Reģistrēti kredītu starpnieki – „drošāks” pakalpojums mājokļa izvēlē

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA atbalsta likumdošanas iniciatīvas, kas paredz nodrošināt nekustamo īpašumu pircējus un lietotājus ar drošiem, kvalitatīviem, ilgtspējīgiem un energoefektīviem mājokļiem, kā arī drošākus nosacījumus hipotekāro kredītu ņēmējiem, tostarp paredzot kredītdevēju starpnieku reģistrēšanu, kas mazinās risku plaukt pelēkajam sektoram.

Ikgadējā Latvijas nekustamo īpašumu asociācijas LANĪDA organizētajā konferencē „Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?” Ekonomikas ministrijas (EM) amatpersonas skaidroja politiku, kādu īsteno valsts attiecībā uz būvniecības un mājokļu jomu. 

Ilze Oša, Ekonomikas ministrijas Būvniecības un mājokļu politikas departamenta direktore, iepazīstinot ar pērn rudenī pieņemto jauno Būvniecības likumu, akcentēja, ka tā mērķis ir radīt kvalitatīvu būvniecības vidi, panākt efektīvāku un „drošāku” būvniecības procesu, lai tas atbilstu ES nostādnēm par ilgstspējību un energoefektivitāti.

„Jaunais likums mazināja nenoteiktību par būvniecības iespējām konkrētā zemes gabalā, laikus paredz riskus un aizsargā investīcijas, jo ir iespēja agrāk veikt sabiedriskās apspriedes. Tomēr uzņēmēji ir identificējuši pirmās problēmas: tagad būvniecības process ir mazāk elastīgs, jo brīdī, kad projekts ir izpildes stadijā, ir daudz grūtāk mainīt novietojumu, būtiski palielināt vai samazināt apjomu. Tas pasūtītājam liek izlemt no A līdz Z par objektu pirms procesa sākšanas, tostarp nevar paredzēt objekta realizāciju pa kārtām (izpilde gan var notikt kārtās). Zolitūdes traģēdijas fons ir arī profesionāļu piesaiste, ilgāka sadarbība ar būvvaldēm, jo pieteikumi tiek vērtēti skrupulozāk, ir paplašinātas pilnvaras uzraudzībai: gan būvinspektoriem, gan ar PTAC iesaisti – būvizstrādājumu kvalitātei, gan izveidota būvniecības valsts kontrole. Turklāt lielos objektus tagad var realizēt tikai juridiskas personas,” konferencē skaidroja I. Oša.

Runājot par mājokļu politikas perspektīvu, EM paspārnē plānota politikas plānošanas dokumenta izstrāde turpmāko mērķu definēšanai, jo ir apzināti neatrisinātie jautājumi: dzīvojamo telpu īre, palīdzības un sociālā atbalsta politika, dzīvojamo ēku pārvaldīšanas sistēmas izvērtējums. 

Ekonomikas ministrijas Iekšējā tirgus departamenta Konkurences, tirdzniecības un patērētāju tiesību nodaļas vadītāja vietnieks Didzis Brūklītis sniedza ieskatu pirms gada pieņemtajā Eiropas Padomes direktīvā par patērētāju kredītlīgumiem saistībā ar mājokļa nekustamo īpašumu, kuras prasības līdz 2016. gada martam ir jāpārņem mūsu likumdošanā. Tāpēc EM izveidojusi darba grupu, piesaistot plašu ekspertu un nevalstisko organizāciju loku.

„Jaunā direktīva attiecas tikai uz kredītlīgumiem, kas ir nodrošināti vai nu ar hipotēku vai citu salīdzināmu nodrošinājumu attiecībā uz mājokļa nekustamo īpašumu jeb vienkāršoti sakot - skar tikai tos kredītus, kas tiek ņemti īpašumā, kuru paredzēts izmantot kā mājokli, iegādei. Tā kā direktīva neprasa maksimālu harmonizāciju ar vietējo likumdošanu, valstis var to adaptēt samērā brīvi, turklāt Latvijā daudzas prasības, kas skar gan hipotekāros kredītus, gan patēriņa kredītus, jau ir paredzētas likumdošanā un direktīvas ietekme uz kreditēšanā iesaistīto personu loku būs diezgan nebūtiska, lai gan ir dažas pavisam jaunas prasības,” skaidroja EM amatpersona.

Jaunajā direktīvā līdztekus vairākām prasībām, piemēram, par patērētāju izglītošanu, pienākumu sniegt patērētājam informāciju bez maksas, kompetences prasībām kreditēšanā iesaistītajiem darbiniekiem, noteikumiem reklāmai un informācijai, kas jāiekļauj kredītlīgumos, par standarta dokumentāciju u.c., ir atrunāti gadījumi arī par kredīta pirmstermiņa atmaksas nosacījumiem. Lai gan direktīva tieši aizliedz piemērot aizņēmējam naudas sodu pirmstermiņa atmaksas gadījumā, kredītdevējs kredīta pirmstermiņa atmaksas gadījumā būs tiesīgs pieprasīt kompensāciju.

Būtiska novitāte skars nekustamā īpašuma jomā strādājošos t.s. kredīta starpniekus, kuri piedāvā kreditēšanas līgumus vai kredīta devēja vārdā slēdz kreditēšanas līgumus ar patērētājiem vai arī sniedz palīdzību klientiem, veicot ar kreditēšanas līgumiem saistītus sagatavošanas darbus. Šādi starpnieki var brīvi darboties jebkurā ES dalībvalstī, bet valstīm noteikts pienākums kredīta starpniekus un kredīta starpnieka pārstāvjus fiksēt vienotā reģistrā, kā arī veikt kredīta starpnieku un iecelto pārstāvju uzraudzību. Tāpat saskaņā ar direktīvu paredzēta šīs profesionālās darbības civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, kas varētu būt 460 000 EUR par katru atsevišķu prasību vai arī kā ikgadēja maksa -750 000 EUR.

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA) izpilddirektore Irina Sjarki norāda, ka asociācija iestājas par nekustamā īpašuma nozares godīgu un profesionālu darbību, tāpēc atbalsta visas jaunās likumdošanas iniciatīvas, kas patērētājiem sniedz iespēju saņemt „drošāku” pakalpojumu un kvalitatīvu produktu, kas veicina, lai darījumi NI tirgū notiek godīgi un uz vienlīdzīgas konkurences pamata, bet komersanti ir arī atbildīgi pret valsti nodokļu nomaksas ziņā.

„Asociācija jau ilgstoši ir rosinājusi valstiskā mērogā risināt jautājumu par nekustamā tirgus dalībnieku reģistrāciju, gan arī to civiltiesisko apdrošināšanu. Tāpēc atbalstām jaunās prasības par kredītu starpnieku reģistrēšanu. Mūsu asociācijas biedri jau deviņus gadus tiek apdrošināti centralizēti, bet tirgū darbojas salīdzinoši daudz komersantu, ar kuriem sadarbojoties, klienti nevar būt droši par kvalitatīvu pakalpojumu un piedāvājumu. Tāpēc visas likumdošanas iniciatīvas, kas palīdz sakārtot tirgu, neradot lieku birokrātiju komersantiem, ir apsveicamas,” saka I. Sjarki.

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU    City24.lv

 

Valdība apstiprina būvspeciālistu sertificēšanas un uzraudzības institūcijas

08.04.2015

alt

Karstie piedāvājumi Jaunajos projektos no City24.lv

08.04.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

2

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

3

Vidusmēra latvietim pieejami dzīvokļi Jūrmalā

4

Bērnistaba - balanss starp praktiskumu un bērnu sapņu īstenošanu

5

Šogad interjerā dominēs lielformāta māksla

6

Decembrī sērijveida dzīvokļu cena Rīgas mikrorajonos augusi par 0,5%

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā