Lauku zemes īpašniekiem ierobežos nekustamā īpašuma nodokļa sloga pieaugumu

Līdz 2020.gadam lauku zemes īpašniekiem nodrošinās samērīgu nekustamā īpašuma nodokļa sloga pieaugumu, ņemot vērā kadastrālās vērtības pieaugumu, paredz valdībā apstiprinātie grozījumi likumā «Par nekustamā īpašuma nodokli».

Pašreizējais likums "Par nekustamā īpašuma nodokli" paredz, ka visos gadījumos nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam kā nodokļa bāze tiek izmantota nekustamā īpašuma nodokļa objekta kadastrālā vērtība pēc stāvokļa taksācijas gada 1.janvārī.

Saskaņā ar Valsts zemes dienesta (VZD) sniegto informāciju, izmaiņas lauku zemes kadastrālajās vērtībās skar visas lauku pašvaldību teritorijas. Lauksaimniecības zemes kadastrālo vērtību bāzes vidējais pieaugums ir 29%, bet dažās teritorijās pārsniedz pat 70% robežu. Ņemot vērā, ka nekustamā īpašuma kadastrālā vērtība ir nekustamā īpašuma nodokļa bāze, sagaidāms arī attiecīgs nodokļa apmēra pieaugums.

Līdz ar to bija nepieciešams tiesiskais regulējums, kas, ņemot vērā kadastrālo vērtību pieaugumu, lauku zemju īpašniekiem nodrošinātu samērīgu nekustamā īpašuma nodokļa sloga pieaugumu.

Lai nodrošinātu samērīgu nekustamā īpašuma nodokļa sloga pieaugumu, ņemot vērā tirgus vērtību un attiecīgi arī kadastrālo vērtību pieaugumu, turpmāk līdz 2020.gadam lauku teritorijās zemes vienībām ar platību, kas pārsniedz trīs hektārus un kurām vismaz viens no noteiktajiem lietošanas mērķiem ir no lietošanas mērķu grupas "Lauksaimniecības zeme", "Mežsaimniecības zeme un īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, kurās saimnieciskā darbība ir aizliegta ar normatīvo aktu" vai "Ūdens objektu zeme", nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinam izmantos speciālo vērtību, ko VZD aprēķina ārpus Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas.

Ikgadējais speciālās vērtības nekustamā īpašuma nodokļa vajadzībām pieaugums lauku zemēm nepārsniegs 20% no iepriekšējā gadā zemes vienībai aprēķinātās kadastrālās vērtības vai speciālās vērtības.

Grozījumi likumā paredz no 2016. līdz 2020.gadam nodokļa aprēķinam izmantot divu veidu nodokļa bāzes - nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību (vispārīgā gadījumā) un speciālo vērtību (lauku zemēm, kuru platība pārsniedz trīs hektārus).

Speciālo vērtību noteiks ārpus pilsētu administratīvajām teritorijām esošajām zemes vienībām (to daļām), kuru platība pārsniedz trīs hektārus un viens no Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā reģistrētajiem nekustamā īpašuma lietošanas mērķiem ir "Lauksaimniecības zeme", "Mežsaimniecības zeme un īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, kurās saimnieciskā darbība ir aizliegta ar normatīvo aktu" vai "Ūdens objektu zeme".

Grozījumi nosaka, ka speciālā vērtība ir lauku zemes kadastrālā vērtība ar noteiktu pieauguma ierobežojumu - taksācijas gada speciālā vērtība ikgadēji nepārsniedz 20% no iepriekšējam taksācijas gadam noteiktās lauku zemes speciālās vērtības.

Speciālo vērtību noteiks VZD, izmantojot Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā reģistrētos datus par attiecīgo zemes vienību.

Kā norādījusi Tieslietu ministrija, zemes vienības platība trīs hektāri kā kritērijs speciālās vērtības noteikšanai ir izvēlēts, balstoties uz nekustamā īpašuma tirgus analīzes rezultātiem. Zemes vienības līdz šādai platībai nav klasiska lauksaimnieciskās ražošanas zeme, bet gan tās pamatā ir paredzētas retinātai apbūvei. Darījumus ar šādām zemes vienībām neizmanto arī kadastrālo vērtību bāzes izstrādei lauku teritoriju lauku zemēm. Arī tad, ja tā tomēr tiek izmantota lauksaimnieciskai ražošanai, ņemot vērā kopējo platību, vērtību līmeni un aprēķināto nodokli, papildu aprēķini nodokļa pieauguma ierobežošanai būtu nesamērīgi.

Lai noteiktu, vai konkrētai zemes vienībai aprēķināma speciālā vērtība, VZD izmanto Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas datus uz taksācijas perioda 1.janvāri (nodokļa prognozes vajadzībām uz 1.jūniju).

2016.gadā speciālo vērtību aprēķinās, salīdzinot kadastrālo vērtību, kāda tā bijusi zemes vienībai uz 2015.gada 31.decembri, un kadastrālo vērtību, kas noteikta uz 2016.gada 1.janvāri.

Nākamajos taksācijas gados speciālo vērtību aprēķinās, izmantojot iepriekšējā taksācijas gadā noteikto speciālo vērtību un likumā noteikto nekustamā īpašuma nodokļa bāzes pieauguma ierobežojumu.

Speciālā vērtība kā nodokļa bāze tiks izmantota arī gadījumos, kad lauku zemei tiek piemērota nekustamā īpašuma nodokļa papildlikme (piemēram, neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamai zemei u.c.).

Saskaņā ar VZD informāciju par lauku zemes vienību kadastrālo vērtību kopsummām, kas atrodas lauku teritorijā un kuru platība ir lielāka par trīs hektāriem, 2015.gadā šādu zemes vienību kadastrālo vērtību kopsumma ir 2,045 miljardi eiro, bet 2016.gadā prognozētā kadastrālo vērtību kopsumma būtu 2,671 miljards eiro.

Pēc VZD aprēķiniem, ieviešot likuma grozījumus ar 2016.gada 1.janvāri un ņemot vērā, ka speciālās vērtības pieaugums lauku zemei nedrīkst pārsniegt 20% no iepriekšējā gada zemes vienībai aprēķinātās kadastrālās vērtības, 2016.gada prognozētā zemes vienību speciālo vērtību kopsumma nodokļu vajadzībām būtu 2,402 miljardi eiro.

Ņemot vērā likuma grozījumus, nekustamā īpašuma nodokļa prognozes 2016.-2018.gadam tiek samazinātas par 3,2 miljoniem eiro katru gadu.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Būvnieki neprognozē izaugsmi nozarē

23.09.2015

alt
alt

Aptauja: 60% Latvijas iedzīvotāju nekustamā īpašuma cenas šķiet neadekvāti augstas

23.09.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Purvciema centrā taps jauns "Bonava Latvija" dzīvojamais projekts

2

Trīs vasarnīcas, kur vēl šovasar izbaudīt brīvdienas pie dabas

3

Kontrastu ielenkumā: Ķīpsalas stāsta turpinājums projektā "Riverstone Residence"

4

IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS aicina uz otro Atvērto durvju dienas pasākumu

5

Aicina uz Atvērto durvju dienu divos dzīvojamo ēku projektos Rīgā

6

Vecrīgas valdzinājums, elegance, plašums – dzīvoklis Kungu ielā

City24 redaktora izvēle

alt

Arī dzīvoklis var kalpot par vietu, kur nodoties pirts priekiem

alt

Pārdošanā nonākusi ekskluzīva privātmāja pašā ezera krastā

alt

Īpašumi, kuros jūtams meža dziedinošais spēks