Latvijas mūsdienu arhitektūras pērles

City24 šoreiz pievēršas pašmāju interesantāko/ laikmetīgāko ēku paraugiem, apkopojot tos vienā topā, kur iekļauti tieši pēdējo 100 gadu laikā tapušie nami. Taču iepriekš publicēti arī Norvēģijas piekrastes mājokļu labākie paraugi, kas būvēti fjordu apkaimē, kā arī ASV modernās arhitektūras eksperimenti un inovatīvi risinājumi.

1.  Modra Ģelža vasarnīca Pabažos (1959- 1962)

Izcilā latviešu arhitekta Modra Ģelža ģimenes māja ir viens no Padomju Savienības laikmetīgākajiem privāto mājokļu paraugiem, kas savu aktualitāti nav zaudējis joprojām. Dominē koks, plaši stikla logi, atvērtība, ir ievērotas cilveka vajadzības, kā arī cieņa pret apkārtējo vidi. Pēc šī projekta pabeigšanas Ģelzis saņēma piedāvājumus veidot arī citu tālaika turīgo iedzīvotāju mājas. Tā, piemēram, 70. gados tapa aktrises Elzas Radziņas māja Plieņciemā. Šobrīd Ģelža vasarnīcai ir piešķirts kultūras pieminekļa statuss, taču pirms nedaudz vairāk kā 50 gadiem šī ēka bija absolūts jaunums tālaika nospiestajā arhitektūras gaisotnē.

2.  Brīvdienu māja Kaltenē( arhitekte Brigita Bula, 2008- 2011)

Kādreiz šī mājokļa vietā bija zivju fabrikas sūkņu stacija, kas celta 1960. gados  uz mākslīgas salas jūrā aptuveni 300 metrus no krasta. Šis „ Zaigas Gailes biroja” veidotais projekts savulaik guva atzinību arī Čikāgas arhitektūras un dizaina muzeja un Eiropas arhitektūras centra topā „The International Architecture Awards 2010”. Mājas apkārtni veido jūra, tās akmeņainā piekraste, bet pašai ēkai lietoti tādi materiāli kā akmens, metāls, koks, betons. Kādreizējās sūkņu stacijas elementi tika saglabāti un izmantoti arī tagadējās ēkas izskatā.

3.  Dailes teātris( arhitekte Marta Staņa)

1959. gadā arhitekte Marta Staņa uzvarēja Dailes teātra ēkas projektu konkursā kopā ar arhitektiem T. Ieviņu, I. Jākobsonu un H. Kanderu. Šī būve viņai kļuva par apjomīgu mūža darbu, taču to pilnībā pabeidza jau vēlāk, 1972. gadā pēc viņas nāves. Arī Dailes teātra ēka, līdzīgi kā Modra Ģelža 50- 70. gadu darbi, stāvēja it kā pāri savam laikam, atklājot Rietumu pasaules arhitektūras tendences. Ēkā dominē lieli, augsti logi, daudz brīvu un plašu telpu. Var teikt, ka viņa bija viena no spilgtākajām sava laika arhitektēm, taču diemžēl tālaika vidē Staņai bija daudz darbības ierobežojumu, kuriem viņa principiāli pretojās un pastāvēja uz savu ideju realizāciju.

4.  Spilves lidosta( arhitekts Sergejs Vorobjovs, 1954)

Laikā pēc II pasaules kara Latvijā tika plaši pārstāvēts tā saucamais sociālais reālisms. Proti, Staļina laika diktētie būvniecības principi, kad lielos apjomos atjaunoja dzīvokļu fondus, lai padomju strādnieki varētu dzīvot ērti un komfortabli. Lidostas „ Spilve” interjerā izmantoti antīkā tempļa elementi, kā arī dažādi smagnēji sienu gleznojumi, kuros attēlotas strādnieku tautu draudzīgās attiecības. Līdz pat 1975. gadam Spilve bija viena no PSRS rietumu daļas lielākajām lidostām, taču pēc konkurējošās lidostas „ Rīga” izbūves tā zaudēja savu sākotnējo vērtību.

5.  Žaņa Lipkes memoriālais muzejs ( arhitekte Zaiga Gaile)

Muzejs izveidots Ķīpsalā, vietā, kur savulaik dzīvojis Žanis Lipke ar ģimeni. Tieši viņš !! pasaules kara laikā no holokausta izglāba vairāk kā 50 ebreju, slēpjot tos pazemes bunkuros, kas izrakti zemē. Nevienu no paslēptajiem tolaik arī neatrada. Muzejs izveidots tajā pašā vietā un simboliski attēlo Noasa šķirstu. Fasādes vizuāli līdzinās zvejnieku ciema šķūņiem ar melniem, nodarvotiem dēļiem, tāpat arī apkārt memoriāla teritorijai ir melns koka žogs. Saskaņā ar Zaigas Gailes ideju, memoriāls ir kā meditācijas vieta, kurā uzzināt ko vairāk par cilvēku drošsirdību un spēja riskēt ar savu dzīvību citu labā.

*Rakstam izmantoti materiāli no:

www.arterritory.com

www.dizainastudija.eu

www.zgb.lv

www.a4d.lv

Z-Towers vērtē kā augsta riska projektu un pieļauj, ka miljonu dzīvoklis varētu būt reklāmas gājiens

27.05.2013

Ekskluzīvs jahtklubs no Ķīnas jahtu centra izveidē Jūrmalā varētu investēt 25 miljonus eiro

27.05.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

2

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

3

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

6

Atjaunotajā Lāčplēša ielas 13 namā pārdoti jau 30% dzīvokļu

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā nonākusi greznā Krimuldas muiža

alt

Viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"