Jaunās ģimenes stāsts: mājokļa iegāde prasa pacietību un izturīgus nervus

Kopš 2015.gada janvāra Latvijā darbojas ALTUM mājokļa atbalsta programma, kas paredz piešķirt valsts galvojumu ģimenēm ar bērniem mājokļa iegādei vai būvniecībai. Programma iemantojusi lielu popularitāti, tāpēc City24.lv uzrunāja kādu jauno ģimeni, lai viņi dalītos savā pieredzes stāstā. Vai un cik noderīga ir šāda programma, un kam ir jāgatavojas, ja ir vēlme to izmantot?

Mājokļa iegādi stimulēja bērniņa pieteikšanās

Ieva un Oskars ir parasts vidusmēra pāris, kuru pirmajam kopīgajam bērniņam pirms pāris nedēļām apritēja gads. Viņi visi trīs jau vairāk kā mēnesī mitinās dzīvoklī Iļģuciemā, kuru pēc ilgiem meklējumiem un laipošanas cauri birokrātijas labirintiem beidzot var saukt par savu. Viņi aptuveni 50 kvadrātmetrus lielo divistabu dzīvokli ieguva pateicoties ALTUM mājokļa atbalsta programmai, tomēr līdz šim brīdim, kad viņiem ir pašiem savas mājas, noiets garš ceļs un iztērētas gana daudz nervu šūnas.

Ieva iesāk stāstīt, ka doma par dzīvokļa iegādi pārim radās vairāk, kā pirms gada, kad viņai un Oskaram pieteicās bērniņš: "Sapratām, ka nepilnus 40 kvadrātmetrus lielais vienistabas dzīvoklis, kurā tobrīd mitinājāmies, trīs cilvēkiem būs par mazu. It īpaši ņemot vērā, ka bērns augtu lielāks un kādā brīdī viņam būtu vajadzīga arī pašam sava istaba". Jaunā ģimene sākotnēji apsvēra iespēja izīrēt lielāku dzīvokli, tomēr pēcāk nolēma, ka vērtīgāk un drošāk būtu iegādāties pašiem savu dzīvojamo platību.

Netērējot laiku, jaunais pāris devās uz banku konsultēties par kredīta iegūšanas iespējām. ALTUM mājokļa atbalsta programma tolaik vēl nebija izveidota. "Hipotekāro kredītu mājokļa iegādei nolēma ņemt Oskars. Bankā viņam pateica, cik lielu summu varam dabūt un kāda būs pirmā iemaksa. Mēs, kas iepriekš nebijām apsvēruši dzīvokļa iegādi un veikuši iekrājumus, sapratām, ka tas nebūs lēti, kā arī prasīs gana ilgu laiku, kamēr sakrāsim naudu pirmajai iemaksai," atminas Ieva.

Atvieglojums, kas mijas ar emocionāliem pārdzīvojumiem

Brīdī, kad parādījās ALTUM mājokļa atbalsta programma, piedāvāto iespēju iegūt valsts galvojumu mājokļa iegādei nolēma izmantot arī Ieva un Oskars. Viņi sazinājās ar vairākām bankām, lai saprastu, kurā no tām ir pieejami viņiem draudzīgākie kreditēšanas noteikumi.  Taču šeit sākās ne tik patīkamā daļa, kurai jaunais pāris nebija gatavs. "No vienas bankas, kuru neminēšu skaļi, mums zvanīja un teica, ka mums ne par ko nav jāuztraucas, ka iemaksa no mūsu puses būs ļoti neliela. Protams, priecājāmies to dzirdēt, taču, kad aizgājām uz konsultāciju, sākās problēmas. Proti, izrādījās, ka pirmā iemaksa nemaz nebūs tik maza. Un, lai tiktu pie hipotekārā kredīta mums bezmaz vai ir jābūt precētiem, abiem jāstrādā, par ko nevarēja būt ne runa, ņemot vērā, ka bērnam tajā brīdī pat gadiņš nebija un biju ar viņu dekrētā," atceras Ieva.

Abi atzīst, ka, ejot no vienas bankas pie otras, bija sajūta, ka pie dzīvokļa viņi netiks, jo jākrāj ir vēl un vēl, un vēl. "It kā nauda pirmajai iemaksai ir, tomēr tās visu laiku nav gana.  Vēl trakāk - pēc banku vērtējumiem radās sajūta, ka mums nav vispār nekā," mazā Kristapa māmiņa šo brīdi atceras ar rūgtumu. Viņa teic,  ka saprot, ka tie ir bankas noteikumi, tomēr sākotnēji apgalvot, ka viss būs labi un pēc tam dzirdēt pretējo nav bijis patīkami.

"Protams, galu galā pie kredīta un dzīvokļa tikām. Palikām pie Swedbankas – pirmajā iemaksā ieguldījām 15 procentus no dzīvokļa kopsummas, vēl 10 sedza ALTUM mājokļa atbalsta programma, kas nozīmē, ka kopā pirmā iemaksa par tagadējo mitekli bija 25 procenti," stāsta Ieva, piebilstot, ka ģimenēm tomēr jārēķinās, ka kredīta ņemšana, kad tiek izpētīta katra sīkākā detaļa, noteikti nav ātrs process, tāpēc vajag apbruņoties ar pacietību.

Informācijas trūkums un zelta pilis

Ieva un Oskars pēc savas pieredzes spriež, ka citām jaunajām ģimenēm, kuras vēlas izmantot ALTUM mājokļa atbalsta programmu, jāņem vērā, ka kredīta iegūšana prasīs gana daudz laika un nervu. "Jāsaprot, ka bankā tiks izpētīta katra sīkākā detaļa par cilvēku. Protams, bez tā iztikt nevar, taču tajā pašā laikā tas ir emocionāli smagi," pieredzē dalās Kristapa māmiņa. Vēl viens ieteikums, ko pāris sniedz citām ģimenēm ir, ka, dodoties uz banku, vajadzētu jau  būt starta kapitālam. 

Jaunā ģimene uzskata, ka izveidotā programma vērtējama pozitīvi, taču ir arī aspekti, ko varētu uzlabot. Piemēram,  ALTUM un bankām vajadzētu sīkāk un precīzāk izstāstīt, kas gaidāms, ja ģimene izlemj izmantot mājokļa atbalstu programmu jaunās dzīvesvietas iegādei. Proti, pastāstīt ne vien to, ka ir šāda programma, un, ja apgādībā ir bērns, var dabūt valsts galvojumu mājokļa iegādei, bet arī, kādi kritēriji vēl tiks ņemti vērā. "Bērna esamība galu galā nav vienīgais, pēc kā vērtē, vai kredītu piešķirs. Piemēram, vēl bankas skatās cilvēka spēju maksāt, peļņu, vērtē izdevumus, piemēram, par īri, telefonu, komunālajiem maksājumiem, pārtiku un tamlīdzīgi. Pēc tam tiek vērtēts, vai esi vēl spējīgs maksāt par kredītiem," zina teikt Oskars.

Tomēr kopumā jaunā ģimene programmas esamību novērtē atzinīgi. "Ja tās nebūtu, mums visiem trijiem vēl ilgu laiku vajadzētu dzīvot vienistabas dzīvoklī,  lai sakrātu vajadzīgo summu mājokļa iegādei. Taču, pateicoties šādai programmai, pie jaunām mājām esam tikuši ātrāk," priecājas Ieva.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Līdz šim mājokļa atbalsta programmā piešķirti galvojumi par 5,7 miljoniem eiro

10.11.2015

alt
alt

Aicina apmeklēt Klientu dienu projektā "Domino" un saņemt atlaidi dzīvokļa iegādei

11.11.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

2

Jaunajā Pierīgas kvartālā "Līčukrasti" notiks pirmā Klientu diena

3

Novembra klientu dienas Rīgas centrā: reģistrējies individuālai projektu apskatei!

4

"Dzirciema nams" – plaši divistabu dzīvokļi ērtai dzīvošanai un strādāšanai no mājām

5

"Elijas Nami" attīstītājs saņem titulu "Veiksmīgākais būvniecības uzņēmums Igaunijā 2020"

6

"Merks" uzsāk projekta "Merks Viesturdārzs" otrās kārtas būvniecību un dzīvokļu rezervēšanu

City24 redaktora izvēle

alt

Tavas jaunās virtuves santehnika! Kas jāzina, lai nekļūdītos izvēlē?

alt

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums