"Hipotēku bankas" aizdevumus nekustamo īpašumu attīstītājiem pārdos "Rietumu Bankai"

Atbilstoši konsultanta izvērtējumam un ieteikumam VAS Latvijas Hipotēku un zemes banka (Hipotēku bankas) komercdaļas pakete, kurā ir nekustamo īpašumu attīstītāju aizdevumi, tiks pārdota AS "Rietumu Banka", kuras piedāvājums tika atzīts par atbilstošu tirgus situācijai.

Plānots, ka darījums un klientu pāreja notiks mēneša laikā pēc tam, kad to būs apstiprinājusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Finanšu ministrijā (FM).

"Mēs esam gandarīti par darbu, kuru esam paveikuši kopā ar mūsu kolēģiem no "Latvijas Hipotēku un zemes bankas" un konsultāciju kompānijas "Superia", gatavojot šo darījumu un saskaņojot tā nosacījumus. Uzskatu, ka tie ir izdevīgi visām pusēm, atbilst valsts stratēģijai banku jomā, kā arī "Rietumu Bankas", kuras intereses Latvijā ir vērstas uz korporatīvā biznesa un lielo projektu apkalpošanu, biznesa profilam," atzīmē "Rietumu Bankas" valdes loceklis Renāts Lokomets.

Darījuma summu varēs pateikt tikai tad, kad darījums būs noslēdzies, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja FM Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis. Darījums varētu tikt pabeigts orientējoši gada vidū, informēja "Hipotēku bankas" sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Eglīte.

Kopējais aktīvu apjoms, par kura turpmākās apsaimniekošanas risinājumiem tika lemts šodienas valdības sēdē, ir aptuveni 110 miljoni latu, un būtiskāko daļu veido aktīvi, kas tika atsavināti Privatizācijas aģentūrai. Tas ir orientējošs apjoms, jo portfelis nemitīgi mainās, aizdevumi tiek atmaksāti. Komercdaļu darījumu partneri ir arī komercsabiedrības, tāpēc sīkāka informācija par darījumu detaļām un nosacījumiem patlaban netiek sniegta, bet tas būs zināms, kad darījums būs pilnībā pabeigts, norādīja Jarockis.

Valdība šodien slēgtajā sēdes daļā uzklausīja informatīvo ziņojumu par "Hipotēku bankas" komercdaļas pārdošanas stratēģijas ieviešanas gaitu un apstiprināja atlikušo komercaktīvu pakešu pārdošanu. Tādējādi ir izpildīti būtiskākie priekšnoteikumi, lai noslēgtu "Hipotēku bankas" komercdaļas pārdošanu.

FM informēja, ka atlikušajām komercdaļām no privāto investoru puses tika saņemti neapmierinoši zemas cenas piedāvājumi, tāpēc valdība pieņēma zināšanai, ka SIA "Hipotēku bankas nekustamo īpašumu aģentūra" kapitāldaļas tiks nodotas Privatizācijas aģentūrai, kas ir alternatīvs risinājums aktīvu nodošanai privātajā sektorā. Plānots, ka saskaņā ar likumu par valsts budžetu "Hipotēku bankas nekustamo īpašumu aģentūrai" tiks izsniegts aizdevums no Valsts kases, lai tādējādi dzēstu tās saistības pret "Hipotēku banku". Vaicāts, cik liels aizdevums būs vajadzīgs no Valsts kases, Jarockis norādīja, ka saskaņā ar šā gada valsts budžeta likumu Valsts kase var izsniegt aizdevumu līdz 90 miljoniem latu.

Tāpat valdība pieņēma zināšanai informāciju par "Hipotēku bankas" meitassabiedrības SIA "Risku investīciju sabiedrība" piederošo 51,31% AS "Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība "Hipo Fondi"" akciju pārdošanu SIA "Biznesa sistēmas". "Firmas.lv" informācija liecina, ka uzņēmuma "Biznesa sistēmas" īpašnieki ir SIA "Būsters Z" (36,67% daļu), Lauris Gruntmanis (35%) un Aldis Austers (28,33%). Uzņēmums veic citur neklasificētas finanšu pakalpojumu darbības, izņemot apdrošināšanu un pensiju uzkrāšanu.

"Hipotēku bankas" komercdaļas pārdošanas process noslēgsies pēc tam, kad tiks noslēgti līgumi un darījumi tiks pabeigti, informēja ministrijā.

"Hipotēku bankas" komercdaļas pircēju atlases procesā tika uzrunāti vairāk nekā 100 potenciālie pretendenti. Pircēju atlases procesā svarīgākie kritēriji bija iespējami labākā cena, kā arī augsta reputācija un stabilitāte. Ministrijā uzsvēra, ka iesaistītās puses - FM, konsultants "Superia" (iepriekš "SEB Enskilda") un "Hipotēku banka" - ir darījušas visu iespējamo, lai esošajā ekonomiskajā situācijā tiktu noslēgts labākais un izdevīgākais darījums, kas "Hipotēku bankas" komercdaļas klientiem arī turpmāk nodrošinās banku pakalpojumus un servisu visaugstākajā līmenī.

Patlaban, kā arī visā pārveides procesa gaitā "Hipotēku banka" turpina strādāt stabili un droši, nodrošinot klientiem pakalpojumus un īstenojot valsts atbalsta programmas, uzsvēra FM.

"Hipotēku bankas" komercdaļas tiek pārdotas, jo valdība 2009.gadā nolēma, ka līdz 2013.gada beigām tiks pārtraukta "Hipotēku bankas" komercdarbība, lai nākotnē koncentrētos tikai uz attīstības institūcijas uzdevumiem.

Pārveides procesa gaitā "Hipotēku bankas" darbība tiek fokusēta uz tautsaimniecībai būtiskiem virzieniem - mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanu, uzņēmējdarbības sākšanas veicināšanu, infrastruktūras attīstīšanu un citiem nacionālās attīstības projektiem saskaņā ar valdības apstiprinātām programmām.

Tā kā attīstības institūcijai galvenokārt ir papildinoša loma un tai nav jākonkurē ar citiem tirgus dalībniekiem, "Hipotēku bankas" daļai, kas nav tieši saistīta ar attīstības funkciju veikšanu, tas ir komercdaļai, tiks nodrošinātas attīstības iespējas privātajā sektorā.

Pērnvasar tika noslēgti līgumi par četru "Hipotēku bankas" komercdaļas pakešu pārdošanu. "Swedbank" iegādājās "Hipotēku bankas" komercdaļas paketes, kurās ir privātpersonu un juridisko personu komercaizdevumi, norēķinu un noguldījumu pakalpojumi. SIA "Swedbank līzings" iegādājās SIA "Hipolīzings". Savukārt pensiju 2.līmeņa plānu pārvaldīšanas paketi iegādājās "SEB Wealth Management".

"Hipotēku bankas" zaudējumi no komercdaļas pārdošanas "Swedbank" ir 28,57 miljoni latu. "Hipotēku bankas" pagājušā gada pārskatā norādīts, ka 28,57 miljonu latu zaudējumus no pārdošanai paredzētu aktīvu/saistību pārdošanas veido zaudējumi no pirmās, otrās un piektās bankas komercdaļas paketes atsavināšanas, tas ir, no privātpersonu un mazo un vidējo uzņēmumu kredītu un noguldījumu, korporatīvo uzņēmumu kredītu un noguldījumu un SIA "Hipolīzings" atsavināšanas.

Krievijas biznesa intereses Latvijā pieaug; attīstībai divi scenāriji

22.05.2013

Kādi ir svarīgākie kritēriji mājokļu meklējumos ģimenēm ar skolas un pirmskolas vecuma bērniem?

22.05.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

3

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

4

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

City24 redaktora izvēle

alt

Eksperta viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu