Termiņuzturēšanās atļaujas pret augtāku kadastra vērtību attiektos tikai uz 0.4 % dzīvokļu visā Latvijā

Priekšlikums grozījumiem  Imigrācijas   likumā, kas rosina palielināt termiņuzturēšanās atļaujas (TUA) iegūšanai iegādājamā nekustamā īpašuma minimālo kadastrālo vērtību, skars vien 0.4 % dzīvokļu īpašumu, kuru kadastrālā vērtība ir lielāka nekā 100 tūkstoši eiro. To secinājusi Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija (LANĪDA), izanalizējot Valsts Zemes dienesta sniegto informāciju. Tādējādi šāds likuma pants praktiski izslēgtu investīciju iespējas jau tā ar TUA programmas nelabvēlīgajiem noteikumiem skartajā nekustamā īpašuma tirgū.

Jāatgādina, ka Saeimā komisijās pirms 2. lasījuma šobrīd tiek izskatīti Imigrācijas likuma grozījumi un vislielākās debates izsauc priekšlikumi TUA programmas nosacījumu kārtējai maiņai. Ierosināts palielināt TUA atļaujas iegūšanai iegādājamā nekustamā īpašuma minimālo kadastrālo vērtību Rīgā un Jūrmalā no 80 000 eiro līdz 100 000 eiro, pārējās administratīvajās teritorijās saglabājot pašlaik likumā paredzētos 80 000 eiro. Ja kadastrālā vērtība ir mazāka, tad nekustamā īpašuma vērtība Rīgā un Jūrmalā nedrīkstētu būt mazāka par 300 000 eiro, savukārt pārējā valstī saskaņā ar pašreizējo kārtību - ne zemāka par 250 000 eiro.

LANĪDA apkopojusi datus, kas ilustrē, kāda būs šī priekšlikuma ietekme.

Pēc VZD sniegtajiem datiem šā gada aprīlī valstī kopumā bija reģistrēti 1.39 miljoni nekustamo īpašumu, savukārt tādu īpašumu, kuru kadastrālā vērtība sasniedz 100 000 eiro un vairāk, bija 33 tūkstoši. Tādējādi LANĪDA secina, ka likuma grozījumiem iesniegtais priekšlikums attiektos vien uz 2.4 % visu īpašumu Latvijā, kuru kadastrālā vērtība ir 100 tūkstoši eiro, tostarp – uz 0.4 % dzīvokļu īpašumu.

Pēc VZD datiem, 2014. gada decembrī visu ēku kopējā kadastrālā vērtība Latvijā bija 18,4 miljardi eiro (no tām – tikai 26 % ir dzīvojamās ēkas), un secināms, ka vidējā kadastrālā ēku vērtība mūsu valstī bijusi nedaudz virs 13 tūkstošiem eiro. 2014. gada decembrī aktīvākajos ēku darījumu rajonos – Rīgā un Jūrmalā bija reģistrēti attiecīgi 106 tūkstoši un 26 tūkstoši ēku, ar vidējo kadastrālo vērtību ēkai Rīgā 95 tūkstoši eiro un 35 tūkstoši – Jūrmalā. Turklāt Jūrmalā pērnā gada nogalē vidējā zemes kadastrālā vērtība bija 58 tūkst. eiro.

Jau pēc pērn septembrī veiktajiem grozījumiem TUA programmā, kad tika jūtami pacelts ieguldījumu „slieksnis” nekustamajā īpašumā līdz 250 000 eiro vienā īpašumā , NĪ nozare piedzīvoja jūtamu darījumu aktivitātes samazināšanos (līdz 2014. gada novembrim vien 14 % no visiem ieguldījumiem nekustamajā īpašumā pārsniedza 250 000 eiro: tas bija septiņkārtējs TUA programmas apmēru samazinājums) un piepildās ekspertu prognozētais, ka pēc septembra likuma grozījumiem maz ticams, ka teritoriāli investīcijas būs ārpus Rīgas centra, Vecrīgas, Jūrmalas, Pierīgas, jo citās Latvijas teritorijās būs grūti atrast atbilstošās vērtības objektus.  

Pieņemot šo likuma grozījumiem iesniegto priekšlikumu, iespējas ieguldīt nekustamajā īpašumā ārvalstniekiem tiks pielīdzinātas „nulles iespējai”.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Pilnveidos izstrādāto Skanstes apkaimes lokālplānojumu

15.04.2015

Mazinās Krievijas pircēju interese par Latvijas luksusa mājokļu tirgu

15.04.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

2

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

3

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

4

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

5

Viesu nams ainaviskā vietā Kurzemē gaida jaunus saimniekus

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks

alt

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts