pamatsistēmas ir morāli un tehnoloģiski novecojušas. Aizņemšanos bankās apgrūtina arī tas, ka aizņēmējam ir jātiekas ar kredītspeciālistu un ir jāizpilda daudz procedūru, un tas notiek lēni un neefektīvi.

"Ja cilvēks arī var aizņemties bankā, viņam jāmaksā augsti procenti. Par patēriņa aizdevumu patlaban jārēķinās ar 16-20% gadā, nemaz nerunājot par nebanku sektoru. Ņemot vērā visas šīs tendences, tika nolemts radīt platformu "Mintos"," skaidroja Šulte.

"Mintos" piesaistītais starta kapitāls viena miljona eiro apmērā ir otrais lielākais Latvijā piesaistītais finansējums "start-up" uzņēmumam aiz "Infogr.am" investīciju darījuma, kas bija 1,34 miljonu eiro apmērā, informēja Šulte.

Starta kapitālu uzņēmums piesaistījis no riska kapitāla fonda "Skillion Ventures".

"Nākotnes finanšu pakalpojumu tirgus balstīsies uz diviem fundamentāliem stūrakmeņiem - attīstītiem tehnoloģiju risinājumiem un vienkāršu komunikāciju ar klientu. Kā konkurētspējīgu alternatīvu komercbanku pakalpojumiem esam izveidojuši platformu interneta vidē, kura saved kopā kredītņēmējus ar cilvēkiem, kuriem ir brīvi naudas līdzekļi un kuri vēlas tos investēt," norāda Šulte.

Lai pārraudzītu uzņēmuma "Mintos" darbu, ir izveidota profesionāla padome, kurā strādā advokātu biroja "FORT" partnere Ramona Miglāne, Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins, kā arī "Superia Corporate Finance" partneris Mārtiņš Krūtainis.

"Mintos" vadība vidējā termiņā plāno uzņēmuma darbību paplašināt, savstarpējo aizdevumu platformu piedāvājot arī Lietuvā un Igaunijā.

AS "Mintos" darbības mērķis ir nodrošināt klientiem uzticamu pakalpojumu. Uzņēmuma darbību pārrauga Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), kas īsteno patērētāju tiesību un interešu aizsardzību. Personas datu apstrāde ir reģistrēta Datu valsts inspekcijā.

Pirmā mājokļa iegādes programmai plāno piešķirt papildu 635 000 eiro

21.01.2015

Liela daļa rezidentu nogaidīs līdz pavasarim - cer uz būtisku īpašumu cenu samazinājumu

22.01.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība