Pieci veidi, kā viedās mājas samazinās mājokļa enerģijas patēriņu

Mūsdienās ēkas energoefektivitāte nosaka ne tikai dzīves komfortu un rēķinu summas, bet arī nekustamā īpašuma cenu, tādēļ īpaši būtiski jebkura tipa mājoklī būtu nodrošināt pēc iespējas mazāku enerģijas patēriņu. Bet kā samazināt mājokļa enerģijas patēriņu, ja ikdienā tiek izmantotas daudzas un dažādas elektriskās ierīces, kā arī gada aukstajos mēnešos vēl papildus ir nepieciešams mājokli regulāri uzturēt siltu?

Par to, kā viedās mājas var ietaupīt līdzekļus ziemas periodā un ne tikai, un kā samazināt enerģijas patēriņu no 25 līdz pat 40%, stāsta māju automātiskās vadības sistēmu uzstādīšanas uzņēmuma "Moduls Interjers" direktors Māris Endziņš, norādot, ka viens no efektīvākajiem taupīšanas veidiem ir ēku automatizētās vadības sistēmas, kas optimāli regulē telpu apkuri, vēdināšanu, apgaismojumu un citus enerģiju patērējošus procesus.

Dažādi apkures režīmi

Viedās mājas automātiski regulē telpu apkuri, kā arī gaisa kondicionēšanu, uzturot dažādu temperatūru atbilstoši prioritātēm, ko iepriekš noteikuši lietotāji. Piemēram, kad aukstajos mēnešos ar ģimeni mājās vakariņosiet, ieslēgsies komforta siltais režīms, bet, kad no rīta dosieties uz darbu vai arī naktsmiera laikā, kad veselīgāka ir zemāka temperatūra, ieslēgsies ekonomiskais režīms. Kā norāda M. Endziņš, viedās sistēmas saņem signālus no īpašiem sensoriem par cilvēka klātbūtni telpā un par telpas temperatūru. Piemēram, ja virtuvē gatavojat ēdienu un plīts kļūst par papildu siltuma avotu, apkures sistēmas patērēs mazāk enerģijas. Līdzīgi darbosies ar gaisa kondicionēšanas iekārtas, kas atvēsinās telpu, kad jutīs, ka tā ir pārāk uzsilusi karstajās vasaras dienās, un pati arī pārtrauks istabas dzesēšanu, sasniedzot tajā noteiktu vēsuma pakāpi. Sistēmu var ieprogrammēt tā, lai dažādās telpās tiktu uzturēta atšķirīga temperatūra. Tādējādi var ietaupīt uz izmaksām par apkuri vai dzesēšanu palīgtelpās, noliktavās un citās neapdzīvojamās telpās.

Optimāla vēdināšana

"Ir cilvēki, kas taupa siltumu, aizbāžot ventilācijas atveres vai ziemā neverot vaļā logus. Tomēr tādā veidā netiek ievērotas higiēnas normas, un tiek zaudēts komforts," piebilst M.Endziņš. Viedajās mājās automātiskās apkures un telpu vēdināšanas sistēma darbojas kopā. Tiklīdz telpā tiek atvērts logs, sistēma samazina apkuri, lai nezaudētu siltumu. Mājās ierīkotie sensori pastāvīgi fiksē gaisa kvalitāti, atvērtus vai aizvērtus logus un durvis, tādēļ tiek optimāli sildītas vai vēdinātas tikai tās telpas, kurās tas ir nepieciešams. Piemēram, sistēmu var ieprogrammēt tā, lai mājās tiktu vēdinātas tikai tās istabas, kurās ir cilvēki, dzīvnieki vai pat augi.

Ārpus telpām esošā siltuma izmantošana

Tāpat viedā māja vai dzīvoklis reaģē uz apkārtnes temperatūru un izmanto saules siltumu. Mājas sistēmas ir iespējams noregulēt tā, lai logu žalūzijas tiktu paceltas, kad logos spīd saule, tādējādi bez maksas apsildot telpas. Un pretēji - žalūzijas var nolaist un tādējādi vēl labāk izolēt mājas siltumu, kad, piemēram, naktī aiz loga pūš vējš.

Optimāls apgaismojums

Ziemas mēnešos, kad dienas ir īsas un lielāko diennakts daļu ir tumšs, elektrību nākas patērēt vairāk. Lai šādos gadījumos mazinātu elektrības patēriņu, noderīga šķiet sistēma, kas spēj mājoklī izmantot dabiskos gaismas avotus. Viedajās mājās apgaismojuma intensitāte tiek regulēta ar sensoriem, kas ir jutīgi uz gaismu, tādēļ nekad netiks izmantots maksimālais apgaismojums, ja būs pieejami papildu gaismas avoti. Kad apgaismojums ieslēdzas, sensori mēra gaismas vai tumsas līmeni telpās un darbojas tikai ar nepieciešamo intensitāti. Aiz loga pamazām zūdot dienas gaismai, istabās gaisma automātiski kļūst spilgtāka un mājīgāka. Šādas apgaismes iekārtas ļauj ietaupīt vairākos aspektos, piemēram, kad tiek taupīta enerģija un apgaismojums darbojas ar mazāku jaudu, spuldzes un visa pārējā elektronika kalpo ievērojami ilgāku laiku. Tāpat viedo māju apgaismes iekārtas sniedz vēl vienu alternatīvu - gaisma automātiski izslēgsies telpās, kurās neatrodaties. Līdz ar to vairs nevajadzēs pārdzīvot vai strīdēties ar mājiniekiem par to, ka citā mājas galā ir atstāta ieslēgta gaisma.

Paaugstināta nekustamā īpašuma vērtība

Pērkot vai pārdodot mājokli, mūsdienās viens no svarīgākajiem kritējiem ir ekonomiskā efektivitāte. "Viedās sistēmas mājokļi ļauj būtiski ietaupīt. Atkarībā no telpu platības un enerģijas patēriņa racionalitātes māju automātiskās sistēmas ļauj samazināt enerģijas patēriņu no 25 līdz 40%. Tas nozīmē, ka uz stingru taupīšanu orientēta sistēma mājokļa īpašniekam atmaksāsies vien dažu gadu laikā. Šāds taupības režīms ir būtisks ieguldījums nekustamā īpašuma vērtībai nākotnē, kas var atmaksāties pat vairāku tūkstošu apjomā," stāsta M. Endziņš, norādot, ka vispatīkamākais, dzīvojot viedās mājās, kad sistēma ir noregulēta atbilstoši savām vajadzībām, ir fakts, ka ļoti ātri ir iespējams aizmirst, kas mājoklī tiek darīts mūsu vietā, līdz ar to cilvēks dzīvo taupīgi un komfortabli, neraizējoties par liekiem izdevumiem.

 

City24.lv iesaka:

IEVIETO PORTĀLĀ SAVU PERFEKTO SLUDINĀJUMU UN LAIMĒ DĀVANU KARTI 100 EIRO VĒRTĪBĀ! VAIRĀK PAR KONKURSU UZZINI ŠEIT!

Ieteikumi, kā panākt, lai mājoklis arvien labi smaržotu

29.10.2015

alt
alt

Māja vai plašs dzīvoklis Jūrmalā? Pēterburgas iedzīvotāju privāta izvēle

29.10.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Novembrī notiks individuālās klientu dienas jaunajos projektos!

2

"V" elektroniskajās izsolēs pārdos vērtīgas komercplatības Rīgas centrā

3

"R.Evolution" – attīstītājs, kas dzīvokļu projektus Latvijā veido kā unikālus mākslas darbus

4

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

5

Ērtas un gudras mājas īsteniem pilsētniekiem - jaunais projekts "Tīnūžu 1A" Pļavniekos

6

"IRIS SHAMPETERIS APARTMENTS" Māju B un C dzīvokļu īpašnieki sāk pārcelties uz saviem jaunajiem dzīvokļiem

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums

alt

Mēbeļu iegāde internetā: veiksmīgas iepirkšanās ceļvedis