TUA programma dāvāja jaunu dzīvi daudziem arhitektūras pieminekļiem

Pateicoties termiņuzturēšanās atļauju (TUA) programmai, kuras ietvaros investori iegādājas vērtīgus īpašumus Latvijā, kopš 2010. gada ir izdevies atjaunot bijušo godību daudziem Rīgas un Jūrmalas namiem - vēstures pieminekļiem: gan jūgendstila pērlēm, vēsturiskajai koka apbūvei un pirmās Latvijas brīvvalsts laika ēkām, kas ilgus gadus atrodas graujošā stāvoklī, praktiski uz sabrukšanas robežas.  Par to liecina dati, ko apkopojusi Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija  LANĪDA.

T.s premium (jeb augstākās klases) nekustamā īpašuma segmentu pārstāvošā uzņēmuma Baltic Sotheby’s International Realty partneris Vestards Rozenbergs stāsta, ka, pirms pieciem gadiem izveidojot TUA programmu, tika atdzīvināts nekustamā īpašuma tirgus t.s. vidējais un dārgais segments, jo TUA investori pastiprināti interesējās par šādiem īpašumiem, un tāpēc tika pieprasīti īpašumi Rīgas centrā, t.s. klusajā centrā, Vecrīgā, Jūrmalā. Pateicoties augošajam pieprasījumam, attīstītāji uzsāka arhitektūras pieminekļu rekonstrukciju un restaurāciju, kuru pussabrukušajam stāvoklim neviens līdz šim uzmanību nepievērsa.

 „Mēs redzējām, ka „atdzīvojās” projekti, kas ilgus gadus bija stagnējuši un pamazām gāja bojā. Labs piemērs, kas raksturo šo tendenci, ir Elizabetes iela Rīgā no tās sākuma ostmalas pusē: 4. numura namam un tā pagalma apjomam ir pabeigta rekonstrukcija, Elizabetes ielā 39 ir jaunbūve, bet tai pretim - rekonstruēts nams, pretī Berga kvartālam arī redzams rekonstruēts nams,” uzskaita uzņēmējs. „No pilsētbūvnieciskā un arhitektūras viedokļa tas ir vērtējams tikai pozitīvi, jo pilsētas seja iegūst patīkamus, sakoptus vaibstus, jo grausti vai degradējoši zemesgabali neveicina kopējās pilsētas telpas attīstību. Bez tam, atjaunotajos namos tiek ierīkotas kafejnīcas, restorāni, telpas birojiem, dažkārt – viesnīcas. Līdztekus vienreizējam iegādes darījumam TUA investori sniedz papildu sabiedrisko labumu un iegūst ne tikai pilsētvide, bet arī tautsaimniecība, jo vēsturiskie nami tiek ne tikai sakopti, bet arī dod darbu būvniekiem, arhitektiem, dizaineriem, vēlāk – namu apsaimniekotājiem u.c., tiek izmantoti vietējie būvmateriāli, maksāti nodokļi budžetā,” vērtē V. Rozenbergs.

Citu piemēru sniedz Mihails Parinovs, juridisko pakalpojumu uzņēmuma a/s Padva, Parinov un partneri vadītājs. Kāds turīgs uzņēmējs no Krievijas iegādājies vēsturisku namu Rīgā, Mežaparkā apmaiņā pret TUA saņemšanu. Nams Mežaparkā, Bergenas ielā bijis traģiskā stāvoklī: no vēsturiskās godības bija saglabājušās vien sienas, bet no pirmā stāva varēja lūkoties zvaigznēs. Šī nama restaurācija un apkārtnes labiekārtošana ilga divarpus gadu, un līdztekus īpašuma, kuram bija liels zemesgabals, iegādes summai – 1.5 miljoniem eiro, vēl miljons eiro tika ieguldīts tā atjaunošanā. „Šis piemērs apliecina, ka TUA saņēmēji ar pietāti izturas pret vēsturisko mantojumu, tiek sakopti arī degradēti objekti, turklāt tiek nodarbināti vietējie speciālisti. Tas nozīmē, ka, piemēram, Mežaparka objektā gandrīz triju gadu laikā tika nodrošinātas darbavietas, maksāti nodokļi, vēlāk arī pietiekami lieli līdzekļi ieguldīti nama labiekārtošanā un apkārtnes apzaļumošanā. Šis uzņēmējs tagad tur dzīvo pastāvīgi, nodibinājis uzņēmumu Latvijā, radot jaunas darba vietas. Tā ieguldījums tautsaimniecībā turpinās,” ilustrē M. Parinovs.

Aplēstā tīrā ietekme uz Latvijas ekonomiku daudzkārt pārsniedz minimāli noteikto ieguldījuma summu TUA saņemšanai pret nekustamā īpašuma iegādi, savā pētījumā „Latvijas biznesa imigrācijas programmas analīzē” secinājusi auditorkompānija Deloitte. 

Jau ziņots, ka TUA programma kopš tās „iedarbināšanas” 2010. gadā līdz pērnā gada septembrim, ir sniegusi aptuveni 1.5 % no iekšzemes kopprodukta (IKP) un ienesusi budžetā apmēram 30-40 miljonu eiro ieņēmumus gadā. Bet pierēķinot netiešo ietekmi, tad TUA programmas kopējais pienesums bijis aptuveni  350 miljoni eiro, liecina Latvijas bankas dati. 

Šobrīd Saeima ir ķērusies klāt kārtējiem grozījumiem Imigrācijas likumā, un vislielākās debates izsauc kārtējā TUA iegūšanas par ieguldījumiem īpašumos nosacījumu maiņa.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Klientu dienas projektā „NCC Mājas Putnu ielā 31”, Rīgā, Ziepniekkalnā!

19.05.2015

alt
alt

Mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem piešķirti 200 galvojumi 1,1 miljona eiro apmērā

19.05.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

2

Esi pats sava mājokļa saimnieks! Reaton prezentē ko nebijušu apdares materiālu tirgū - fiksētās izmaksas

3

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

4

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

alt

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

alt

Jaunā Teika, Ezerparka Nami un Vairoga 32 dzīvojamais projekts vērs durvis apmeklētājiem