Baltijas attīstītāju forumā analītiķi vērtēs ekonomisko indikatoru ietekmi uz nekustamā īpašuma tirgu

Pirmajā Baltijas nekustamo īpašumu attīstītāju forumā, kuru 29.septembrī Rīgā organizē Starptautiskās nekustamo īpašumu federācijas (FIABCI) Baltijas nodaļa sadarbībā ar Latvijas nekustamo īpašumu asociāciju LANĪDA, Lietuvas nekustamo īpašumu attīstītāju asociāciju un ar NORDEA bankas atbalstu, vadošie Baltijas valstu ekonomikas analītiķi pārrunās, kādu ietekmi dažādi indikatori, tādi kā tautsaimniecības pieaugums, demogrāfiskā situācija, sagatavotības līmenis iespējamiem ekonomiskajiem satricinājumiem var ietekmēt Baltijas valstu nekustamo īpašumu tirgus.

Jurists Ģirts Rūda (Eversheds Bitāns), kurš Baltijas attīstītāju forumā vadīs finanšu ekspertu diskusiju, atzīst, ka šobrīd ir īstais laiks, lai diskutētu par šiem un citiem būtiskiem jautājumiem, jo šogad turpina pieaugt aktivitāte nekustamā īpašuma darījumu tirgū. "Lielāko interesi par objektu iegādi Latvijā saglabā Skandināvijas un Baltijas investori, kamēr interese no NVS valstu puses ir samazinājusies". Ģ. Rūda piebilst, ka NI tirgus jomā (tieši Latvijas kontekstā) noteikti būtu jārunā arī par to, ka "projektu attīstītājiem joprojām lielākās galvassāpes sagādā jaunā Būvniecības likuma ieviešana un jo īpaši - Rīgas būvvaldes darbība, kuras darbā ir veicami vairāki uzlabojumi".

Par vispārējo situāciju attīstītāju jomā un nākotnes izaicinājumiem runās vadošie Baltijas valstu ekonomisti: Pēteris Strautiņš (DNB banka) no Latvijas, Žigimants Maurics (Žygimantas Mauricas, Nordea Bank) no Lietuvas un Tenu Mertsina (Tõnu Mertsina, Swedbank) no Igaunijas.

Pēterim Strautiņam, DNB bankas ekonomikas ekspertam, būtiski šķiet aplūkot nekustamā īpašuma tirgus attīstību no makroekonomiskās izaugsmes viedokļa, jo šīs abas jomas cieši korelē savā starpā. Kā atzīst eksperts, vispārējās ekonomikas perspektīvas Baltijā šobrīd ir diezgan labas. Eksporta izaugsme trijās valstīs paātrinās, jo bizness ir spējis pielāgoties norisēm un politiskajai situācijai Krievijas tirgū, savukārt izaugsme ES valstīs izskatās stabila, lai gan diezgan pieticīga. Analizējot NI tirgu Baltijas valstīs, viņš piebilst: "Nekustamā īpašuma tirgus Igaunijā ir atguvies vislabāk, tāpēc tam paredzama neliela izaugsme, ko veicinās algu pieaugums un patēriņš, kurš kaimiņzemē ir diezgan spēcīgs. Latvijā potenciāls augšupejai ir lielākais starp Baltijas valstīm, jo mājsaimniecību un uzņēmējdarbības parādu samazināšanās bija visilgākā un smagākā. Tāpēc, neizbēgami, šī procesa beigās mūsu valstī ir vislielākais potenciāls izaugsmes radītiem pārsteigumiem tirgū. Lietuvas nekustamā īpašuma tirgus atrodas pa vidu šīm abām galējībām."

Savukārt eksperts no Lietuvas - Žigimants Maurics (Žygimantas Mauricas, Nordea Bank Lithuania) Forumā iepazīstinās ar demogrāfiskiem datiem Baltijas valstīs, aicinot klātesošos aizdomāties par to, vai demogrāfija var būt laba vai slikta NI tirgum.  "Aplūkojot kopējo demogrāfisko situāciju, rodas iespaids, ka tā nav labvēlīga. Tāpat, kā mērot vidējo temperatūru slimnīcā, var iegūt viltus secinājumus. Izvērtējot datus sīkāk, varam atklāt, ka lielākajās Baltijas pilsētās ir neparasti liels skaits cilvēku vecumā no 25 līdz 35 gadiem, kas varētu būt vēl aktīvāki nekustamā īpašuma tirgus dalībnieki. Tādējādi, varam prognozēt, ka tuvāko 5 līdz 10 gadu laikā, būs „tik labi, cik vien labi var būt"," secina Lietuvas finanšu eksperts.

Swedbank Estonia eksperts Tenu Mertsina (Tõnu Mertsina) paredzējis skart jautājumu, cik labi vai slikti sagatavotas iespējamiem ekonomiskajiem satricinājumiem ir mājsaimniecības Baltijas valstīs, kā arī spriedīs, cik ilgi saglabāsies zemas procentu likmes un kā tās var ietekmēt NI tirgu. Vadošais Igaunijas ekonomists ir novērojis, ka "mājsaimniecību finansiālā situācija Baltijas valstīs pēdējo piecu gadu laikā ir ievērojami uzlabojusies: neto finanšu aktīvi ir palielinājušies, bet zemas procentu likmes veicina mājsaimniecību kredītportfeļa un ieguldījumu mājokļos pieaugumu".

Baltijas attīstītāju forumā varēsit uzklausīt arī citus ekspertus, piemēram, pieredzi nestandarta objektu attīstīšanā, vēsturiskā mantojuma īpašumu renovācijā, galvenās tendences pilsētvides plānošanā, kā arī inovatīvas tehnoloģijas. Paneļdiskusijas laikā paredzēts runāt par jaunu komercobjektu tirgus attīstīšanu.

29. septembrī Rīgā, pulcēsies NI jomas profesionāļi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas, lai spriestu par nozarē aktuāliem jautājumiem, apmainīties ar pieredzi un izveidot jaunus biznesa kontaktus. Foruma laikā tiks nosaukti labākie projekti, kuri tiks virzīti prestižajai Starptautiskās nekustamo īpašumu federācijas FIABCI starptautiskajai balvai - Prix d’Excellence. Šo balvu, sadarbībā ar prestižo izdevumu Wall Street Journal, par izciliem globālā mēroga NI projektiem FIABCI pasniedz savā ikgadējā kongresa laikā. Baltijas objektu apbalvošana notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas restorānā "Klīversala" ar kompānijas Baltic Sotheby’s International Realty atbalstu. Šī vieta ir īpaša, jo 2013. gadā Latvijas Nacionālās bibliotēka saņēma Baltic Prix d’Excellence balvu kategorijā "Sabiedriskās ēkas".

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Iemīlēšanās no pirmā acu skatiena – kā atpazīt savu "īsto" māju

24.09.2015

alt
alt

Jauno mājokļu pieejamībā Rīga joprojām atpaliek no Tallinas un Viļņas

25.09.2015

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Četras Latgales īpašumu pērles, kas gaida savus īpašniekus

2

Ziedošas pļavas, svaigs gaiss un miers - lauku īpašumi, kur aizmirst ikdienas steigu

3

Klientu nedēļa ciematā DAILAS Ādažos – Tava iespēja rast jaunu mājvietu ģimenei

4

Pārdaugavas jaunie projekti vērs durvis mājokļu pircējiem

5

Dabas ieskautā mājvieta: aicina uz Atvērto durvju dienu Zirņusalā

6

Noskaidroti konkursa "Gada aģenti 2018" uzvarētāji

City24 redaktora izvēle

alt

Soli pa solim: iekārtojam guļamistabu

alt

Četras Latgales īpašumu pērles, kas gaida savus īpašniekus

alt

Interjera dizaina aktualitātes 2018. gadā: atskats uz Salone del Mobile 2018