Bičevskis: Pēc Maksātnespējas likuma grozīšanas bankas pārskatīs hipotekārās kreditēšanas nosacījumus

Pēc Maksātnespējas likuma grozīšanas bankas pārskatīs hipotekārās kreditēšanas nosacījumus, šādu pārliecību šodien preses konferencē pauda Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Ja Saeima grozīs likumus, ieviešot "nolikto atslēgu" principu kā izvēles iespēju hipotekārā kredīta ņēmējam un mainot nosacījumus fiziskās personas saistību dzēšanai, tad bankas pārskatīšot kreditēšanas nosacījumus.

"Bankas noteikti pirmajā dienā sēdīsies savās valdēs, lai pārskatītu finansēšanas noteikumus," sacīja asociācijas vadītājs. Viņš paskaidroja, ka saskaņā ar spēkā esošajiem patērētāju tiesību noteikumiem bankām tarifi jāizsludina savlaicīgi, nākamajā dienā uzreiz pārmaiņas nav iespējamas, bet, ar klientiem strādājot, tiem varēs piedāvāt tādus noteikumus, kas būs atbilstoši jaunajai tiesiskajai videi.

Bičevskis pauda pārliecību, ka pēc grozījumu pieņemšanas Saeimā nosacījumi par pirmo iemaksu hipotekārajam kredītam atgriezīsies 2013. un 2014.gada pirmās puses līmenī, kad pirmā iemaksa mājokļu kredītiem bija starp 15% un 20%. Tā gan ir pamata vadlīnija un, protams, katrā konkrētā gadījumā tiek vērtēti katra klienta apstākļi, papildināja asociācijas vadītājs.

Kā ziņots, Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja vairākus likumprojektus, kas paredz "nolikto atslēgu" principu ieviest kā izvēles iespēju hipotekārā kredīta ņēmējam. Grozījumi paredz arī mainīt nosacījumus fiziskās personas saistību dzēšanai. Galīgajā lasījumā šos likumprojektus plānots izskatīt nākamnedēļ.

Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā noteic, ka kredīta devējs un patērētājs kredīta līgumā drīkst vienoties, ka pietiek ar nodrošinājuma nodošanu kredīta devējam, lai atmaksātu kredītu. Paredzēts noteikt, ka kredīta devējam pēc patērētāja aizdevuma pieprasījuma saņemšanas ir jāpiedāvā divi kredīta līguma projekti, no kuriem viens paredz, ka pietiek ar nodrošinājuma nodošanu kredīta devējam, lai atmaksātu kredītu, savukārt otrs paredz pilnu patērētāja atbildību par aizdevuma atmaksu. Kredīta devējam būtu tiesības piemērot katram no kredīta līguma projektiem atšķirīgus noteikumus.

Savukārt no Maksātnespējas likuma tiek svītrota norma par "nolikto atslēgu" principu, kas nozīmē, ka šī principa piemērošanai nebūs nepieciešams maksātnespējas process. Grozījumi arī paredz izmaiņas saistībā ar fiziskās personas saistību dzēšanas plānu gadījumos, kad kreditoru prasījumu segšanai tiek novirzīti parādnieka līdzekļi vienas trešdaļas apmērā no minimālās mēnešalgas. Likumprojektā noteikti atšķirīgi saistību dzēšanās plāna termiņi gadījumos, kad kopējo atlikušos saistību apjoms nepārsniedz 30 000 eiro, kad tas ir no 30 001 eiro līdz 150 000 eiro un kad tas pārsniedz 150 000 eiro. Šie termiņi attiecīgi ir viens gads no saistību dzēšanas procedūras pasludināšanas dienas, divi gadi un trīs gadi.

Tiks veikti arī saistītie grozījumi likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli un likumā par uzņēmuma ienākuma nodokli.

Likumu grozījumi tika izstrādāti, ņemot vērā Latvijas Bankas priekšlikumus.

Maksātspējas likuma grozījumi Saeimas darbakārtībā ir jau ilgāku laiku. Pērn septembrī parlaments grozīja Maksātnespējas likumu, ieviešot "nolikto atslēgu" principu. Neraugoties uz banku iebildumiem, Valsts prezidents Andris Bērziņš likumu izsludināja, tomēr kritizēja grozījumus un brīdināja par iespējamiem riskiem tautsaimniecībai. Decembrī Saeima pārcēla Maksātnespējas likuma grozījumu spēkā stāšanos uz martu.

Iesakām:   Apskati īpašo piedāvājumu jaunumus!

Saeima konceptuāli atbalsta ieceri par "nolikto atslēgu" principu kā izvēles iespēju

12.02.2015

Interesi investēt Skrundas radiolokācijas stacijas pilsētiņā jau izrādījuši trīs uzņēmēji

13.02.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dzīvokļu pircēji atgriežas – kļuvuši jaunāki un apdomīgāki

2

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

3

Trīs ekskluzīvi īres dzīvokļi vilinošajā Āgenskalnā

4

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

City24 redaktora izvēle

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

alt

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas