Tuvība ar dabu, priežu koka mēbeles, melnbaltais un citas skandināvu dizaina mācības

Jau kādu laiku pasaulē sajūsminās par eleganto un atturīgi  klasisko skandināvu dizainu. Tas ir kas vairāk par baltām sienām vai uz krēsla uzliktu aitādu. Ziemeļnieku dizains ir labas dzīves un citādas domāšanas simbols – tas sevī ietver mīlestību pret skaistu interjeru, dabu un gaismu. Taču pats labākais ir tas, ka ikviens no mums, neatkarīgi no budžeta vai mājas izmēra, var pielāgoties skandināvu dzīvesstilam. Piedāvājam izlasīt portāla Houzz.com stāstīto, kā sākt dzīvot kā skandināviem.

Dabīgi materiāli un mūžīgā gaisma

Lai dzīvotu kā skandināvi, vispirms vajag izprast, pēc kādiem principiem viņi vada dzīvi. Šajā gadījumā īsti vietā ir dāņu vārds hygge, kas apzīmē omulību – skandināvu dizains ir veidots tā, lai var pavadīt laiku ar sev mīļajiem cilvēkiem, lai māja būtu piepildīta ar gaismu un visapkārt būtu iemīļoti priekšmeti, kas radītu prieku katrā to izmantošanas reizē. Hygge nevar nopirkt un to nevar radīt neviens cits, kā vien pats.

Ņem vērā, ka interjera dizainu neveido, lai atstātu iespaidu uz kaimiņiem vai lielītos ar jaunākajiem zīmolu pirkumiem. To ir jārada sev un savai ģimenei, rūpējoties par labu dzīvošanu un nodrošinot, lai viss, kas ir apkārt, darbotos un liktu justies labi.  No ziemeļniekiem var tikai mācīties spēju iegādāties vai uztaisīt to, kas ir tiešām nepieciešams, jo viņi kā prioritāti izvēlas funkciju, nevis izskatu.

Skandināvu dizainā svarīga ir ne tikai funkcionalitāte, bet arī dabīgu materiālu izmantošana. Tā kā visas ziemeļu valstis ir noklātas mežiem, un viņi ir ļoti tuvās attiecībās ar dabu, galvenais izejmateriāls ir ilgspējīgai lietošanai derīgais koks. No tā tiek veidots it viss – sākot no parastiem krēsliem līdz pat saunām. Koka mēbeles, kuras, starp citu, taisa no eglēm un priedēm, ir viena no detaļām, kas interjeram piešķir tipisko ziemeļniecisko izskatu.

Vēl viens skandināvu dizainam raksturīgs elements ir sienas gaišos toņos. Skandināvu valstīs, kur saule gada griezumā spīd visai maz, trūkstošā gaisma tiek kompensēta interjerā. Proti, ziemeļnieki mīl visus baltā toņus un balsta uz tiem sava interjera dizainu, jo zina, ka gaišās krāsas telpu vizuāli padara lielāku un atstaro gaismu. Pateicoties gaišajām sienām, lieliem logiem un atstarojošiem elementiem, ziemeļnieki panāk, ka gaišums un mājīgums telpās valda pat tad, kad aiz loga ir melna nakts.

Pretstatu  varā

Skandināvi šķiet ieturēti, mierīgi un reizēm pat nedaudz garlaicīgi, tomēr tas ir mānīgs priekštats. Gluži tāpat kā daba (vasarā nav tumsas, ziemā – gaismas), arī paši cilvēki ir pretstatu pilni – mierīgais mijas ar ekstrēmo, garlaicīgais – ar enerģijas plūdiem.

Pretstati atstājuši ietekmi arī uz skandināvu dizainu. Proti, nav tā, ka interjerā tiek izmantota tikai un vienīgi baltā krāsa. Patiesībā tiek veidots balanss starp balto un melno – ja ir baltas sienas, tad pilnīgi noteikti uz tās būs kāda akcents melnā krāsā, lai siena neizskatītos pēc plaša, milzīga sniega klajuma.

Starp citu, balanss ir viena no būtiskākajām skandināvu dizaina iezīmēm – tā ir viņu versija par interjera jiņ un jaņ, kuru viņi pamazām māca arī visai pārējai pasaulei.

Dabas mīlestība un vienkāršā skaistums

Rakstā jau iepriekš minēts, ka skandināvu tautas ir pietuvinātas dabai. Kamēr pārējie eiropieši atvaļinājumos raujas uz pludmalēm un atpūtas kūrortiem, skandināviem ir pavisam citi standarti – viņi izvēlas ceļot uz neapdzīvotām, izolētām vietām, kas atrodas tālu no pilsētas burzmas.

Skaistās ainavas ir tik ļoti iesakņojušās ziemeļnieku prātos, ka viņi savu mīlestību pret dabu izpauž arī interjera dizainā, piemēram, būvējot mājas, kurās no griestiem līdz pat grīdai stiepjas milzīgi stikla logi, no kuriem paveras brīnišķīgi skati uz ārpasauli. Tāpat skandināvi dabas elementus ienes arī iekšā mājā vai dzīvoklī. Viņi tic, ka audzējot podiņos augus, vieglāk pārdzīvot mēnešus, kad ārā uz kokiem nav nevienas zaļas lapiņas. 

Vēl viens skandināvu dizaina elements ir kārtība. Proti, ziemeļvalstu iedzīvotāji prot saskatīt skaistumu vienkāršās lietās. Viņiem sagādā baudu paņemt dvieli no labi salocītās dvieļu kaudzes vai arī pastiept roku pēc grāmatas plauktā, kur visas grāmatas ir sakārtotas pēc to vāciņu krāsām. Lai arī savā mājoklī interjeru veidotu skandināvu stilā, galvenais ir nevis budžets vai dzīvošanas apstākļi, bet gan atvērts prāts.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Būvnieki kritiski vērtē nozares produktivitāti

11.09.2015

alt
alt

Kļūsti par ilūziju pavēlnieku un piešķir istabai plašumu

14.09.2015

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

TOP5: gaumīgi vienistabas dzīvokļi Rīgā

2

"Valsts nekustamie īpašumi" pārdos izsolē trīs nekustamos īpašumus

3

Vasaras akcija "Gaiļezera namos": 5000 eiro vērta virtuve dāvanā

4

Dārza svētki, kurus izbaudīs arī bērni

5

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda

6

Šiks un elegance - 6 pārdošanā esoši apartamenti Jūrmalā

City24 redaktora izvēle

alt

Kad dzīvesvieta ir kā miera oāze

alt

Dizaina māja Mārupē, kurā katra detaļa ir pārdomāta

alt

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda