Jaunu dzīvokļu ēku būvniecība Pierīgā tuvāko piecu gadu laikā nav gaidāma

Uzlabojoties ekonomiskajai situācijai, neskatoties uz sliktajiem demogrāfijas rādītājiem, Latvijā ir jaunu mājokļu pieprasījums. Ņemot vērā, ka izteikta mērķauditorija jauno projektu iegādē ir jaunās ģimenes, viņu vēlmi un iespējas nopirkt nekustamo īpašumu ierobežo vairāki faktori. Lai projekts būtu konkurētspējīgs šai mērķauditorijai, kā svarīgākos varam izcelt: cena, bankas finansējums, vide, funkcionāls plānojums, ekspluatācijas izmaksas, infrastruktūra. Prasībām atbilstošs raksturīgākais īpašums: gaišs 3 istabu dzīvoklis, kopējā platība 65m2, balkons 5m2, finansējums x bankā līdz 90%, plaša, zaļa un iekopta piemājas teritorija ar bērnu laukumu, netālu bērnudārzs, skola, veikals, sabiedriskais transports. u.c.

Vislielākais jauno mājokļu pierasījums, protams, ir Rīgas pilsētas populārākajos mikrorajonos, kur koncentrējās vislielākā daļa Latvijas aktīvo un darbspējīgo iedzīvotāju, bet, ņemot vērā sīvo konkurenci un ierobežoto piedāvājumu, kas šobrīd jau veicina cenu pieaugumu šajā segmentā, kā lieliska alternatīva iegādei ir jaunie projekti, kas atrodas bijušajā Rīgas rajona teritorijā, īpaši attīstītākajos rajona centros, tādos kā Mārupe, Baloži, Salaspils, Ādaži, Inčukalns, Ķekava, Sigulda, Olaine. Visas augstākminētās vietas atrodas ne vairāk kā 50km attālumā no Rīgas pilsētas centra un ir ar attīstītu infrastruktūru, un it īpaši - ar ērtu sabiedriskā transporta nodrošinājumu, kas paver iespējas savienot darba vietu Rīgā ar dzīvesvietas izvēli ārpus pilsētas.

“Konkurētspējīga cena ir galvenais faktors, kas nosaka lēmumu iegādāties mājokli ārpus Rīgas. Ja Rīgā mikrorajonos ekonomiskās klases jaunajos projektos cenas ir vidēji no 950 līdz 1500 EUR/m2, tad ārpus Rīgas piedāvātajos projektos cenas, atkarībā no piedāvātā apdares līmeņa, ir robežās no 500 līdz 1100 EUR/m2”, informē Ieva Jansone, ARCO REAL ESTATE pārdošanas nodaļas vadītāja

Jāpiebilst, ka šobrīd jaunu projektu būvniecība mūsu apskatāmajā teritorijā augsto būvizmaksu dēļ (ap 800-1000 EUR/m2) nav īpaši izdevīga attīstītājiem, tāpēc piedāvājumu veido iepriekšējos gados būvētie jaunie projekti, kas šobrīd tirgū atgriezušies pārdošanā no bankām vai to meitas uzņēmumiem. Patīkams izņēmums ir, piemēram, daudzdzīvokļu ēka Ādažos, Ūbeļu ielā 13, kur apvienojoties vairākiem uzņēmējiem, ēka tika iegādāta no bankas kopumā un, veicot iekšējās apdares darbus, tiek piedāvāti tirgū 123 jauni izremontēti dzīvokļi. Arī Salaspilī kompānija Maijava (NCH uzņēmumu grupas saistītais uzņēmums), iegādājoties izsolē jaunbūvi Griezes ielā 17, veicot ēkai nopietnus uzlabošanas darbus, piedāvā iegādei 30 dzīvokļus gan ar pabeigtu, gan balto apdari, pēc klienta izvēles. Arī vairākas bankas (to meitas uzņēmumi), analizējot pieprasījumu, ir nonākušas pie secinājuma, ka investori un attīstītāji rindā nestāv, lai iegādātos atsavinātos jaunos projektus kopumā, un tāpēc arī veic šajos projektos iekšējos apdares darbus un/vai citus uzlabošanas darbus un piedāvā klientiem iegādei. Lielākais piedāvājums ir kompānijai Ektornet (Swedbank). Salvus (DNB) arī piedāvā dzīvokļus iegādei Baložos un Olainē. Tās bankas, kas neveic īpašus uzlabojumus atsavinātajos projektos, neskatoties uz konkurētspējīgo cenas piedāvājumu, nevar lepoties ar augstiem pārdošanas rezultātiem, jo klienti ir kļuvuši izglītotāki un prasīgāki pret nekustamā īpašuma kvalitāti un sagaidāmajiem riskiem. Piemēram, ļoti vilinošs liekas piedāvājums iegādāties īpašumu - 3 istabu dzīvokli ar lielu 90m2 platību, ar nepabeigtu apdari, par 800 EUR/m2, kas ir ļoti konkurētspējīga m2 cena. Tomēr pārdošanas gala summa ir tikpat liela, cik 3 istabu dzīvoklim ar mazāku platību un pabeigtu iekšējo apdari, bet augstāku m2 cenu. Pirmajā gadījumā papildu jāinvestē līdzekļi apdares darbu veikšanā, jāmaksā lieli komunālie maksājumi par lielāku dzīvojamo platību.

“Ekonomiskās klases dzīvokļiem nosacīti prioritāra ir pabeigta iekšējā apdare. Tomēr atsevišķos projektos varam vērot, ka cilvēki Pierīgā labprāt pērk arī dzīvokļus baltās apdares stadijā un iekšējo remontu pēc iegādes veic paši. Tomēr, ja vēlas saņemt pēc iespējas lielāku finansējumu no bankas, ieteiktu izvēlēties mājokli ar pabeigtu apdari, jo tā vērtība (vērtību nosaka sertificēts vērtētājs, cena var  nedaudz atšķirties no vērtības) būs augstāka un banka var finansēt lielāku summu no vērtējuma (līdz 90%), kā arī pēc iegādes varat uzsākt mājokļa ekspluatāciju, nevis vēl veikt ilgstošus remontdarbus”, I.Jansone.

Tikpat nozīmīgs iegādes lēmuma pieņemšanā ir apkārtējās vides faktors. Pieminētās apdzīvotās vietas piedāvā Rīgai līdzvērtīgu primārās nepieciešamības infrastruktūras objektu kopumu (skolas, bērnudārzi, veikali, sabiedriskais transports, atpūtas un kultūras centri u.c.), tajā pašā laikā ir lielākas iepējas izmantot un izbaudīt apkārtējās vides sniegtās priekšrocības (svaigāks gaiss, meži, ūdenskrātuves), kas īpaši svarīgi ir ģimenēm ar maziem bērniem vai aktīva dzīvesveida cienītājiem.

Plānojuma ziņā pieprasītākie ir trīsistabu dzīvokļi ar dzīvojamo platību robežās no 60 līdz 75m2. Ekonomiskāki ir 2 istabu dzīvokļi ar platībām robežās no 45 līdz 60m2. Neliels ir 4 istabu dzīvokļu piedāvājumu skaits ar optimālu platību līdz 100m2. Vienistabas (studio) dzīvokļi nav īpaši pieprasīti potenciālās mērķauditorijas vidū, ko pierāda vairākos Pierīgas projektos ilgstoši brīvi pieejamie objekti.

Apkopojot iepriekš minēto, varam secināt, ka šobrīd ir vispiemērotākais brīdis iegādāties jaunu mājokli Pierīgā, pērkot zem reālās tirgus cenas (ņemot vērā šī brīža augstās būvizmaksas), jo šādu mājokļu piedāvājums strauji sarūk, un jaunu objektu būvniecība, visdrīzāk, tuvāko piecu gadu laikā nav sagaidāma.

Izsolē pārdots "Latvijas Krājbankas" meitasuzņēmums "Dzirnavu 11"

02.05.2013

Britu īpašumi, kas piederējuši tikai vienai dinastijai. ASV politiķu neformālie darījumi ar īpašumu brokeriem. Dzērienu bizness rokrokā ar māju iegādēm.

02.05.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

City24 redaktora izvēle

alt

Eksperta viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu