Mājokļu un kredītu pieejamība pašlaik labāka nekā 2005.gadā

Mājokļu un kredītu pieejamība pašlaik ir labāka nekā 2005.gadā, šādu viedokli pauž "Swedbank" Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainars Balcers.

Viņš skaidro, ka salīdzinājumā ar 2005.gadu mājokļu pieejamība ir palielinājusies, pateicoties joprojām zemākām īpašumu cenām un pakāpeniski augošajam ikmēneša atalgojumam - šogad vidējie bruto ienākumi valstī mēnesī ir 820 eiro, bet 2005.gadā - 352 eiro.

Pirms desmit gadiem divu istabu dzīvokli Purvciemā, sērijveida namā, bija iespējams iegādāties par 48 000 eiro, šogad - par 40 000 eiro. Bankas kopējā procentu likme pirms desmit gadiem un tagad ir ļoti līdzīgās robežās - 2005.gadā likme bija 2,9%, bet šogad - 2,8%. Ikmēneša maksājums uz 20 gadiem ņemtam kredītam pirms desmit gadiem būtu bijis 210 eiro, šogad - 175 eiro.

Turklāt šajā periodā ir augušas īres cenas - par minēto divu istabu dzīvokli Purvciemā šogad mēnesī īres maksājums būtu vidēji 300 eiro, bet 2005.gadā - 250 eiro.

Tātad, salīdzinot ar situāciju tirgū pirms desmit gadiem, patlaban visi apstākļi norāda uz mājokļa iegādi kā racionālu rīcību, secina "Swedbank" eksperts.

Tomēr viņš vērš uzmanību, ka desmit gadu laikā ir arī par 40% auguši vidējie izdevumi Rīgā - ja 2005.gadā tie bija 215 eiro, tad šogad - 377 eiro.

Lai arī kopumā pašlaik kredīti ir pieejamāki, tomēr izsniegto aizdevumu dinamika nesasniedz 2005.-2007.gadā novērotos rādītājus.

Balcers atzīst, ka ir mainījusies gan kreditēšanas, gan aizņemšanās kultūra. Piemēram, 2005.gadā bija mazāk rīku un pieredzes izvērtēt kredītņēmējus, tolaik vēl nepastāvēja kredītu reģistrs, kā arī cilvēkiem nebija iepriekšēju saistību, nebija negatīvas kredītvēstures. Tagad tiek ņemti vērā atšķirīgi faktori, lemjot par aizdevuma izsniegšanu - ja savulaik vairāk vērtēja iegādājamā mājokļa vērtību, tad tagad tiek vērtēta potenciālā aizņēmēja naudas plūsma.

Arī klientu attieksme pret aizņemšanos mainījusies - salīdzinājumā ar situāciju pirms desmit gadiem tagad cilvēki pirkumus izvēlas daudz racionālāk un pārdomātāk, izvērtējot, vai konkrēto īpašumu var atļauties.

Balcers arī atzīst, ka pašlaik maz būvē jaunus projektus, piedāvājums jaunajos projektos ir ierobežots, kas dzen uz augšu to cenu.

"Swedbank" dati rāda, ka aptuveni 30-40% no hipotekāro kredītu pieteikumiem pagaidām saņem negatīvu atbildi. Iemesls noraidošai atbildei ir līdzekļu trūkums pirmajai iemaksai, negatīva kredītvēsture, esošās kredītsaistības, kas neļauj uzņemties jaunas saistības.

Pēc "Swedbank" pasūtījuma veikta iedzīvotāju aptauja atklāj, ka 22% izvaicāto vēlētos pārskatāmā nākotnē iegādāties savu mājokli, taču galvenais šķērslis šim solim ir pirmās iemaksas trūkums. 45-55% īri izvēlētos, jo tā neuzliek finanšu slogu ilgtermiņā, vēlmes nesakrīt ar iespējām un trūkst līdzekļu pirmajai iemaksai. Kopumā aptauja rāda, ka iedzīvotāji labāk izvēlētos mājokļa iegādi, nevis īri - 90% izvaicāto atzinuši, ka savs mājoklis pretstatā īrētam nozīmē stabilitāti, drošību, rīcības brīvību un ieguldījumu nākotnē. Aptauja veikta septembrī, sadarbībā ar "GFK Latvia" izvaicājot 1017 respondentus vecumā no 18 līdz 84 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku reģionos.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Dizaineru padomi, kā mājoklī veiksmīgi kombinēt vienas krāsas toņus

12.11.2015

alt
alt

Ieskats Jūrmalas īpašumos: kas slēpjas aiz grandiozo privātmāju fasādēm

13.11.2015

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

TOP5: gaumīgi vienistabas dzīvokļi Rīgā

2

"Valsts nekustamie īpašumi" pārdos izsolē trīs nekustamos īpašumus

3

Vasaras akcija "Gaiļezera namos": 5000 eiro vērta virtuve dāvanā

4

Dārza svētki, kurus izbaudīs arī bērni

5

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda

6

Dizaina māja Mārupē, kurā katra detaļa ir pārdomāta

City24 redaktora izvēle

alt

Kad dzīvesvieta ir kā miera oāze

alt

Dizaina māja Mārupē, kurā katra detaļa ir pārdomāta

alt

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda