Valsts zemes fondā būs pieejami Ls 10 miljoni

Jaunveidojamo Valsts zemes fondu pārvaldīs VAS Lauku attīstības fonds (LAF), kas fondā ieguldīs 10 miljonus latu, paredz valdības pieņemtais, Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātais informatīvais ziņojums "Par priekšlikumiem lauksaimniecības zemes efektīvai un ilgtspējīgai izmantošanai".

Kā ziņots, par fonda veidošanu pērn oktobrī paziņoja Valsts prezidents Andris Bērziņš, norādot, ka šāds fonds cita starpā varētu aizsargāt valsts zemes resursu pārdošanu ārvalstniekiem. Prezidents un zemkopības ministre Laimdota Straujuma toreiz parakstīja rīkojumu, kas paredz, ka ne vēlāk kā līdz 2013.gada 1.jūnijam ZM sadarbībā ar Valsts prezidenta kanceleju, iesaistītajām institūcijām un organizācijām ir jāsagatavo likumdošanas priekšlikumi iesniegšanai Ministru kabinetā un Saeimā.

Kā norādīts ZM skaidrojumā, nacionāla līmeņa zemes fonds izveidojams, lai veicinātu zemes īpašniekus zemi apsaimniekot pašiem vai uzticēt to personām, kas nodrošinās katram lauksaimniecībā izmantojamās zemes hektāram pievienoto vērtību.

Saskaņā ar ZM informāciju patlaban aptuveni 25% darījumu ar meža zemi tirgū ir spekulatīvi - zeme tiek nopirkta un pēc neilga laika pārdota. Lauksaimniecības zemes tirgū spekulatīvo darījumu skaits ir aptuveni 17%. Dažos novados spekulatīvo darījumu īpatsvars ir lielāks, piemēram, Alūksnes novadā 30% darījumu ar lauksaimniecības zemi un 40% darījumu ar meža zemi ir spekulatīvi. Turklāt lielākā šo zemes pircēju daļa ir Latvijā reģistrētas uzņēmējsabiedrības. Šis formāli juridiskais dalījums neatspoguļo situāciju pēc būtības, jo vairums Latvijā reģistrēto uzņēmējsabiedrību zemes pirkšanai izmanto ārvalstu kapitālu, kā arī to dibinātāji, māteskompānijas, ir ārvalstu kompānijas.

Līdz ar to, lai pēc iespējas saglabātu lauksaimniecībā izmantojamo zemi Latvijas iedzīvotāju īpašumā, tā nosargājot arī vienu no Latvijas valsts suverenitātes galvenajiem pamatiem - zemi, valstij jāiesaistās problēmas risināšanā, norādīts ZM skaidrojumā.

Kā šodien pēc valdības sēdes teica Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V), paredzēts, ka Valsts zemes fondam būs iespēja izmantot pirmpirkuma tiesības. Vispirms zemi iegādāties tiks piedāvāts tuvākajiem zemes īpašniekiem, lai notiktu zemesgabalu apvienošana, padarot tās apstrādi efektīvāku. Pēc tam tiesības to iegādāties, būs zemes fondam.

Zemes fonda pārvaldība tiks uzticēta LAF, kam būs tiesības piedalīties zemes tirgū, pērkot, pārdodot zemes īpašumus un iznomājot tos, kā arī darboties kā starpniekam darījumos ar lauksaimniecībā izmantojamo zemi.

Plānots, ka LAF zemes fonda izveidē ieguldīs 10 miljonus latu, izmantojot iestādes rīcībā esošos finanšu līdzekļus, vienlaikus saglabājot esošo atbalsta instrumentu administrēšanu.

Tāpat ZM norāda, Valsts zemes fonda darbības rezultātā nākamajā plānošanas periodā varētu tikt atgūti līdz par diviem miljoniem hektāru patlaban aizaugušas un lauksaimniecībā neizmantojamas zemes.

Rēzeknē pabeigta Austrumlatvijas reģionālā daudzfunkcionālā centra būvniecība

29.05.2013

Izsolē pārdos "Deivida Duhovnija dūraiņa" zemi Garkalnē

29.05.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Āgenskalns - zaļais Pārdaugavas centrs un veclaicīgo namu mājvieta

2

Skandināvu stila funkcionalitāte pret padomju mantojumu

3

Purvciems - rajons, kur mijas padomju mantojums un mūsdienu modernisms

4

Tukuma pusē pārdošanā nonācis ekskluzīvs atpūtas komplekss

5

Klientu diena Klusā centra elitārajā dzīvojamā projektā J5

6

Klientu dienas Salienā: rezervē dzīvokli un saņem 1000 eiro vērtu IKEA dāvanu karti tā iekārtošanai

City24 redaktora izvēle

alt

"Bonava Latvija" uzsāk dzīvokļu pārdošanu vērienīgā jaunajā projektā Dreiliņos

alt

Mežaparks – zaļākā un prestižākā Rīgas apkaime, pār kuru laikam nav varas

alt

Viens no arhitekta Modra Ģelža pēdējiem veikumiem – privātmāja Mežaparkā