Profesionāļi apsprieda teritorijas attīstības plānošanas problēmas

Šā gada 29 .maijā Rīgā notika konference „Plānošanas process – attīstības veicinātājs vai šķērslis?”, kurā piedalījās teritorijas plānošanas speciālisti . Pasākums, kuru organizēja Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LAN Ī DA sadarbībā ar kompāniju „ Metrum , vienkopus sapulcināja Latvijas pašvaldību un ministriju, Latvijas Valsts zemes dienesta (VZD) pārstāvjus, komercstruktūru pārstāvjus, kā arī plānotājus, arhitektus un nekustamā īpašuma attīstītājus. Kopumā konferencē piedalījās vairāk par 150 dalībniekiem. Vislielāko interesi izraisīja informācijas sistēmu projektu prezentācijas, kuru mērķis ir atvieglot pieeju informācijai projektu īstenošanas procesā, kā arī pasaules līmeņa eksperta uzstāšanās, kuras laikā speciālists dalījās ar savu pieredzi sadarbībā ar municipalitātēm dažādās pasaules valstīs. Konferences tiešraide bija pieejama internetā.

Parasti Latvijā cilvēki tiek informēti par investoru nolūkiem sabiedriskās apspriešanas stadijā, kad gatavajā projektā faktiski vairs nav iespējams ieviest izmaiņas. Daudzi iesniedz sūdzības pašvaldībā, tādējādi projekta attīstība tiek apturēta vēl pirms tā sākumā. Rezultātā visi kaut ko zaudē: investori – ieguldītos līdzekļus, profesionāļi – milzum daudz laika, kas tika iztērēts dažādām saskaņošanām, savukārt paši iedzīvotāji paliek bez veiksmīgiem jauniem projektiem, kuri, iespējams, uzlabotu vidi.

Drīzumā visiem Latvijas iedzīvotājiem, kā arī nerezidentiem, zemes gabalu īpašniekiem un investoriem būs iespēja ar interneta starpniecību tikai dažu minūšu laikā saņemt informāciju par zemes izmantošanas veidiem, uzzināt par iespējamiem konkrēta nekustamā īpašuma objekta apgrūtinājumiem, kā arī piedalīties jauna projekta sabiedriskajā apspriešanā, neizejot no mājām vai biroja. „ TAPIS ir teritorijas attīstības plānošanas informācijas sistēma, kas tiks ieviesta nākošgad. Citur pasaulē līdzīgi reģistri darbojas jau vairāk nekā desmit gadus. Piemēram, Dānijā šāda bāze pieder valstij, savukārt Somijā to pārvalda komercstruktūras,” sacīja Latvijas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Telpiskās plānošanas departamenta direktore Inguna Urtāne .

Savukārt Valsts zemes dienesta projekts ATIS – Apgrūtināto teritoriju informācijas sistēma – tika izstrādāta ar nolūku palīdzēt ātri iegūt informāciju par to, kādi apgrūtinājumi tiek piemēroti konkrētajam zemes gabalam.

Teritorijas plānošanas procesā ļoti liela loma ir pašvaldībām, tādējādi investīciju projektu panākumi ir lielā mērā atkarīgi no sadarbības ar municipalitātēm. „Balstoties uz starptautisko pieredzi, ir iespējams noformulēt piecus iemeslus, kāpēc investīciju projekti nerealizējas administratīvi birokrātiskā sloga dēļ ,” norādīja arhitekts no Londonas Džons Barouzs (John Burrows) , kurš savas ilggadējas prakses laikā ir piedalījies daudzos starptautiskos konkursos un īstenojis vairāk nekā 40 projektu Baltijas, Eiropas, Āzijas un Āfrikas valstīs. Eksperts sacīja, ka šādu nenoteiktību izskaidro bieža politiķu maiņa, pārmērīgas uzmanības pievēršana ekonomiskajām problēmām vai ekonomisko aspektu ignorēšana, korupcija, kā arī vāja vai slikti attīstīta teritorijas plānošanas sistēma. Kā pēdējā iemesla piemēru eksperts minēja Grieķiju. Šajā valstī teritorijas plānošanas laikā citu faktoru starpā tiek ņemts vērā apbūves blīvums. Galvaspilsētas centrā pastāv ierobežojumi, savukārt pilsētas nomalēs to nav. Taču, ja īpašniekam ir divi vienlīdzīgi zemes gabali – viens centrā, bet otrs aiz tā robežām, viņš ir tiesīgs piešķirt viena zemes gabala statusu citam savam zemes gabalam.

„Latvijā tika izstrādāta visai laba teritorijas plānošanas sistēma. Tajā pašā laikā būtu ļoti svarīgi, lai valdības maiņa neietekmētu īstenojamos investīciju projektus. I nformācijas sistēmu projekti , kurus jūs šodien prezentējat, ļauj cerēt, ka situācija mainīsies uz labāko pusi,” norādīja Džons Barouzs.

Uzņēmuma „Metrum” padomes priekšsēdētājs Edgars Šīns sacīja: „Konference ir pirmais solis ceļā uz investīciju piesaisti attīstot jaunus projektus ilgtermiņa perspektīvā, balstoties uz partnerattiecībām un valsts, pašvaldību un privāto struktūru dialogu. Tādējādi mēs izmantosim šādu formātu kā platformu viedokļu apmaiņai un teritoriju plānošanas procesā iesaistīto speciālistu problēmu risināšanai.”

Paši pasākuma dalībnieki augsti novērtēja iespēju satikties reizi gadā un kopā apspriest visus esošos jautājumus. Nākotnē viņi gribētu iepazīties ar veiksmīgiem pašvaldību un nekustamā īpašuma attīstītāju sadarbības piemēriem, kā arī uzklausīt attīstītāju viedokli par to, kādu viņi redz savu lomu šīs sadarbības uzlabošanā.

Tiek plānots, ka otrā teritorijas plānošanas speciālistu konference norisināsies 2014.gada maijā.°

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Pēdējie četri gadi Latvijas pilsētās – pārrakto ielu un gaidīšanas pie remontu luksoforiem laiks

31.05.2013

Pērn investīciju apjoms nekustamajā īpašumā Baltijā sasniedzis 480 miljonus

31.05.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

5

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

6

Eksperta viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

City24 redaktora izvēle

alt

Eksperta viedoklis: Kas notiek Jūrmalas nekustamo īpašumu tirgū?

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu