TUA programma dāvāja jaunu dzīvi daudziem arhitektūras pieminekļiem

Pateicoties termiņuzturēšanās atļauju (TUA) programmai, kuras ietvaros investori iegādājas vērtīgus īpašumus Latvijā, kopš 2010. gada ir izdevies atjaunot bijušo godību daudziem Rīgas un Jūrmalas namiem - vēstures pieminekļiem: gan jūgendstila pērlēm, vēsturiskajai koka apbūvei un pirmās Latvijas brīvvalsts laika ēkām, kas ilgus gadus atrodas graujošā stāvoklī, praktiski uz sabrukšanas robežas.  Par to liecina dati, ko apkopojusi Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija  LANĪDA.

T.s premium (jeb augstākās klases) nekustamā īpašuma segmentu pārstāvošā uzņēmuma Baltic Sotheby’s International Realty partneris Vestards Rozenbergs stāsta, ka, pirms pieciem gadiem izveidojot TUA programmu, tika atdzīvināts nekustamā īpašuma tirgus t.s. vidējais un dārgais segments, jo TUA investori pastiprināti interesējās par šādiem īpašumiem, un tāpēc tika pieprasīti īpašumi Rīgas centrā, t.s. klusajā centrā, Vecrīgā, Jūrmalā. Pateicoties augošajam pieprasījumam, attīstītāji uzsāka arhitektūras pieminekļu rekonstrukciju un restaurāciju, kuru pussabrukušajam stāvoklim neviens līdz šim uzmanību nepievērsa.

 „Mēs redzējām, ka „atdzīvojās” projekti, kas ilgus gadus bija stagnējuši un pamazām gāja bojā. Labs piemērs, kas raksturo šo tendenci, ir Elizabetes iela Rīgā no tās sākuma ostmalas pusē: 4. numura namam un tā pagalma apjomam ir pabeigta rekonstrukcija, Elizabetes ielā 39 ir jaunbūve, bet tai pretim - rekonstruēts nams, pretī Berga kvartālam arī redzams rekonstruēts nams,” uzskaita uzņēmējs. „No pilsētbūvnieciskā un arhitektūras viedokļa tas ir vērtējams tikai pozitīvi, jo pilsētas seja iegūst patīkamus, sakoptus vaibstus, jo grausti vai degradējoši zemesgabali neveicina kopējās pilsētas telpas attīstību. Bez tam, atjaunotajos namos tiek ierīkotas kafejnīcas, restorāni, telpas birojiem, dažkārt – viesnīcas. Līdztekus vienreizējam iegādes darījumam TUA investori sniedz papildu sabiedrisko labumu un iegūst ne tikai pilsētvide, bet arī tautsaimniecība, jo vēsturiskie nami tiek ne tikai sakopti, bet arī dod darbu būvniekiem, arhitektiem, dizaineriem, vēlāk – namu apsaimniekotājiem u.c., tiek izmantoti vietējie būvmateriāli, maksāti nodokļi budžetā,” vērtē V. Rozenbergs.

Citu piemēru sniedz Mihails Parinovs, juridisko pakalpojumu uzņēmuma a/s Padva, Parinov un partneri vadītājs. Kāds turīgs uzņēmējs no Krievijas iegādājies vēsturisku namu Rīgā, Mežaparkā apmaiņā pret TUA saņemšanu. Nams Mežaparkā, Bergenas ielā bijis traģiskā stāvoklī: no vēsturiskās godības bija saglabājušās vien sienas, bet no pirmā stāva varēja lūkoties zvaigznēs. Šī nama restaurācija un apkārtnes labiekārtošana ilga divarpus gadu, un līdztekus īpašuma, kuram bija liels zemesgabals, iegādes summai – 1.5 miljoniem eiro, vēl miljons eiro tika ieguldīts tā atjaunošanā. „Šis piemērs apliecina, ka TUA saņēmēji ar pietāti izturas pret vēsturisko mantojumu, tiek sakopti arī degradēti objekti, turklāt tiek nodarbināti vietējie speciālisti. Tas nozīmē, ka, piemēram, Mežaparka objektā gandrīz triju gadu laikā tika nodrošinātas darbavietas, maksāti nodokļi, vēlāk arī pietiekami lieli līdzekļi ieguldīti nama labiekārtošanā un apkārtnes apzaļumošanā. Šis uzņēmējs tagad tur dzīvo pastāvīgi, nodibinājis uzņēmumu Latvijā, radot jaunas darba vietas. Tā ieguldījums tautsaimniecībā turpinās,” ilustrē M. Parinovs.

Aplēstā tīrā ietekme uz Latvijas ekonomiku daudzkārt pārsniedz minimāli noteikto ieguldījuma summu TUA saņemšanai pret nekustamā īpašuma iegādi, savā pētījumā „Latvijas biznesa imigrācijas programmas analīzē” secinājusi auditorkompānija Deloitte. 

Jau ziņots, ka TUA programma kopš tās „iedarbināšanas” 2010. gadā līdz pērnā gada septembrim, ir sniegusi aptuveni 1.5 % no iekšzemes kopprodukta (IKP) un ienesusi budžetā apmēram 30-40 miljonu eiro ieņēmumus gadā. Bet pierēķinot netiešo ietekmi, tad TUA programmas kopējais pienesums bijis aptuveni  350 miljoni eiro, liecina Latvijas bankas dati. 

Šobrīd Saeima ir ķērusies klāt kārtējiem grozījumiem Imigrācijas likumā, un vislielākās debates izsauc kārtējā TUA iegūšanas par ieguldījumiem īpašumos nosacījumu maiņa.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Klientu dienas projektā „NCC Mājas Putnu ielā 31”, Rīgā, Ziepniekkalnā!

19.05.2015

alt
alt

Mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem piešķirti 200 galvojumi 1,1 miljona eiro apmērā

19.05.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

CITY24.LV MĒNEŠA PROJEKTS: "Zelta Rasa" Mārupē

2

Sagaidi Jauno gadu savās jaunajās mājās - izvēlies Saliena Park Apartments un sāc tajās dzīvot tūlīt!

3

Jaunajā Pierīgas kvartālā "Līčukrasti" notiks pirmā Klientu diena

4

MĒNEŠA PROJEKTS! Elijas un Maskavas ielas apkaimē top jauns dzīvojamais nams

5

"Elijas Nami" attīstītājs saņem titulu "Veiksmīgākais būvniecības uzņēmums Igaunijā 2020"

6

Svētku sezonā IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS dzīvokļi pieejami ar atlaidi līdz 18 000 EUR!

City24 redaktora izvēle

alt

Jaunākie māju piedāvājumi ar cenas samazinājumu līdz pat 20 000 EUR!

alt

Piedāvājums darītājiem: īpašums Aiviekstes upes krastā lauksaimniecībai un lauku tūrismam

alt

Aizmirstās Mežaparka pērles un nami, kas gaida savu otro "dzimšanas dienu"