Šmits: Mājokļu atbalsta programma ir bezatbildīgs mēģinājums piešķirt finansējumu tiem, kuri to nevar atļauties

Valsts atbalsta programma mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem ir bezatbildīgs politiķu mēģinājums piešķirt finansējumu tiem cilvēkiem, kuri to nemaz nevar atļauties, šodien preses konferencē sacīja nekustamo īpašumu kompānijas Arco Real Estate valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits.

"Tas ir fantastisks piemērs, kā valstij un politiķiem nevajadzētu rīkoties. Ir jādomā, kā valstī veidot tādu vidi, lai cilvēki varētu pelnīt vairāk, lai viņiem veidotos līdzekļu uzkrāšanas prasmes un viņi varētu atļauties ņemt hipotekāro kredītu mājokļa iegādei," uzsvēra Šmits.

Uzņēmējs norādīja, ka valstij būtu jārūpējas par to, lai pēc iespējas lielāks cilvēku skaits varētu nopelnīt vairāk un atļauties dzīvokļa iegādi, nevis jāmeklē mākslīgi risinājumi, lai iedotu kredītu kādām 200 ģimenēm.

Viņaprāt, to pierāda arī šīs programmas rezultāti. Iesākumā ažiotāža ir milzīga, uz konsultācijām piesakās vairāk nekā 800 ģimenes, taču patlaban kredīts šīs programmas gaitā ir izsniegts vienai ģimenei.

"Ažiotāža ir milzīga, jo arī pati programma tiek dēvēta nepareizi - valsts atbalsta programma. Cilvēki atnāk uz konsultāciju un tikai tad saprot, ka neviens viņiem nekādu naudu nedos, ka paredzēta tikai garantija daļai no pirmās iemaksas. Jauno ģimeņu maksātspēja neļauj pretendēt uz šiem hipotekārajiem kredītiem," skaidroja Šmits.

Viņš uzskata, ka cilvēkam par hipotekāro kredītu jāsāk domāt, sasniedzot vismaz 30 gadu vecumu - pēc tam, kad jau ir noskaidrota sava vērtība darba tirgū, uzkrāta pieredze ar nelieliem aizņēmumiem vai līzingā pirktām precēm, kad arī bankā ir izveidojusies šī cilvēka kredītvēsture un kļuvusi skaidra maksātspēja.

"Sasniedzot 30 gadu vecumu, cilvēkiem izveidojusies saprašana par savām finansiālajām iespējām, par to, ko var un ko nevar atļauties. Ja ģimene var atļauties, tā ņem kredītu, ja nevar - tad nekā, galu galā vairs nedzīvojam sociālismā un neviens neko nedāvina," uzsvēra Šmits.

"Arco Real Estate" valdes loceklis Māris Laukalējs norādīja, ka jauno projektu dzīvokļu cenas, kas nav mazākas par 1300 līdz 1400 eiro par kvadrātmetru, neatbilst jauno ģimeņu maksātspējai. Šī atbalsta programma iespējamu efektu varētu dot vienīgi sērijveida dzīvokļu sekundārajā tirgū vai pilsētās reģionos, kur cenas ir krietni zemākas.

"Paralēli būtu jādarbojas īres atbalsta programmai, lai jaunās ģimenes varētu pašvaldību būvētās īres ēkās īrēt dzīvokli par stabilu, prognozējamu un ne pārāk augstu īres maksu," sacīja Laukalējs.

Šmits piebilda, ka vēl viens no iespējamiem valsts atbalsta veidiem jaunajām ģimenēm būtu īres ar izpirkuma tiesībām atbalsta programma, kuras rezultātā ģimene desmit vai 20 gadu laikā varētu tikt pie sava mājokļa.

Kā ziņots, "Citadele" patlaban ir vienīgā banka Latvijā, kas iesaistījusies valsts atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem un izsniedz hipotekāros kredītus ar valsts galvojumu ģimenēm ar bērniem. Ģimenes ar bērniem bankā "Citadele" var saņemt hipotekāros kredītus ar atvieglotiem nosacījumiem pirmajai iemaksai un iespēju saņemt bankas finansējumu līdz 95% no mājokļa tirgus vērtības.

Sākotnēji šai programmai valsts atvēlēja 332 678 eiro, bet janvāra beigās valdība nolēma pirmā mājokļa programmas finansēšanai papildus novirzīt 635 295 eiro.

Saskaņā ar VAS "Latvijas attīstības finanšu institūcija "Altum"" sniegto informāciju šāds finansējuma apjoms ir pietiekams 640 galvojumu izsniegšanai. Galvojumu apjoms ir atkarīgs no aizdevuma summas.

Iesakām: Ieskaties jaunākajos dzīvokļu īres piedāvājumos!

Gatavi jauniem nekustamā īpašuma projektiem

18.02.2015

alt

Jauno projektu dzīvokļu cenas nākamajos trīs gados augs par 7% gadā

18.02.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība