Sliekšņa paaugstināšana liek apcirpt investīcijas

Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) sliekšņa paaugstināšanas un maksātnespējas likuma grozījumu dēļ vairāk nekā uz pusi ticis samazināts investīciju apmērs. 

Tādu pašreizējo ainu intervijā skaidro nekustamo īpašumu attīstītāja SIA Domuss direktors Ralfs Jansons. Viņaprāt, pašreizējā situācijā, kad ārējie faktori (Krievijas rubļa vērtības kritums, ES ekonomikas vājums u.c.), kurus Latvija nevar ietekmēt, ir nelabvēlīgi un ekonomiku slāpējoši, nevajadzētu to vēl vairāk pastiprināt ar nepārdomātiem lēmumiem pašu mājās. Tāpēc TUA piešķiršanas jautājumā ir jāizveido profesionāļu darba grupa; šo jautājumu nevar atstāt politiķu virtuves spēlēm, kā tas ir noticis līdz šim. Vērtējot šo programmu, jābalstās uz objektīvu situācijas analīzi un bezkaislīgiem skaitļiem – darbavietām, samaksātajiem nodokļiem, jāvērtē arī Latvijas konkurētspējas ieguvumi.  

Kā šobrīd izjūtat tirgus situāciju dzīvojamā sektorā? Vai TUA programmas ietekme ir būtiska?

Ja nebūtu TUA programmas, Rīgas centrs nebūtu tik sakopts un vairums ēku, kas vēl nav renovētas, gaidītu labākus laikus. Renovācija vietējam pircējam diemžēl vēl neatmaksājas. Vizuāli Rīga būtu daudz mazāk pievilcīga, galvaspilsētā būtu mazāk tūristu, valstī kopumā – vājāka ekonomika, mazāk darbavietu, mazāk iedzīvotāju (ja nebūtu darba – daudzi izbrauktu). Bez TUA ir vēl citi negatīvi faktori, kas pašreizējā situācijā nākotni liek vērtēt ļoti piesardzīgi un ar daudz mazāku optimismu, nekā tas ir bijis līdz šim. Piemēram, – tās ir peripetijas ap maksātnespējas likuma grozījumiem, kuru dēļ praktiski ir apturēta hipotekārā kreditēšana. Vēl pērn, kad sūtījām prognozes investoriem, rakstīju, ka ekonomiskā izaugsme ļaus ieguldīt tuvāko četru gadu laikā virs 80 milj. eiro. Janvārī samazinājām šo mūsu investīciju programmu uz pusi. Latvijā esam ieguldījuši vairāk nekā 300 milj. eiro; vidēji ap 15 milj. gadā. Šo investīciju tempu bija iecerēts intensificēt šogad – bijām plānojuši ieguldīt 30 milj. eiro; pašlaik ceram «tikai» uz 10 milj., bet nejūtamies pārliecināti arī par to, jo, iespējams, tirgus varbūtējā stagnācija liks mums samazināt arī šo investīciju apjomu. Pašlaik dzīvojamā sektorā nav ne iekšējā, ne ārējā tirgus, t.i., darījumu ir ļoti maz. Esam apturējuši trīs iecerēto projektu dizainu, vairāku projektu īstenošana ir ar jautājuma zīmi. Nebūs cerēto pasūtījumu arhitektiem, būvinženieriem, būvniekiem. Būs mazāk ienākumu valsts un pašvaldību budžetiem. Daļa strādājošo tiks atlaista. Bezdarbnieki droši vien pāris mēnešus «pasēdēs uz valsts pabalstiem», un tad liela daļa dosies peļņā uz ārzemēm, no kurienes, kā liecina statistika, ap 30% neplāno atgriezties.

Kā izjūtat TUA saņemšanas sliekšņa pacelšanu līdz 250 000 eiro? Ko darāt ar jau iesāktajiem projektiem?

Lai nekustamo īpašumu no idejas pārvērstu par realitāti, atkarībā no projekta niansēm ir vajadzīgi četri līdz septiņi gadi. Piem., mums ir apstiprināts projekts dzīvokļu ēkas būvniecībai Rīgas centrā un ir daļa no nepieciešamā finansējuma tā realizācijai. Mēs, pamatojoties uz biznesa plānu, ejam uz banku pēc trūkstošās naudas, un rēķināmies, ka 50 līdz 70% dzīvokļu pircēju šajā mājā varētu būt TUA pieprasītāji. Banka tam piekrīt, piešķir aizdevumu. Darbu objektā sāk celtnieki, to pārrauga speciālisti. Aptuveni pusotru gadu ir nodrošināts darbs vairāk nekā 60 cilvēkiem (tiek bremzēta strādājošo emigrācija). Pēkšņi politiķi minimālo TUA īpašumu iegādes slieksni paceļ no 142 000 eiro līdz 250 000 eiro, pat nepaskaidrojot, kādēļ, daudzu manis aptaujātu ekspertu skatījumā – lai priekšvēlēšanu cīņā dabūtu sev balsis. Tendence turpinās; šai politiķu grupai šis ir galvenais trumpis – biedēt cilvēkus ar «nekontrolētas imigrācijas» draudiem.

Šī iemesla dēļ, jau būvējot ēku, esam spiesti mainīt dzīvokļu plānojumu. Tādējādi tiek pārcelts iepriekš iecerētais mājas ekspluatācijā nodošanas termiņš, rodas papildu, sākotnēji neparedzētas izmaksas.

Informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls  db.lv

Saistītās ziņas:

Rimšēvičs: Latvijā iztrūkst objektīvas diskusijas par termiņuzturēšanās atļauju ieguvumiem /30.01.15/

Nekustamo īpašumu nozarei prognozē pilnīgu apstāšanos /27.01.15/

Uzmanības centrā TUA: Latvijas tautsaimniecībai vajag investīcijas, nevis bremzes /26.01.15/

Rimšēvičs: Latvijā iztrūkst objektīvas diskusijas par termiņuzturēšanās atļauju ieguvumiem

30.01.2015

VNĪ izsolīs zemesgabalu Rīgas centrā par gandrīz diviem miljoniem eiro

02.02.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

2

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

3

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

4

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

5

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

6

Maijā dzīvošanai gatava būs Salienas trešā dzīvokļu māja

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība