Nekustamā īpašuma cenas sērijveida dzīvokļu tirgū šobrīd par 65% zemākas kā „burbuļa” periodā

Salīdzinājumā ar sērijveida dzīvokļu cenu augstāko punktu - nekustamā īpašuma burbuļa jeb pirmskrīzes periodu 2007. gadā, šobrīd tā ir līdz pat 65% zemāka. Lielākā daļa jeb vairāk nekā 80% no mājokļu darījumiem Rīgā notiek sērijveida dzīvokļu tirgū, un to kopskaits palielinās, taču cenu līmenis ir nemainīgs jau vairāk nekā divus gadus. Savukārt Rīgas centrā, Vecrīgā un Jūrmalā, kas ir nekustamo īpašumu tirgus ekskluzīvākais segments un veido vien dažus procentus no kopējā darījumu skaita, vērojams cenu kāpums, Latvijas nekustamo īpašumu asociācijas LANĪDA eksperti.

 Eksperti turpmāk neprognozē straujas izmaiņas sērijveida dzīvokļu cenās. To apliecina arī fakts, ka mājokļu iegādei izsniegto kredītu apjoms turpina samazināties. 2012. gadā, salīdzinājumā ar šo pašu periodu pērn, kopējais Latvijas banku izsniegto mājokļu kredītu apjoms sarucis par 11%. Tāpēc kreditēšanas tirgus joprojām vērtējams kā pārāk mazaktīvs, lai būtiski ietekmētu pieprasījuma un līdz ar to mājokļu cenu strauju kāpumu.

“Runāt par jaunu “burbuli” nekustamā īpašuma tirgū šobrīd noteikti nav pamata. Lai cilvēki izrādītu interesi par līdzekļu ieguldīšanu īpašuma iegādē, cenu pieaugumam jābūt 3–5% virs inflācijas līmeņa. Savukārt sērijveida dzīvokļu cenas pēdējos gados ir palielinājušās tik minimāli, ka nesasniedz pat inflācijas rādītājus. Ņemot vērā padomju gados būvēto māju tehnisko stāvokli, kā arī gauso renovācijas procesu, var teikt, ka lielākajā mājokļu segmentā notiek burbulim pretējs process, un šie īpašumi atrodas vērtības samazināšanās zonā,” situāciju nekustamo īpašumu tirgū raksturo Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācijas LANĪDA un Latio valdes priekšsēdētājs Edgars Šīns.

Lai arī Rīgas centrā un Vecrīgā ir salīdzinoši augsta ārvalstu investoru aktivitāte, tomēr šajā segmentā nav vērojami ļoti intensīvi ēku rekonstrukcijas un būvniecības darbi, kas būtu vērsti uz šo pircēju pieprasījuma apmierināšanu. Jauni projekti tirgū ienāk pakāpeniski, un nekustamo īpašumu tirgus piedāvājumā joprojām saglabājas deficīts

Kā liecina ekspertu apkopotie dati, darījumi Rīgas klusā centra jaunajos vai pilnībā rekonstruētajos namos, kas lielākoties ir pievilcīgi ārvalstu investoriem, mēnesī veido vien dažus procentus no visiem dzīvokļu iegādes darījumiem galvaspilsētā. Pērn šajā segmentā vērojams cenu kāpums - 2012.gadā jaunās vai pilnībā renovētās ēkās Rīgas centrā vidējās cenas palielinājušās par aptuveni 15%, savukārt mikrorajonu jaunajos projektos, kur ārvalstu pirceju īpatsvars nav tik liels, vidējā dzīvokļu cena pērn augusi vien par aptuveni 6%.

“Pēc darījumu skaita mazākos tirgus sektoros, piemēram, Jūrmalā, kur ir liela ārzemju pircēju aktivitāte un pieprasījuma veicināts projektu attīstības bums, risku mazina apstāklis, ka šie projekti tiek finansēti galvenokārt ar pašu uzņēmēju līdzekļiem, nevis banku aizdevumiem. Nelabvēlīgu tirgus situācijas izmaiņu gadījumā ietekme uz nekustamā īpašuma nozari un visu ekonomiku kopumā būtu daudzkārt mazāka nekā tad, ja šāda apjoma Jūrmalas mājokļu būvniecības un iegādes finansēšanā izmantotu kredītlīdzekļus,” komentē Edgars Šīns

Britu īpašumi, kas piederējuši tikai vienai dinastijai. ASV politiķu neformālie darījumi ar īpašumu brokeriem. Dzērienu bizness rokrokā ar māju iegādēm.

02.05.2013

Pusei būvnieku grūtības «savilkt galus»

07.05.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu