Par 88 % samazinās investīciju apjoms nekustamo īpašumu nozarē

Šogad līdz 11. augustam īpašumos TUA saņēmēji investējuši 46.83 miljonus eiro, kas ir tikai 11.8 % no visā 2014. gadā investētā apjoma, kurš pērn sasniedza 397.31 miljonu eiro. Turpinoties līdzīgai aktivitātei, šogad īpašumos tiks investēti vien 20% no 2014. gada ieguldījumu apjoma. Līdzvērtīgi investīciju kritumam samazinās arī nomaksāto nodokļu apjoms: valsts budžetā praktiski neieplūst līdzekļi, kurus no TUA darījumiem iekasētajām nodevām un nodokļiem varētu atvēlēt valstij svarīgu funkciju nodrošināšanai. 

Par to liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) dati, kurus izanalizējis nodibinājums „Latvijas konkurētspējas attīstības fonds”.

Kopš 2010. gada, līdz pērnā gada septembra likuma grozījumiem (kad saskaņā ar izmaiņām Imigrācijas likumā TUA iegūšanai īpašuma vērtības slieksni paaugstināja līdz 250 000 eiro) 84 % no visiem TUA pieteikumiem bija par investīcijām nekustamajā īpašumā (NĪ), bet šogad (līdz 11. augustam) tie bija tikai  68.7 % no visiem TUA pieteikumiem. Piecu gadu laikā (no 2010.gada jūlija līdz š.g. 11. augustam) nekustamajos īpašumos Latvijā TUA saņēmēji bija ieguldījuši 1.1 miljardu eiro (kopumā investēti 1.32 mljrd. eiro).

Analizējot ieguldījumu skaitu un ieguldījumu grozu NĪ jomā, redzams, ka 62 % no visiem ieguldījumiem nekustamajos īpašumos nepilnu piecu gadu laikā bijuši summās no 125 tūkstošiem līdz 200 tūkstošiem eiro, kas apliecina, ka paceltais ieguldījumu slieksnis par TUA saņemšanu līdz 250 tūkst. eiro ir stipri pārspīlēts, jo šo gadu laikā summā no 250 tūkstošiem eiro līdz pusmiljonam eiro veikti vien 13 % ieguldījumu no visiem īpašumu darījumiem.

Šogad līdz PMLP ir saņemti kopā 268 TUA pieteikumi jeb par 85 % mazāk TUA pieteikumu nekā visā 2014. gadā. TUA pieteikumi pret ieguldīto īpašumos šogad līdz 11. augustam veidoja vien 8.2 % (jeb bija 184) no 2014. gada pieteikumiem (2250). PMLP statistika rāda, ka vairākkārtējā TUA nosacījumu maiņa ir ietekmējusi ne tikai darījumus ar nekustamo īpašumu, kur personu skaists, kas saņēmušas TUA pret ieguldījumiem NĪ, šogad līdz 11. augustam bijušas vien 659 jeb par 88 % (4652 personām) mazāk nekā 2014. gadā, bet arī citas investīcijas un investoru noskaņojumu.

Kā zināms, TUA Latvijā var iegūt, ieguldot arī kapitālsabiedrībā, kredītiestādē vai arī iegādājoties īpašus valsts vērtspapīrus 250 000 eiro vērtībā. Zinot, ka lauvas tiesu TUA pieteikumos veido tieši NĪ joma, tas ietekmē arī kopējo investīciju apjomu.

Par subordinētajiem ieguldījumiem (bankās vai kapitālsabiedrībās ar nosacījumu no veiktā darījuma iemaksāt 25 tūkst. eiro valsts budžetā) šogad līdz 11. augustam valsts budžetā iemaksāti 725 tūkstoši eiro, par ieguldījumiem valsts vērtspapīros iemaksāti 75 tūkstoši eiro, bet par investīcijām nekustamajos īpašumos – 1.73 miljoni eiro. Tas nozīmē, ka likumsakarīgi dramatiskajam kopējam investīciju kritumam, arī valsts budžetā neieplūst tik daudz līdzekļu kā iepriekš: šogad līdz 11. augustam Valsts kasē no TUA saņēmēju darījumiem iemaksāti kopā tikai 2.53 miljoni eiro. Jāpiebilst, ka TUA programma kopš 2010. gada līdz pērnā gada septembrim ir nodrošinājusi vismaz 30-40 miljonus eiro jeb 0.5 % no nodokļu un nodevu ieņēmumiem valsts budžetā gadā.

Piecu gadu laikā TUA pieteicēji izvēlējušies investēt šādās TOP5 vietās: Rīgā (2809 pieteikumi), Jūrmalā (1453), Ozolnieku novadā (2230), Cēsu novadā (173) un Babītes novadā (153). Lai gan vairums investīciju ir koncentrējušās Rīgā un tuvējā Pierīgā, redzams, ka investīcijas izvietojas arī ārpus metropoles, par to liecina PMLP detalizētā statistika. 

Māris Alberts, nekustamo īpašumu projektu (Dzintara priedes, Sky garden u.c.) attīstītājs atzīst, ka PMLP statistiku apstiprina arī viņa biznesā pieredzētais: par 80-90 % ir samazinājies realizēto darījumu apjoms.

„Krieviem ir sakāmvārds: ломать – не строить, душа не болит ( graut nav būvēt, dvēsele nesāp). Sagraut šādu, valsts budžetā ievērojamus līdzekļus ienesošu nozari ir noziedzīga darbība! Jo nav runa par kādiem pāris īpašumu tirgotājiem, bet gan par veselu nozari un blakusnozarēm: būvniecību, projektēšanu, dizainu, viesmīlības biznesu u.c., kuras arī cieš no šādām neloģiskām pārmaiņām. Absurdākais šajā situācijā ir tas, ka ārvalstu investorus, kuri deva un varētu dot ievērojamu pienesumu tautsaimniecībā, mēs tagad iemainīsim pret 250 bēgļiem, kuru pienesums būs valsts naudas tērēšana. Saeimas deputātiem, sākoties rudens sesijai un ķeroties klāt kārtējiem grozījumiem Imigrācijas likumā, varu tikai novēlēt būt prātīgiem un gudriem valsts saimniekiem un domāt ilgtermiņā, nevis populistiski. Ierosinu vismaz atgriezties pie iepriekšējās sistēmas - ap 150 tūkstošiem eiro vērta ieguldījuma īpašumos, tāpat būtu jādomā, kā aktivizēt darījumus valsts depresīvākajos reģionos, jo kopš neatkarības iegūšanas jau esam zaudējuši ap 300 skolu un daudzas apdzīvotas vietas pilnībā iznīkst. Tas būtu īsta saimnieka lēmums, kas spētu papildināt valsts maku ar līdzekļiem, kas ir īpaši aktuāli šobrīd, kad notiek debates par nākamā gada valsts budžetu un izskan kārtējās runas par „jostu savilkšanu”.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Hipotekārais tirgus piedzīvo izaugsmi

18.08.2015

alt
alt

Nordic Villages ciemati – lieliska izvēle dzīvei piepilsētā

19.08.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Dzīvot paradīzes nostūrī! Pārdod grandiozus lauku īpašumus reģionos

2

TEKSTILIANA - jau sen gaidīta dzīvesvieta!

3

Atvērto durvju diena pieprasītajos "Ezerparka Namos"

4

Populārākās sērijveida ēkas un kas tajās pērk dzīvokļus?

5

Četri interesantākie projekti, kas pērn realizēti pūļa finansējuma platformā

6

TOP 10 lielākie nekustamā īpašuma investīciju darījumi 2019. gadā

City24 redaktora izvēle

alt

Dzīvot paradīzes nostūrī! Pārdod grandiozus lauku īpašumus reģionos

alt

TOP 10 lielākie nekustamā īpašuma investīciju darījumi 2019. gadā

alt

Seši apbrīnas vērti īpašumi Latvijā, kas joprojām meklē savu īsto pircēju