Rīgas slavenākajam graustam Marijas ielā desmitkāršo NĪN likmi

Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija šodien izbraukuma sēdē nolēma piešķirt B kategorijas vērtējumu, kā arī piemērot paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi graustam Marijas ielā 6, kuras dēļ nodokļa maksājums pieaugšot teju desmit reizes.  Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Tāpat objekta īpašniekiem tika uzdots nekavējoties veikt nepieciešamos ēkas konservācijas darbus. Vienlaikus īpašniekiem uzdots saglabāt visas vēsturiski svarīgās ēkas detaļas, lai varētu atjaunot fasādi vēsturiskajā izskatā saistībā ar to, ka būve ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis.

Īpašumu veido zemes vienība 1432 kvadrātmetru platībā, uz kuras atrodas piecstāvu dzīvojamā ēka un pagrabs zem pagalma. Īpašums vienādās daļās - 50 % - pieder Igaunijas pilsonim Tomasam Tolam un SIA Ģertrūdes biznesa centrs. Uz Tomasa Tola vārda tas reģistrēts kopš 1997.gada augusta, bet uz SIAĢertrūdes biznesa centrs - kopš 2013.gada decembra.

Izbraukuma sēdē klātesošie ēkas īpašnieku pilnvarotie pārstāvji skaidroja, ka būve tiek apsaimniekota atbilstoši normatīvo aktu prasībām un uzdotie darbi pakāpeniski tiek veikti. Tola pārstāvis sacīja, ka īpašnieks pasūtījis alpīnistu pakalpojumus, kas pārliecinājās, ka būve tiek atbrīvota no visām nestabilajām konstrukcijām, kas var apdraudēt gājēju drošību. Ģertrūdes biznesa centra pārstāve savukārt apliecināja, ka decembrī ir noslēgts līgums ar uzdoto darbu veicējiem. Tola pārstāvis stāstīja, ka 2014.gada laikā grausta sakārtošanā ieguldīti 7000 eiro.

Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR) uz īpašnieku teikto atbildēja, ka darbu rezultāts «mērāms ar ēkas tehnisko stāvokli, nevis ieguldīto līdzekļu apjomu», norādot, ka nav veikti visi pēdējā tehniskajā atzinumā norādītie darbi. Komisijas locekļi piešķīra būvei vidi degradējošas un apkārtējo drošību apdraudošas ēkas - B kategorijas statusu, kā arī vienbalsīgi nolēma, ka būvei ir jāpiemēro paaugstinātais NĪN, kas nozīmē, ka turpmāk īpašnieku izmaksas par minēto būvi gadā sasniegs 14 000 eiro iepriekšējo 1500 eiro vietā. Šis izmaksu kāpums vērtējams kā motivators operatīvai sakārtošanas darbu veikšanai, skaidroja Burovs.

«Atlikt lēmumu par paaugstināta NĪN piemērošanu neredzu pamatu. Kad prasības par grausta sakārtošanu būs izpildītas, likme var tikt atcelta. Tomēr tā ir «Rīgas graustu vizītkarte»,» uzsverot ēkas atrašanās vietu - Rīgas centrā, sacīja Burovs.

Kā informēja domes Īpašuma departamenta pārstāvji, 2012.gadā ēku apsekoja arī sēdē klātesošais būvinženieris Viktors Kopitins, kas norādīja uz laikapstākļu ietekmē bojātiem sienu posmiem, daļēji sabrukušiem bēniņu pārseguma posmiem, sapuvušiem torņa apakšējiem balstiem un bīstamiem bojājumiem dzegas daļā. Līdz ar to departamenta pārstāvji uzsvēra, ka ēkai joprojām nepieciešami konservācijas darbi - fasādes, dzegas, balkona, mūra posmu un arhitektūras detaļu nostiprināšana. Tāpat 2012.gadā īpašniekiem uzdots nomainīt sapuvušos torņa balstus, nostiprināt terases norobežojošās sienas, margas un jumta segumu. Tāpat uzdots noslēgt būvi tā, lai tajā neiekļūtu trešās personas, kā arī uz ielu ietvēm uzstādīt gājēju aizsargtuneli ar drošu nojumi un brīdinājuma zīmēm.

2012.gadā sagatavotajā ēkas tehniskās apsekošanas atzinumā tika aprakstīts tās stāvoklis, kā arī sniegtas rekomendācijas tā uzlabošanai. Kā ēkas īpašnieki raksturoja iepriekš veiktos darbus, 2012.gadā pasūtīts lielformāta dekoratīvais pārsegs un veikta sieta montāža. 2013.gadā izstrādāts konstrukciju stiprināšanas plāns, veikta tornīša un sienas nostiprināšana, uzstādītas metāla durvis, atjaunots žogs, veikti stiprināšanas darbi pagrabā, kā arī atjaunots dekoratīvais pārsegs. Līdz ar to ēkas kopīpašnieki uzskata, ka ēkai nav piemērojams vidi degradējošas būves statuss.

2014.gada decembrī veiktajā apsekošanā departamenta pārstāvji secināja, ka 2012.gadā uzdotos darbus īpašnieki izpildījuši daļēji. Atzinumā norādīts, ka, lai pilnībā novērstu sabiedrības apdraudējumu, tuvākajā laikā nepieciešams aizmūrēt saplaisājušās logu un durvju ailes, ar saišu palīdzību nodrošināt būves sienu posmu stabilitāti projektēto liftu un eskalatora zonā. Tāpat ar remontjavas palīdzību nepieciešams nofiksēt vai demontēt izkustināto mūri dzegās un arhitektūras detaļās.
Kā žurnālistiem uzsvēra Burovs, mēģinājumi sakārtot minēto graustu norit jau «kopš pagājušā gadsimta» - 1999.gada.
Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, 2008.gadā dome pieņēma lēmumu par šī grausta piespiedu sakārtošanu, uzdodot veikt konservācijas darbus. 2009.gadā grausta īpašnieki ar pilnvaroto personu starpniecību apliecinājuši, ka ir gatavi sākt grausta sakārtošanu, apmaksājot visus remontdarbus no saviem līdzekļiem. 2009.gada vasarā objektam tika veikti jumta un tornīša konservācijas darbi un uzklāts dekoratīvais pārsegs.

Tāpat domē iepriekš arī periodiski saņemtas rīdzinieku sūdzības par apdraudējumu, ko rada minētais grausts, pieprasot uzstādīt aizsargtuneli.

Piecstāvu dzīvojamā ēka Marijas ielā 6 ir celta 1904.gadā pēc arhitekta Konstantīna Pēkšēna projekta. Ēka ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, kas atrodas valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Rīgas vēsturiskā centra teritorijā un vienlaicīgi UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas «Rīgas vēsturiskais centrs» teritorijā.

Interese par dzīvokļiem Rīgas mikrorajonos pagājušā gada ceturtajā ceturksnī bija augsta

23.01.2015

alt

Uzmanības centrā TUA: Latvijas tautsaimniecībai vajag investīcijas, nevis bremzes

26.01.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

2

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

3

Esi pats sava mājokļa saimnieks! Reaton prezentē ko nebijušu apdares materiālu tirgū - fiksētās izmaksas

4

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

City24 redaktora izvēle

alt

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

alt

Jaunā Teika, Ezerparka Nami un Vairoga 32 dzīvojamais projekts vērs durvis apmeklētājiem

alt

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos