Grib dot tiesības izpirkt zemi

Dzīvokļu īpašniekiem tiks dotas tiesības zemes izpirkšanai 10 gados par cenu, kas pielīdzināta kadastrālajai vērtībai, pieskaitot 15%, zemes īpašnieks šajā laikā nevarētu pieprasīt zemes nomas maksu. Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv

Tādu risinājumu izstrādājusi Tieslietu ministrija, un tas guvis atbalstu arī valdību veidojošo partiju sadarbības padomes sēdē, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness. Kopumā Latvijā ir vairāk nekā 3600 daudzdzīvokļu dzīvojamo māju, kuras atrodas uz zemes, kas pieder citām personām. Šāda situācija izveidojās īpašumtiesību atjaunošanas laikā, kas bijušajiem zemes īpašniekiem ļāva atgūt zemi, uz kuras padomju laikos bija uzbūvētas dzīvojamās mājas, kas tika nodotas privatizācijai. Rezultātā dzīvokļu īpašniekiem bija pienākums maksāt zemes īpašniekiem piespiedu nomas maksu (tā varēja sasniegt pat 6% no kadastrālās vērtības, ja vien netika panākta vienošanās par citu apmēru) par zemi, uz kuras atrodas ēka. No 2015. gada spēkā stājās grozījumi normatīvos, kas nosaka, ka dalītā īpašuma gadījumos nekustamā īpašuma nodoklis par zemi jāmaksā zemes, nevis dzīvokļu īpašniekam.

Izmantos līdz 40%

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs un bijušais tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš atzīst, ka dalīto īpašumu jautājums ar šo risinājumu varētu izkustēties no nulles punkta. «Risinājums ir balstīts uz brīvprātības principa. Dzīvojamās ēkas dzīvokļu īpašnieku kopsapulce ar balsu vairākumu pieņem lēmumu izpirkt zemi. Šāds lēmums ir saistošs zemes īpašniekam,» skaidro G. Bērziņš. Šādā situācijā tiek izpirkta nevis visa īpašniekam piederošā zeme, bet gan tikai mājai funkcionāli nepieciešamais zemes gabals par cenu, kas būtu tā kadastrālā vērtība + 15%. «Izpirkšana varētu notikt 10 gadu laikā. Šajā periodā zemes īpašnieks nevarētu prasīt arī zemes nomu, tādējādi tiktu radīta ieinteresētība vienai darījuma pusei zemi iegādāties, bet otrai – pārdot,» skaidro G. Bērziņš. Viņš gan atturējās prognozēt, vai precīzi šāds mehānisms tiks iedzīvināts, jo vēl ir vajadzīgs attiecīgs likumprojekts, kas jāakceptē parlamentam, bet jautājums ir ļoti sensitīvs un var prognozēt pamatīgas cīņas par tajā ietvertajām normām. «Tieslietu ministrija prognozē, ka šādu iespēju varētu izmantot 35–40% nomnieku,» atklāj G. Bērziņš. Kopumā visas zemes izpirkšanai zem daudzdzīvokļu mājām būtu vajadzīgi simti miljoni eiro. «Vidēji uz vienu dzīvokli šāda zemes izpirkšana varētu izmaksāt aptuveni 1000 eiro, kas gadā būtu 100 eiro, bet mēnesī – ap astoņiem eiro, kas nav neiespējama summa,» aprēķinu skaidro G. Bērziņš. Tiesa, būs arī dārgāka zeme, kur šīs summas būs lielākas.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Graustu sarakstā iekļauj trīs labi redzamas būves Rīgas centrā

17.04.2015

alt

"YIT Celtniecība" nodod ekspluatācijā projektu "Domino"

20.04.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

2

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

6

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā