Īpašumu tirgus: pašmāju pircēji cer uz cenu samazināšanos

Oficiālie Zemesgrāmatas dati vēl rāda plusus, proti, kopējais dzīvokļu pirkuma darījumu skaits Latvijā 2014. gadā salīdzinājumā ar 2013. gadu palielinājies par 0,3%, taču divos iepriekšējos gados pieaugums bija ap 20%, akcentē Latio. Rīgā dzīvokļu pārdošanas darījumu skaits pagājušajā gadā audzis par 0,4%, savukārt Jūrmalā novērots kritums par 8%. Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

DB jau rakstīja, ka pēc izmaiņām Imigrācijas likumā, strauji samazinājusies nerezidentu aktivitāte (kopš septembra), kuri vēlējušies ieguldīt īpašumos apmaiņā pret termiņuzturēšanas atļaujām (TUA).

Mainās fokuss

«Uzskatu, ka tirgus ir dramatiski mainījies,» saka Latio Mājokļu tirdzniecības nodaļas vadītāja Vija Gailīte. Tieši jauno projektu tirgus mikrorajonos ir būtiski cietis. Maksātnespējas likuma grozījumi, tostarp t.s. nolikto atslēgu principa ieviešana, kam sekoja banku asā reakcija, mainījusi vietējo pircēju tirgu, proti, pašlaik vairumam Latvijas iedzīvotāju vairs nevar nopirkt dzīvokli jaunā mājā. Piemēram, ģimenes parasti meklē 3 vai 4 istabu dzīvokli, kas jaunā mājā varētu maksāt ap 100 tūkst. eiro. Kādreiz tai bija jāsakrāj 10 līdz 15% liela pirmā iemaksa jeb 10 līdz 15 tūkst. eiro, bet tagad – 30%, kas ir tikpat kā neiespējami, viņa skaidro. Līdz ar to atkal jāatgriežas pie alternatīvas – dzīvoklis tipveida ēkā mikrorajonā. Taču daļai cilvēku šāds variants nešķiet pievilcīgs, daļa, jo īpaši gados jauni cilvēki ar samērā labu maksātspēju labprāt izvēlas mājokli īrēt ar cerību, ka varbūt kādreiz izdosies iegādāties savu māju. Līdz ar to ir pieaudzis pieprasījums pēc īres dzīvokļiem. Jauno projektu tirgu neapšaubāmi skar izmaiņas TUA izniegšanas kārtībā. Mājās, kas uzbūvētas ārpus centra, Jūrmalas, nav īpašumu par 250 tūkst. eiro. Šī summa iespējams nebūtu problēma, ja nerezidentiem būtu iespēja par to iegādāties divus mājokļus (piemēram, vienu sev, otru izīrēšanai), taču likums to pašlaik liedz. Jūrmala un Rīgas centrs ir cita īpašumu/tirgus kategorija. «Jebkurā gadījumā Krievijā ir izskanējusi informācija par TUA, šie pircēji Latvijai ir pagriezuši muguru,» viņa secina. Tirgū jau var manīt attīstītāju centienus stimulēt tirgu. Piemēram, ir parādījušies piedāvājumi īpašumus īrēt ar izpirkuma iespējām. Tas ir risinājums abām pusēm, taču pašlaik nav skaidri zināms, vai tas būs populārs, jo tam ir arī negatīvie momenti abām pusēm (tostarp, piemēram, maksātnespējas risks). Attīstītāji piedāvā arī atlaidi, nomaksāt īpašuma reģistrācijas nodevu u.tml. Latio turpina t.s. atvērto durvju dienas jaunajos projektos. «Redzam, ka interese par dzīvokļu iegādi ir. Ņemot vērā pašreizējos apstākļus tirgū, vietējie cer uz cenu samazinājumu. Varbūt tas tā arī notiks atkarībā no tā, vai attīstītājs to var atļauties,» pieļauj V. Gailīte.

Iesakām:   Apskati īpašo piedāvājumu jaunumus!

Iedzīvotāji var piedalīties pilsētvides sakārtošanā

10.02.2015

alt

Deputāti rosina samazināt slieksni nekustamā īpašuma vērtībai, par kura iegādi piešķir termiņuzturēšanās atļauju

11.02.2015

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Īpašumi Kurzemē - jūras krasta tuvums un kultūrvēsturiskais mantojums

2

9 pazīmes, ka īrpirkums ir tava iespēja iegādāties sev dzīvokli

3

Jaunie projekti Jūrmalā uzņems mājokļu pircējus - ļaujies jūras krasta vilinājumam arī tu!

4

Klāt Atvērto durvju dienas maratons jaunajos projektos!

5

Ieteikumi, kā iekārtot mājokli, ja ģimenē aug bērni

6

Kur glabāt "dāmu ieročus"?

City24 redaktora izvēle

alt

Kur glabāt "dāmu ieročus"?

alt

TOP 5: dzīvokļi Rīgā, kuros īpaši piedomāts pie interjera

alt

Jaunie projekti Jūrmalā uzņems mājokļu pircējus - ļaujies jūras krasta vilinājumam arī tu!