Biroja platību attīstībai Baltijas valstīs – liels potenciāls

Biroju platībām Baltijas valstīs būtu jāpalielinās, jo to apjoms jūtami atpaliek no Eiropas pilsētu rādītājiem, turklāt Latvijas galvaspilsētā ir fiksēts zemākais biroju platību lielums uz vienu iedzīvotāju, kā arī Rīgā pēdējo gadu laikā nav piedāvāti kvalitatīvi, mūsdienīgi augstākās klases biroju projekti. Šie faktori apliecina dotā segmenta potenciālu - tas varētu augt gandrīz par 50%.

To pirmajā Baltijas nekustamo īpašumu attīstītāju forumā teica Novira Capital vadošais partneris Arle Molders (Arle Molder).

"Rīgā no Baltijas valstīm ir mazākā biroju platība uz vienu iedzīvotāju,” uzsvēra eksperts, ilustrējot teikto ar statistiku: „Ja Tallinā uz vienu iedzīvotāju ir 1.27 m² biroju telpu, Viļņā – 0.79 m², tad Rīgā ir tikai 0,57 m² biroju platības uz vienu iedzīvotāju. Biroju platībām Baltijas galvaspilsētās būtu vēl jāpalielinās, jo to apjoms ievērojami atpaliek no citu Eiropas pilsētu rādītājiem."

Visas trīs Baltijas valstis jūtami atpaliek, piemēram, no Prāgas, kur šis rādītājs ir 2.42 m² biroja platību uz vienu iedzīvotāju vai Varšavas (2.54 m²), nemaz nerunājot par citām Eiropas galvaspilsētām, kur šis rādītājs ir no 5 līdz pat 11 m² biroja platību uz vienu iedzīvotāju.

Tāpat Rīga no Tallinas un Viļņas atpaliek, arī rēķinot biroju platību uz katru 1000 eiro no iekšzemes kopprodukta (IKP) uz vienu iedzīvotāju. Tallinā pēc šī rādītāja ir 44 m² biroju platības uz 1000 eiro no IKP, Viļņā - 30 m², bet Rīgā - 24 m², atzīmēja A. Molders. Rīgā ir arī augstākais brīvo biroja platības īpatsvars starp Baltijas valstu galvaspilsētām - brīvi ir aptuveni 8 % no biroju platības, Tallinā - 5,5 %, bet Viļņā 2,1 %.

Salīdzinot biroja telpu īres maksu visās trijās Baltijas valstīs, redzams, ka augstākās īres maksas ir Tallinā: ap 16 eiro/m² mēnesī, bet Rīgā tā vidēji sasniedz ap 14 eiro/m² mēnesī. Eksperts piebilda, ka tuvējos Helsinkos, piemēram, A klases biroju telpas 2014. gadā tika izīrētas par 20-32 eiro/ m², bet B klases telpas – par 10-17,5 eiro/ m².

Kā vienu no traucēkļiem biroju tirgus attīstībai Rīgā A. Molders minēja arī ļoti augsto īpašuma nodokli, kas veido 1.5 % no tirgus vērtības. "Šādā gadījumā ienākuma procentam no īpašuma būtu jābūt vismaz par 1% lielākam nekā Tallinā, taču ienākumi jeb atdeves procents no īpašumiem ir līdzīgs visās trīs Baltijas galvaspilsētās - ap 7 %, Rīgā tas ir tikai nedaudz lielāks. Skaidri redzams, ka Rīgā trūkst labu biroja projektu, trūkst arī labu zemesgabalu, kas atrastos pilsētas centrā, kur būtu iespējams attīstīt biroju centrus ar modernu plānojumu un autostāvvietām. Tradicionāli kvalitatīvi biroji Rīgas centrā galvenokārt tiek iekārtoti vēsturiskās apartamentu ēkās, tās piemērojot biznesa vajadzībām. Šādos birojos parasti rodas grūtības ar rekonstrukciju, pārplānošanu un autostāvvietām. Tāpēc esam gatavi finansēt vietējos projektu attīstītājus, mūs īpaši interesē A klases biroju attīstīšana," piebilda A. Molders.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Sērijveida dzīvokļu cenu kāpums nepārsniegs 3,5%

06.11.2015

alt
alt

Iecere aplikt ar PVN namu apsaimniekošanas pakalpojumu ir vērtējama negatīvi

09.11.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Seši apbrīnas vērti īpašumi Latvijā, kas joprojām meklē savu īsto pircēju

2

TOP 10 populārākie jaunie projekti Rīgas centrā

3

Atvērto durvju diena vienā no Rīgas populārākajiem projektiem "Ezerparka Nami"

4

TRIBUS aģenti nostiprina savas pozīcijas nekustamā īpašuma tirgū

5

Runā iedzīvotāji: kāpēc "Bišumuiža"?

City24 redaktora izvēle

alt

Seši apbrīnas vērti īpašumi Latvijā, kas joprojām meklē savu īsto pircēju

alt

TOP 10 populārākie jaunie projekti Rīgas centrā

alt

Skandināvu vēsmas Ganību dambī - top jauns dzīvojamais projekts "Fjordi"