Speciālā pētījumā noskaidros iemeslus, kas kavē aktīvu ēku atjaunošanu un siltināšanu Latvijā

Lai veicinātu Latvijā padomju gados celto dzīvokļu ēku saglabāšanu, Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs kopā ar Rīgas Tehnisko universitāti un norvēģu sociālantropologu Lars T. Soefstade uzsācis pētījumu par iedzīvotāju pieredzi ēku atjaunošanā un siltināšanā.

Pētījumā izvērtēs lēmumu pieņemšanas procesu Latvijas iedzīvotāju vidū, kā arī atjaunošanas un siltināšanas darbu kvalitāti un ekonomisko pamatojumu. Rezultātā tiks izstrādātās konkrētas rekomendācijas politikas veidotājiem, lai uzlabotu un atvieglotu lēmumu pieņemšanas procesu tipveida daudzdzīvokļu ēku iedzīvotajiem pirms-atjaunošanas posmā. Iegūtos rezultātus praktiski plānots izmantot arī Eiropas Savienības programmas Horizon 2020 līdzfinansētā projektā "Sunshine", kura mērķis ir uzlabot ēku atjaunošanu Latvijā.

Projekts "Ēku renovāciju ietekme uz klimata pārmaiņām un iedzīvotāju energoefektivitātes paradumiem" sācies šī gada maijā un tā ietvaros veiktajā pētījumā tiks veikta visaptveroša un padziļināta izpēte daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku sektorā, apvienojot sociālo un vides inženierzinātņu pētījuma metodes.  Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs kopā ar partneriem mēģinās saprast, kā Latvijas iedzīvotājus motivēt atjaunot savus mājokļus, lai tie būtu komfortabli, droši, ilgtspējīgi un to ekspluatēšana radītu pēc iespējas mazāku ietekmi uz klimata pārmaiņām, kā arī, kādus biznesa modeļus pielietot, lai aizstāvētu iedzīvotāju intereses, un kādu klimata pārmaiņu mazinošu (enerģijas taupošu) pasākumu paketi ieviest daudzdzīvokļu ēkās, lai sasniegtu pēc iespējas lielāku SEG emisiju samazinājumu par optimālām izmaksām.

Padomju laikā celto daudzdzīvokļu māju fonda stāvoklis nepārtraukti pasliktinās, apdraudot namu iedzīvotājus. Vienīgā atbilde uz šo situāciju ir ēku atjaunošana un siltināšana. Taču viens no galvenajiem šķēršļiem, kāpēc Latvijā nenotiek aktīva daudzdzīvokļu ēku atjaunošana un siltināšana, ir iedzīvotāju grūtības kopīgi pieņemt lēmumu.

Visaptveroša ēku atjaunošana un siltināšana ir būtiska ne tikai potenciālās mājokļu krīzes kontekstā, bet arī tāpēc, ka daudzdzīvokļu ēku atjaunošana un siltināšana var sniegt ievērojamu ieguldījumu klimata pārmaiņu samazināšanā. Tas var būt efektīvs risinājums siltumnīcas efekta gāzu emisiju samazināšanai, kuram piemīt milzīgs potenciāls - vidēji 30% no kopējā energoresursu gala patēriņa veido mājsaimniecības, proti, tās ir lielākais enerģijas gala patērētājs, bet šis potenciāls netiek pietiekami izmantots, jo daudzdzīvokļu ēku atjaunošana Latvijā notiek lēni.

Lai sasniegtu iepriekšminētos mērķus, visā Latvijā šobrīd notiek iedzīvotāju intervijas, lai noskaidrotu to iespaidus un viedokli par ēku atjaunošanu, kā arī darbs pie datu ievākšanas par pielietotajiem līgumiem atjaunošanas un siltināšanas procesos starp iedzīvotājiem un pakalpojuma sniedzējiem jeb atjaunošanas un siltināšanas īstenotājiem, un veiktajām investīcijām un sasniegtajiem rezultātiem šo līgumu ietvaros.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Pazīmes, kas liecina, ka pienācis laiks pārvākties

03.09.2015

alt
alt

Rīgā notiks Sapņu festivāls

07.09.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība