Biroja platību attīstībai Baltijas valstīs – liels potenciāls

Biroju platībām Baltijas valstīs būtu jāpalielinās, jo to apjoms jūtami atpaliek no Eiropas pilsētu rādītājiem, turklāt Latvijas galvaspilsētā ir fiksēts zemākais biroju platību lielums uz vienu iedzīvotāju, kā arī Rīgā pēdējo gadu laikā nav piedāvāti kvalitatīvi, mūsdienīgi augstākās klases biroju projekti. Šie faktori apliecina dotā segmenta potenciālu - tas varētu augt gandrīz par 50%.

To pirmajā Baltijas nekustamo īpašumu attīstītāju forumā teica Novira Capital vadošais partneris Arle Molders (Arle Molder).

"Rīgā no Baltijas valstīm ir mazākā biroju platība uz vienu iedzīvotāju,” uzsvēra eksperts, ilustrējot teikto ar statistiku: „Ja Tallinā uz vienu iedzīvotāju ir 1.27 m² biroju telpu, Viļņā – 0.79 m², tad Rīgā ir tikai 0,57 m² biroju platības uz vienu iedzīvotāju. Biroju platībām Baltijas galvaspilsētās būtu vēl jāpalielinās, jo to apjoms ievērojami atpaliek no citu Eiropas pilsētu rādītājiem."

Visas trīs Baltijas valstis jūtami atpaliek, piemēram, no Prāgas, kur šis rādītājs ir 2.42 m² biroja platību uz vienu iedzīvotāju vai Varšavas (2.54 m²), nemaz nerunājot par citām Eiropas galvaspilsētām, kur šis rādītājs ir no 5 līdz pat 11 m² biroja platību uz vienu iedzīvotāju.

Tāpat Rīga no Tallinas un Viļņas atpaliek, arī rēķinot biroju platību uz katru 1000 eiro no iekšzemes kopprodukta (IKP) uz vienu iedzīvotāju. Tallinā pēc šī rādītāja ir 44 m² biroju platības uz 1000 eiro no IKP, Viļņā - 30 m², bet Rīgā - 24 m², atzīmēja A. Molders. Rīgā ir arī augstākais brīvo biroja platības īpatsvars starp Baltijas valstu galvaspilsētām - brīvi ir aptuveni 8 % no biroju platības, Tallinā - 5,5 %, bet Viļņā 2,1 %.

Salīdzinot biroja telpu īres maksu visās trijās Baltijas valstīs, redzams, ka augstākās īres maksas ir Tallinā: ap 16 eiro/m² mēnesī, bet Rīgā tā vidēji sasniedz ap 14 eiro/m² mēnesī. Eksperts piebilda, ka tuvējos Helsinkos, piemēram, A klases biroju telpas 2014. gadā tika izīrētas par 20-32 eiro/ m², bet B klases telpas – par 10-17,5 eiro/ m².

Kā vienu no traucēkļiem biroju tirgus attīstībai Rīgā A. Molders minēja arī ļoti augsto īpašuma nodokli, kas veido 1.5 % no tirgus vērtības. "Šādā gadījumā ienākuma procentam no īpašuma būtu jābūt vismaz par 1% lielākam nekā Tallinā, taču ienākumi jeb atdeves procents no īpašumiem ir līdzīgs visās trīs Baltijas galvaspilsētās - ap 7 %, Rīgā tas ir tikai nedaudz lielāks. Skaidri redzams, ka Rīgā trūkst labu biroja projektu, trūkst arī labu zemesgabalu, kas atrastos pilsētas centrā, kur būtu iespējams attīstīt biroju centrus ar modernu plānojumu un autostāvvietām. Tradicionāli kvalitatīvi biroji Rīgas centrā galvenokārt tiek iekārtoti vēsturiskās apartamentu ēkās, tās piemērojot biznesa vajadzībām. Šādos birojos parasti rodas grūtības ar rekonstrukciju, pārplānošanu un autostāvvietām. Tāpēc esam gatavi finansēt vietējos projektu attīstītājus, mūs īpaši interesē A klases biroju attīstīšana," piebilda A. Molders.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Sērijveida dzīvokļu cenu kāpums nepārsniegs 3,5%

06.11.2015

alt
alt

Iecere aplikt ar PVN namu apsaimniekošanas pakalpojumu ir vērtējama negatīvi

09.11.2015

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Dizaina māja Mārupē, kurā katra detaļa ir pārdomāta

2

Vasaras akcija "Gaiļezera namos": 5000 eiro vērta virtuve dāvanā

3

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda

4

"Valsts nekustamie īpašumi" pārdos izsolē trīs nekustamos īpašumus

5

Kad dzīvesvieta ir kā miera oāze

6

Šiks un elegance - 6 pārdošanā esoši apartamenti Jūrmalā

City24 redaktora izvēle

alt

Kad dzīvesvieta ir kā miera oāze

alt

Dizaina māja Mārupē, kurā katra detaļa ir pārdomāta

alt

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda