Rīgas dome pieņem jaunu NĪN iekasēšanas kārtību; atsevišķiem iedzīvotājiem tas būtiski pieaugs

Ar pozīcijas balsu pārsvaru Rīgas dome otrdien akceptēja nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) paaugstināšanu zemes īpašniekiem, kā arī NĪN paaugstināšanu par mājokļiem bez deklarētiem iedzīvotājiem, nesakoptai zemei un patvaļīgas būvniecības objektiem no 2016.gada, šādi plānojot budžetā iekasēt vairāk nekā 20 miljonus eiro.

Izlietojuma mērķis šiem papildu līdzekļiem budžetā vēl nav skaidrs, pastāstīja Rīgas Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis.

Pieņemtie noteikumi par NĪN aprēķināšanu un NĪN atvieglojumu piešķiršanas kārtību paredz arī jaunus NĪN atvieglojumus ģimenēm ar bērniem. Atvieglojumu ģimene saņems pie nosacījuma, ka konkrētais dzīvoklis pieder kādam no bērna vecākiem un visi ģimenes locekļi ir tajā deklarēti.

Deputāts Dainis Locis (NA), runājot NA frakcijas vārdā, sacīja, ka piekrīt, ka nodokli ir jāceļ, to atzinusi arī valdība. "Prieks, ka domes amatpersonas sākušas runāt un atzīst, ka viens no galvenajiem mērķiem ir budžeta palielināšana, jo finansiālā situācija pašvaldībā ir saspringta. Slikti, ka šādus jautājumus apspriežam ļoti vēlu - pirms paša pieņemšanas brīža. Tas nav īsti pareizi," pauda Locis. Tāpat viņš uzsvēra, ka mulsinoša ir arī situācija, ka nav apspriests papildu ieņēmumu izmantojums, jo "dažreiz līdzekļus novirza apšaubāmiem mērķiem". Viņš uzsvēra, ka nodokļa atvieglojumi būtu vēl jāpārskata, norādot, ka NA deputāti nevarēs atbalstīt jaunos noteikumus.

Jauno kārtību neatbalstīja arī "Vienotības" frakcija, uzsverot, ka jaunās kārtības vienīgais mērķis ir palielināt ieņēmumus Rīgas budžetā. "Protams, ir vairāki pozitīvi priekšlikumi. Pozitīvi, ka palielina NĪN degradētām teritorijām, tai pašā laikā NĪN netiek lietots kā instruments noteiktu teritoriju attīstībai, kas Rīgai būtu ārkārtīgi vajadzīgs. Centrā ir daudz tukšu māju, NĪN var lietot, lai attīstītu šīs teritorijas. NĪN var lietot, lai mazinātu nevienlīdzību, piemēram, nosakot atvieglojumus personām, kurām bruto alga nav lielāka par vidējo - palīdzēt vidusšķirai. Pozitīvi, ka tiek atbalstītas ģimenes ar bērniem, bet šie atvieglojumi atkal ir vienādi visiem, kas nav loģiski un nemazina nevienlīdzību Rīgas pilsētā," skaidroja frakcijas priekšsēdētāja Sarmīte Ēlerte.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) uzrunāja deputātus, lai atklātu galveno iemeslu NĪN iekasēšanas kārtības maiņai. Viņš sacīja, ka nākamajā gadā prognozes par budžeta ieņēmumiem ir negatīvas, finanšu ministrs Jānis Reirs (V) izteicis prognozi, ka būs vismaz mīnus 0,2% no iekšējā kopprodukta. "Joprojām nav skaidrs, kas notiks ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi. Papildus ieņēmumi visdrīzāk nosegs to caurumu, kas veidosies ekonomiskās krīzes rezultātā, samazinoties fiskālajai telpai. Ja runājam, kādēļ tieši NĪN, tad atļaušos bez ironijas teikt, ka valdība vairākkārt pārmetusi, ka Rīga nav spējīga iekasēt pilnu NĪN, kā atļāvusi likumdošana," pauda Rīgas mērs.

Opozīcijas deputāti šodien arī iesniedza deviņus priekšlikumus noteikumu uzlabošanai. Tie visi tika noraidīti.

Deputāts Valdis Gavars (V) bija iesniedzis astoņus priekšlikumus. Viņš aicināja noteikt nekustamā īpašuma likmi 3% apmērā no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības trešo valstu pilsoņiem un Latvijas nerezidentiem. Ušakovs aicināja opozīciju pirms priekšlikumu sagatavošanas "iepazīties ar likumdošanu", skaidrojot, ka likums neatļauj noteikt kādai iedzīvotāju kategorijai likmi, kas lielāka par 1,5 %.

Savukārt Nils Josts (V) aicināja piešķirt NĪN atvieglojumu par zemi 30% apmērā savā mājoklī ar tam piesaistītu zemesgabalu deklarētai personai, kurai nepieder citi nekustamie īpašumi un kuras ieņēmumi iepriekšējā gadā nepārsniedz vidējo bruto darba algu valstī. Šādi "Vienotība" vēlējusies kaut nedaudz mazināt sociālo nevienlīdzību.

Gavars arī aicināja noteikt atvieglojumus atsevišķām personu kategorijām. Piemēram, ka personai, kurai pieder vairāk nekā viens īpašums, bet ir kopīga deklarētā dzīvesvieta ar paša bērnu invalīdu, kurš ir šīs personas vai tās laulātā bērns, mazbērns, brālis, māsa, laulātais, kāds no vecākiem vai vecvecākiem, par vienu īpašumu pienāktos atvieglojums 50% apmērā, bet 90% atvieglojumu saņemtu personas par savu zemi vai zemesgabala daļu, kas tiek izmantota izglītības, sporta, kultūras un sociālo iestāžu darbības nodrošināšanai. Tāpat Gavars aicināja piešķirt atvieglojumu 10% līdz 50% apmērā dzimtas īpašuma īpašniekiem jeb personām, kas zemi ieguvušas zemes reformas ietekmē.

Izvērtējot Gavara priekšlikumu par atvieglojumu piešķiršanu "dzimtas īpašuma" īpašniekiem, Rīgas Pašvaldības ieņēmumu pārvalde secinājusi, ka, lai pamatoti piemērotu atvieglojumus par "dzimtas īpašumu", NĪN aprēķins par zemi automātiskā režīmā nav iespējams, jo manuāli jāizvērtē visas zemes vienības Rīgā, lai noskaidrotu, vai kāda no tām neatbilst atvieglojumu piemērošanas nosacījumiem. Šāda manuāla NĪN par zemi administrēšana būtu pretrunā ar likumu "Par nekustamā īpašuma nodokli", skaidro domē.

Opozīcijas deputāti arī ironizēja, ka pozīcija un opozīcija beidzot ir ceļā uz konstruktīvu sadarbību, jo opozīcijas deputāti materiālus, kas izskaidro jauno NĪN iekasēšanas kārtību, saņēmuši tieši stundu pirms sēdes.

Jau ziņots, ka noteikumi paredz zemei Rīgas administratīvajā teritorijā piemērot likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli" noteikto likmi - 1,5%. Līdz šim, rēķinoties ar ekonomisko krīzi un 25% pieauguma ierobežojumu, kas bija noteikts ar likumu 2008.-2011.gadā, tika piemērota likme 1% apmērā. Savukārt ģimenēm ar vienu bērnu nodokļa atvieglojumi būs noteikti 50% apjomā, bet ģimenēm ar diviem bērniem - 70% apjomā.

Piemērojot NĪN par mājokli, turpmāk tiks ņemts vērā, vai šo īpašumu kāda persona ir deklarējusi kā savu dzīvesvietu. 

Līdzšinējā NĪN likme par mājokli 0,2 līdz 0,6% apmērā tiks saglabāta par īpašumiem, kuros deklarēti Latvijas pilsoņi vai Latvijas nepilsoņi, bet par īpašumiem, kuri nav deklarēti kā dzīvesvieta, likme tiks paaugstināta līdz 1,5%.

Saglabājot līdzšinējo likmi 0,2-0,6% apmērā par mājokli, kas deklarēts kā dzīvesvieta, arī papildus tiks ieviestas atlaides ģimenēm ar bērniem. Ģimenes ar vienu bērnu saņems atlaidi 50% apmērā, ģimenes ar diviem bērniem - 70% apmērā. 

Fiziskām personām dzīvokļu īpašumos nesadalītās daudzdzīvokļu mājās 0,2-0,6% likme tiks aprēķināta par 30 kvadrātmetriem uz katru deklarēto personu, bet 1,5% likme - ja īpašumā nav deklarētu personu, kā arī par ēkas platību, kas pārsniedz 30 kvadrātmetrus uz katru deklarēto. Arī šajā gadījumā papildu atvieglojumus 70% apmērā saņems ģimenes ar diviem bērniem, 50% atvieglojumu - ģimenes ar vienu bērnu.

Piemēram, ja šogad kopējais maksājums (mājoklis un zeme) par divistabu dzīvokļa īpašumu mikrorajonā ir 49,74 eiro, tad 2016.gadā tajā deklarētai ģimenei ar diviem bērniem tas samazināsies par 66,7 % un būs 16,80 eiro, bet deklarētai ģimenei ar vienu bērnu - 28 eiro.

Spēkā paliek arī visas pašlaik noteiktās nodokļa atlaides - ģimenēm ar trīs un vairāk bērniem, trūcīgām un maznodrošinātām personām, vientuļiem pensionāriem, invalīdiem un citām mazaizsargātām iedzīvotāju grupām.

Savukārt juridiskām personām NĪN aprēķins būs atkarīgs ne tikai no deklarētajām personām, bet arī īres līguma. Iepriekš minētie nosacījumi likmes 0,2 līdz 0,6% piemērošanai papildināti ar nosacījumu, ka Zemesgrāmatā jābūt reģistrētam īres līgumam.

Lai motivētu īpašniekus sakārtot savus īpašumus, līdz šim paaugstināta NĪN likme tika piemērota ēkām, kas klasificētas kā vidi degradējoši objekti. No 2016.gada paaugstināta nodokļa likme 3% tiks aprēķināta arī nesakoptas zemes īpašniekiem. Tāpat paaugstinātu nodokļu likmi piemēros gadījumos, kad zemes gabalā konstatēta patvaļīga būvniecība, dzīvokļos - patvaļīga pārbūve, kā arī gadījumos, kad pārsniegts saskaņotais būvdarbu veikšanas ilgums.

Pēc Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes aprēķina, kopējais pieaugums Rīgas budžetā minēto grozījumu rezultātā varētu būt 23,7 miljoni eiro. Ģimenēm ar bērniem noteiktie atvieglojumi kopumā lēšami divu miljonu eiro apmērā, tie varētu attiekties uz 35 000 īpašnieku.

Rīgā kopumā ir ap 264 000 nodokļu maksātāju.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Mājokļu tirgus vēl iešūpojas

09.06.2015

"Pillar": Situācija dzīvojamo platību tirgū patlaban nav pati spožākā

10.06.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

2

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

6

Bērnistaba - balanss starp praktiskumu un bērnu sapņu īstenošanu

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā