Jauno mājokļu pieejamībā Rīga joprojām atpaliek no Tallinas un Viļņas

Gada laikā visās trijās Baltijas valstīs uzlabojusies mājokļu pieejamība, liecina jaunākais «SEB Mājokļu pieejamības indekss», turklāt indeksa vērtība augusi gan jaunajiem mājokļiem, gan arī sērijveida dzīvokļiem vecajās mājās.

Rīgā no Baltijas valstu galvaspilsētām visaugstākā pieejamība ir vecajiem dzīvokļiem, bet viszemākā - jaunajiem projektiem.

Šā gada otrajā ceturksnī "SEB Mājokļu pieejamības indekss" jaunajiem mājokļiem Rīgā bija 26 kvadrātmetri, kas ir par 3,2 kvadrātmetriem vairāk nekā pirms gada. Tomēr, neskatoties uz mājokļa indeksa vērtības palielināšanos, Rīga pēc jauno mājokļu pieejamības rādītāja joprojām atpaliek no Viļņas un Tallinas. Viļņā "SEB Mājokļu pieejamības indekss" jaunajiem dzīvokļiem gada laikā palielinājies par 2,1 kvadrātmetru līdz 29,2 kvadrātmetriem. Savukārt Tallinā jauno mājokļu pieejamības indeksa vērtība salīdzinājumā ar pagājušā gada otro ceturksni pieauga par 2,9 kvadrātmetriem, tādējādi tā joprojām saglabājas visaugstākā starp Baltijas valstu galvaspilsētām - 37,8 kvadrātmetri.

"Mājokļu pieejamības indeksa vērtība Rīgā palielinājās, jo strādājošo reālie ienākumi turpināja pieaugt, savukārt jauno dzīvokļu cenas gada laikā pat nedaudz samazinājās. Lietuvā un Igaunijā lielākā pozitīvā ietekme uz mājokļu pieejamības indeksa vērtību bija kredīta procentu likmju kritumam un darba samaksas kāpumam, kas bija straujāks nekā mājokļu cenu pieaugums. Savu lomu spēlē arī rekordzemās procentu likmes. Lietuvā un Igaunijā šā gada 2.ceturksnī mājokļu kredītu likmes jaunajiem darījumiem sasniedza vēsturiski zemākās vērtības, savukārt Latvijā tās bija tuvu vēsturiski zemākajai atzīmei," skaidro "SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Līdz ar ienākumu kāpumu nedaudz sarucis laiks, kas nepieciešams pirmās iemaksas sakrāšanai. Rīdziniekam, kurš saņem vidējo algu un katru mēnesi uzkrājumam novirza 30% savu ienākumu, 20% pirmās iemaksas uzkrāšanai 40 kvadrātmetru lielam vienistabas dzīvoklim jaunajā projektā būtu nepieciešami 51,3 mēneši. Tallinas iedzīvotājam šādas pirmās iemaksas sakrāšanai būtu vajadzīgi 39,9 mēneši, savukārt Viļņas iedzīvotājiem - 57,7 mēneši. Tieši pirmā iemaksa, kas nepieciešama mājokļa iegādei ar kredīta starpniecību, lielai daļai strādājošo ir galvenais šķērslis mājokļa iegādei.

Pateicoties valsts atbalsta programmai, ko realizē finanšu institūcija "Altum", kredīti un līdz ar to arī savs mājoklis kļuvis pieejamāks arī ģimenēm ar bērniem, jo valsts galvojuma izmantošana ļauj ģimenēm ar bērniem kredīta pirmo iemaksu samazināt līdz pat 5-6%. Parasti tā ir 15%-20% vai pat vairāk no noskatītā īpašuma vērtības. Šogad "SEB banka" mājokļa atbalsta programmā jaunajām ģimenēm ar bērniem izsniegusi 200 kredītus ar valsts galvojumu. Kopumā programmā līdz augusta vidum finanšu institūcija "Altum" piešķīrusi 556 galvojumus. Kopējā galvojumu summa ir 3,38 miljoni eiro, kas piešķirta aizdevumiem kopumā 27,88 miljonu eiro apmērā.

"SEB Mājokļa pieejamības" indekss ir dzīvokļu pieejamības kvantitatīvais rādītājs, ņemot vērā četrus faktorus - dzīvokļu cena, darba samaksa, procentu likmes un patēriņa cenas. "SEB Mājokļu pieejamības indekss" attēlo maksimālo kvadrātmetru skaitu, ko var iegādāties viens strādājošais ar vidējiem ienākumiem, izmantojot bankas kredītu un neuzņemoties pārlieku lielu risku (kredīta termiņš - 25 gadi, pirmā iemaksa - 20%, kredīta maksājumiem tiek novirzīti 30% kredītņēmēja ienākumu). 

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Baltijas attīstītāju forumā analītiķi vērtēs ekonomisko indikatoru ietekmi uz nekustamā īpašuma tirgu

25.09.2015

alt
alt

Krāsu ceļvedis: uzzini, kādi toņi ir piemērotākie katrai mājokļa istabai

25.09.2015

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Pārdaugavas jaunie projekti vērs durvis mājokļu pircējiem

2

Dabas ieskautā mājvieta: aicina uz Atvērto durvju dienu Zirņusalā

3

Klientu nedēļa ciematā DAILAS Ādažos – Tava iespēja rast jaunu mājvietu ģimenei

4

Tavas mājas Jūrmalā: piedāvā iegādāties dzīvokļus jaunajā projektā Library House Jurmala

5

Atvērto durvju dienā varēs iepazīt Mežaparka projektu "Garden Apartments"

6

Ar ozolkoka smaržu un vēsturiskiem elementiem: aplūko unikālu dzīvokli Skolas ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Četras Latgales īpašumu pērles, kas gaida savus īpašniekus

alt

Interjera dizaina aktualitātes 2018. gadā: atskats uz Salone del Mobile 2018

alt

Noskaidroti konkursa "Gada aģenti 2018" uzvarētāji