Baltijas valstīs gada laikā mājokļu pieejamība visstraujāk uzlabojusies Viļņā

Šī gada pirmajā ceturksnī mājokļu pieejamība Rīgā un Viļņā ir palielinājusies. Viļņā ir visstraujākais mājokļu pieejamības pieaugums Baltijā, liecina SEB bankas veiktais Mājokļu pieejamības indeksa pētījums Baltijas valstīs.

Salīdzinot ar pagājušā gada pirmo ceturksni, viens strādājošais par vidējiem ikmēneša ienākumiem Rīgā varētu iegādāties aptuveni 47,1 kvadrātmetru lielu īpašumu, kas ir par 3,6 kvadrātmetriem vairāk nekā pirms gada, bet Viļņā - 39,6 kvadrātmetrus lielu dzīvokli, kas ir par 4,7 kvadrātmetriem vairāk, uzrādot visstraujāko pieaugumu no visām Baltijas valstīm.

Atšķirīgas tendences ir vērojamas Tallinā, kur SEB Mājokļu pieejamības indeksa vērtība tipveida dzīvokļiem mikrorajonos šī gada pirmajā ceturksnī samazinājusies līdz 50,2 kvadrātmetriem, kas ir par 0,3 kvadrātmetriem mazāk nekā pirms gada.

Neskatoties uz Mājokļu pieejamības indeksa izmaiņām pēdējā gada laikā, Tallinā strādājošie arvien var iegādāties platības ziņā lielākos dzīvokļus, savukārt Viļņā mājokļu pieejamība joprojām ir viszemākā starp Baltijas valstīm.

Viļņas iedzīvotāji, kuri patlaban saņem vidējo algu, neuzņemoties pārlieku lielu risku un pārmērīgas kredītsaistības, var atļauties iegādāties par 21% mazāku dzīvojamo platību nekā vidējās algas saņēmēji Tallinā un par aptuveni 16% mazākas platības dzīvokli nekā rīdzinieki ar vidējiem ienākumiem, kuri pie esošajiem nosacījumiem vēlētos iegādātos sērijveida dzīvokli Rīgā.

"Gada griezumā Viļņā un Rīgā mājokļu pieejamību visvairāk pozitīvajā virzienā ietekmēja procentu likmju samazināšanās, neto darba samaksas kāpums un zemā inflācija, kā rezultātā strādājošo reālā darba alga pieauga straujāk, palielinot iedzīvotāju reālos ienākumus un uzlabojot pirktspēju. Savukārt Tallinā mājokļu pieejamību pēdējā gada laikā ir ietekmējušas nekustamā īpašuma cenu pārmaiņas, kuras nespēja kompensēt zemākas mājokļu kredītu procentu likmes un darba samaksas kāpuma turpināšanās," norāda "SEB bankas" sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

SEB Mājokļu pieejamības indekss attēlo maksimālo kvadrātmetru skaitu, ko var iegādāties viens strādājošais ar vidējiem ienākumiem, izmantojot bankas kredītu un neuzņemoties pārlieku lielu risku (kredīta termiņš - 25 gadi, pirmā iemaksa - 20%, kredīta maksājumiem tiek novirzīti 30% kredītņēmēja ienākumu).

Indeksa aprēķinā ņemtas vērā četru mājokļu tirgus ietekmējošo faktoru - nekustamā īpašuma (sērijveida dzīvokļu) cenu, ienākumu (vidējās darba samaksas), patēriņa cenu un procentu likmju (efektīvā procentu likme jaunizsniegtajiem mājokļu kredītiem eiro valūtā) - izmaiņas.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

„Selva Būve” Rīgā uzsāk ekskluzīvu dzīvokļu ēkas rekonstrukciju

05.06.2013

"ABLV" grupas uzņēmums "Pillar" par 5,3 miljoniem eiro atjauno daudzdzīvokļu māju "Dārza Apartment House"

06.06.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

2

Projekta CENTRUS dzīvokļiem atlaides līdz pat 80 000 EUR

3

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

4

Jasmine Garden izsludina Ziemassvētku akciju pēdējiem septiņiem dzīvokļiem. Īpašas dāvanas pircējiem!

5

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

6

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

City24 redaktora izvēle

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā

alt

Četras, iespējams, ekskluzīvākās privātmājas Rīgā un tās apkaimē

alt

Klāt decembris – laiks mājokļa pārmaiņām