Darījumu skaits ar dzīvokļiem gada laikā sarucis

Pēc dramatiskā 2015.gada pirmā ceturkšņa, kad notika straujš darījumu skaita kritums un tirgus bija nestabils, šī gada otrajā ceturksnī Rīgas mājokļu tirgū bija vērojams stabilizācijas process, liecina jaunākais Latio apskats. Par to informē biznesa un ekonomikas ziņu portāls db.lv.

Stabilizāciju sekmēja valsts galvojuma mājokļu iegādes atbalsta programmas Altum ieviešana un tā saucamā nolikto atslēgu principa noteikšana par kredītņēmēja izvēles nosacījumu, kas deva pozitīvu grūdienu mājokļu kreditēšanā.

Gandrīz visos tirgus segmentos vērojams neliels aktivitātes pieaugums ne tikai Rīgā, bet arī daļā reģionu lielo pilsētu. Pieejamāki ir kļuvuši kredītresursi - pēdējos mēnešos lēnām aug darījumu skaits, kuros mājokļu iegāde notiek ar hipotekārā kredīta finansējuma palīdzību, tomēr vietējie pircēji ļoti pārdomāti pieņem lēmumus par nekustamā īpašuma iegādi, nereti no šādas domas atsakoties īsi pirms līguma noslēgšanas. Nekustamā īpašuma tirgus dalībnieku noskaņojums, neskatoties uz kreditēšanas aktivitātes pieaugumu, paliek nogaidošs.

Ņemot vērā sarežģīto ģeopolitisko situāciju, valda zināma piesardzība ekonomiskās attīstības prognozēs, lai gan otrais ceturksnis uzrāda straujāku IKP pieaugumu nekā tika paredzēts.

Audzis darījumu skaits ar jauno projektu dzīvokļiem

Šā gada 2.ceturksnī darījumu skaits ar dzīvokļiem jaunajos projektos attiecībā pret iepriekšējo ceturksni ir pieaudzis par 11,5%, bet darījumu kopējā summa - par 29%, tomēr salīdzinot ar tādu pašu laika periodu 2014.gadā, vēl joprojām notiek par trešdaļu mazāk darījumu. Darījumu skaits ar tipveida dzīvokļiem otrajā ceturksnī pieauga par 11%, bet kopējā darījumu summa - par 21%. Arī pārējos segmentos vērojams neliels aktivitātes pieaugums salīdzinot ar gada sākumu.

Saskaņā ar Latio darījumu informāciju, ceturto ceturksni pēc kārtas ir samazinājusies jauno dzīvokļu kvadrātmetra vidējā cena, kas attiecībā pret pēckrīzes maksimumu 2014.gada 2.ceturksnī ir kritusies par 8% līdz 10%.

Sērijveida dzīvokļu tirgū mērens cenu kāpums bija vērojams arī 2015.gada 2.ceturksnī. Jūnijā, salīdzinot ar martu, vidējā kvadrātmetra cena pieauga par gandrīz 2%, bet gada griezumā - gandrīz par 8%. 2015.gada jūnijā vidējā tipveida dzīvokļa kvadrātmetra cena bija 674 eiro.

2.ceturksnī arvien izteiktāk tirgū bija vērojama tendence, ka pircēji, nevēloties iegādāties tipveida dzīvokli, bet jaunajā projektā pietrūkst līdzekļu, alternatīvu atrod centra dzīvojamo namu piedāvājumā tā saucamajā tālajā centrā – Pērnavas, Hospitāļu, Tallinas ielas rajonā.

Aktivitāte Rīgas centra dzīvokļu segmentā mazinājusies

Rīgas centra dzīvokļu segmentā noslēgto darījumu skaits otrajā ceturksnī pēc dramatiskā krituma gada sākumā stabilizējās ar vidēji 55 darījumiem mēnesī. Šajā ceturksnī vērojams neliels 4,4% pieaugums, bet gada griezumā aktivitāte ir samazinājusies par 21%. Darījumu kopējā summa ir par trešdaļu mazāka nekā pirms gada. Tirgus aktivitātes kritums mazāk ir skāris tālā centra apkaimes, jo šie dzīvokļi vairāk atbilst vietējā tirgus prasībām un maz izjuta izmaiņas Imigrācijas likumā. Tālajā centrā tiek slēgti vairāk nekā 70% no darījumiem ar centra dzīvokļiem un salīdzinot ar iepriekšēja gada otro ceturksni aktivitāte būtiski nav mainījusies. Tirgus Vecrīgā un Klusajā centrā jau otro ceturksni ir mazaktīvs – ja pirms gada šajās apkaimēs kopā tika veikti vidēji 8-10 darījumi mēnesī, tad šogad tie ir 3-4. Gandrīz uz pusi ir samazinājusies tirgus aktivitāte ar centra dzīvokļiem arī Tuvajā centrā – vidēji 11-13 darījumi iepriekšējo aptuveni 20 darījumu vietā mēnesī.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Mājokļu atbalsta programmu jaunām ģimenēm vajadzētu turpināt un paplašināt

02.09.2015

alt
alt

Mājokļu īres tirgū vērojama stabilizācija

03.09.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

2

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

6

Bērnistaba - balanss starp praktiskumu un bērnu sapņu īstenošanu

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā