Nekustamā īpašuma nozares komersanti – dāsns devums valsts kopbudžetā

Nekustamā īpašuma nozares komersanti pērn valsts kopbudžetā iemaksājuši 224 miljonus eiro jeb 3.2 % no kopējiem VID administrētiem kopbudžeta ieņēmumiem valstī, uzrādot ieņēmumu pieaugumu par 13 %, salīdzinot ar gadu iepriekš, kas ir vairāk nekā vidējais valsts kopbudžeta ieņēmumu pieaugums valstī, kas bija 3,7 %.

Par to liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) reģistra dati, ar kuriem 27.martā ļoti kupli apmeklētajā ikgadējā Latvijas nekustamo īpašumu asociācijas  (LANĪDA)  organizētajā konferencē „Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?” iepazīstināja VID vadītāja Ināra Pētersone.

Saskaņā ar VID datiem, 2014. gadā Latvijā darbojās gandrīz 32 000 nekustamā īpašuma (NĪ) nozares komersantu - gan fiziskās, gan juridiskās personas: no tām nepilni 2 tūkstoši nodarbojās ar īpašumu pirkšanu/pārdošanu, bet visvairāk bija nodarbināti īpašuma izīrēšanā un pārvaldīšanā. 

NĪ nozares uzņēmumu kopējais apgrozījums 2013.gadā bija 1.4 miljardi eiro, kas ir 2.7 % no kopējā valstī komersantu apgrozījuma. NĪ komersanti 2013.gadā arī sasnieguši par 30 % lielāku kopējo peļņu (308 miljonus eiro), lai gan zaudējumi bijuši lielāki (357 miljonus eiro). Pērn NĪ nozarē vidēji tika nodarbināti 24 373 darba ņēmēji, kas ir vidēji 3.1 % no visiem darba ņēmējiem valstī, saglabājot stabilu nodarbinātības tendenci kā pirms gada: pieaugums bija vien 0.3 % apmērā. 

Turpinājusies un arī sekmējusies cīņa ar nozares „pelēkās zonas” darboņiem: no PVN reģistra izslēgti 226 negodīgi komersanti. Kā atzina VID vadītāja, būtisks darbs tiek veltīts tieši fizisko personu uzraudzībai, lai izskaustu gadījumus, kad tās nereģistrēti darbojas NĪ nozarē un no starpniecības darījumiem nemaksā nodokļus. Tāpēc nozares nodokļu nomaksas jautājumi tiek sakārtoti arī ar likumdošanas palīdzību. 

„Strādājam ar jautājumu, ko bija iniciējuši notāri, lai darījumus ar nekustamo īpašumu obligāti slēgtu notariālā akta veidā, jo šobrīd pie notāra tiek apliecināti vien 10 % darījumu. Esam diskutējuši arī ar Notāru padomi, lai varam „saslēgties” vienotā sistēmā un iegūt informāciju par noslēgtajiem darījumiem. Tas varētu palīdzēt ne tikai nodokļu administrēšanā un fiziskajām personām uzreiz piemērot kapitāla pieauguma nodokli, bet arī no naudas atmazgāšanas viedokļa, īpaši - uzraugot apjomīgus darījumus, kuros norēķinās skaidrā naudā,” konferencē teica VID vadītāja I. Pētersone.

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA, kura jau vairāk nekā 20 gadu apvieno vairāk nekā 60 Latvijas nekustamā īpašuma tirgus kompānijas un iestājas par NI nozares godīgu un profesionālu darbību, izpilddirektore Irina Sjarki norāda, ka nozares sasniegtais 2014.gadā ir gan pateicoties NI komersantu izpratnei par godprātīgu un ilgtspējīgu darbību, gan tāpēc, ka turpinājās nozares iekšējā sakārtošanās un „attīrīšanās” no negodīgiem komersantiem, gan arī sekmīgai  sadarbībai ar nodokļu administrāciju un valsts amatpersonām, kopīgi strādājot pie jaunām likumdošanas iniciatīvām. Tomēr šobrīd NI tirgus Latvijā ir nogaidošs un tā turpmākā attīstība, lielā mērā būs atkarīga gan no politiķu lēmumiem, tostarp – termiņuzturēšanas atļauju jautājumā, gan arī no banku pieejas kreditēšanas jomā un no kopējās tautsaimniecības attīstības, kas ļaus uzlaboties patērētāju noskaņojumam un cerīgi raudzīties uz investīciju iespējām nekustamajā īpašumā. 

Pulcējot plašu nekustamā īpašuma tirgus ekspertu loku, nozarei piesaistītos speciālistus, kā arī valsts un pašvaldību amatpersonas, 27.martā Radisson BLU Hotel Latvija telpās norisinājās plaši apmeklēta ikgadējā Latvijas nekustamo īpašumu asociācijas  (LANĪDA)  organizētā konference „Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?”. Tās laikā tika diskutēts par nekustamā īpašuma tirgus jaunākajām tendencēm mūsu valstī, sniegts ieskats starptautiskajā pieredzē, tika runāts par nozares problēmām, atklāti izaicinājumi un turpmākā attīstība.

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU  City24.lv

Sakārtos vai nojauks četrus Rīgas graustus

02.04.2015

alt

"YIT Celtniecība" svin spāru svētkus projektā „Priedes”

02.04.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Dienas mājoklis! Dzīvoklis zviedru vates fabrikas telpās Rīgas centrā

2

Īpašnieku kopti un loloti īpašumi, ko pašlaik vari iegādāties Latvijas pilsētās

3

Jaunums "Filozofu Rezidencē" - īre ar izpirkuma tiesībām!

4

Ar lauku tūrisma potenciālu: pārdod šarmantus viesu namus un atpūtas kompleksus!

5

Vērts redzēt! Brīnumains piecu istabu dzīvoklis Alberta ielas Art Nouveau ēkā

6

Izvēlies savu! Šī brīža interesantāko īres dzīvokļu TOP

City24 redaktora izvēle

alt

Ar lauku tūrisma potenciālu: pārdod šarmantus viesu namus un atpūtas kompleksus!

alt

Virtuālajās tūrēs iepazīsti jaunos Jūrmalas projektus!

alt

Īpašnieku kopti un loloti īpašumi, ko pašlaik vari iegādāties Latvijas pilsētās