Apsaimniekotājam nav jābūt par ķīlnieku milzīgai naudas masai

Komunālo maksājumu parādnieki nekad nepazudīs, tāpēc apsaimniekošanas uzņēmumiem nebūtu jāveic starpnieka funkcijas starp iedzīvotājiem un pakalpojumu sniedzējiem un jāveic milzīgu naudas summu tranzīta pārskaitījumi, intervijā biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja apsaimniekošanas uzņēmuma SIA "Namu apsaimniekošana" valdes priekšsēdētājs Jānis Gailāns.

Viņš uzskata, ka parādam ir jāseko dzīvoklim, nevis cilvēkam, jo ar cilvēku var gadīties jebkas un naudu nevar iekasēt. Par maksas iekasēšanu būtu jābūt atbildīgam pakalpojuma piegādātājam, jo apsaimniekotāja galvenā funkcija būtu nodrošināt kārtību apsaimniekotajā ēkā, nevis kļūt par ķīlnieku milzīgai naudas masai.

Gailāns norādīja, ka nemaksātāju procentam mājā nemaz nav jābūt lielam - pietiek ar to, ja maksājumus neveic aptuveni 5% dzīvokļu, lai gada vai divu gadu laikā mājai rastos ļoti nopietna parādu problēma.

"Ja arī apsaimniekotājs pusotra-divu gadu laikā ir izgājis tiesas procedūru un tiesā parādnieku uzvarējis, tad viņš savu darbu ir padarījis. Mēs nevaram būt atbildīgi par to, ka dzīvokļa īpašnieks ir sācis fiziskas personas maksātnespēju un tagad par parādiem maksās, piemēram, 29 santīmus mēnesī. Tas vairs nav mūsu biznesa risks," sacīja Gailāns.

Tādu situāciju ir izveidojusi Latvijas likumdošana, uzsvēra Gailāns, piebilstot, ka pašlaik jaunais apsaimniekošanas likums tikai palielina haosu. Riskiem būtu jābūt sadalītiem, bet pašlaik apsaimniekotājs ir vismazāk varošā struktūra visā ķēdē starp pakalpojuma piegādātāju un patērētāju.

"Likums nosaka, ka apsaimniekotājs par visu ir atbildīgs, taču, lai apsaimniekotājs to varētu izdarīt, viņam būtu jāiedod arī instrumenti, kā to izdarīt. Likums ir bijis slikts jau no paša tā pieņemšanas brīža. Tajā ir ļoti daudz robu un lielas neskaidrības. Patiesībā šī likuma pieņemšana haosu apsaimniekošanas biznesā ļoti būtiski palielināja. Tiek mēģināts ieviest kaut kādas normas, kurām nav iepriekšējās juridiskās prakses un kuras katra no pusēm var traktēt dažādi," sacīja Gailāns.

Skaidrojumi, kā šīs normas pielietot un kā panākt rezultātu, netika sniegti, norādīja apsaimniekotājs. Gailāns uzskata, ka daļai riska būtu jābūt pakalpojuma piegādātājam, vai arī apsaimniekotājam jābūt spējīgam iekasēt naudu par pakalpojumu tā, lai kopīpašnieki neciestu. Likumdošanā būtu jānodrošina apsaimniekotāja prioritātes tiesības saņemt šo naudu un norēķināties par mājai sniegtajiem pakalpojumiem, vai arī jānosaka, ka par samaksas iekasēšanu ir atbildīgs pats piegādātājs.

"Tas šo parādu problēmu ļoti būtiski samazinātu. Tas, protams, neatrisinātu nemaksātāju problēmu, taču tas neradītu problēmu, ka kāda māja var nonākt nelaimē tikai tāpēc, ka tajā ir viens nemaksātājs. Tas arī novērstu baumas par sliktiem apsaimniekotājiem, jo pašlaik apsaimniekotājs ir slikts, ja tas nav norēķinājies par siltumu. Neviens jau neskatās uz to, vai visi iedzīvotāji šim apsaimniekotājam par siltumu ir samaksājuši," piebilda Gailāns.

10 celtnes, kas mainīja Ameriku. Ieskats Dānijas Microsoft mītnes projektā. Ģimenes māja no koka - 100% roku darbs.

10.05.2013

Binders, atzīmējot 20. ceļu būves darba sezonu, izrāda savu rūpnīcu

13.05.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

6

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks