Mājokļu un kredītu pieejamība pašlaik labāka nekā 2005.gadā

Mājokļu un kredītu pieejamība pašlaik ir labāka nekā 2005.gadā, šādu viedokli pauž "Swedbank" Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainars Balcers.

Viņš skaidro, ka salīdzinājumā ar 2005.gadu mājokļu pieejamība ir palielinājusies, pateicoties joprojām zemākām īpašumu cenām un pakāpeniski augošajam ikmēneša atalgojumam - šogad vidējie bruto ienākumi valstī mēnesī ir 820 eiro, bet 2005.gadā - 352 eiro.

Pirms desmit gadiem divu istabu dzīvokli Purvciemā, sērijveida namā, bija iespējams iegādāties par 48 000 eiro, šogad - par 40 000 eiro. Bankas kopējā procentu likme pirms desmit gadiem un tagad ir ļoti līdzīgās robežās - 2005.gadā likme bija 2,9%, bet šogad - 2,8%. Ikmēneša maksājums uz 20 gadiem ņemtam kredītam pirms desmit gadiem būtu bijis 210 eiro, šogad - 175 eiro.

Turklāt šajā periodā ir augušas īres cenas - par minēto divu istabu dzīvokli Purvciemā šogad mēnesī īres maksājums būtu vidēji 300 eiro, bet 2005.gadā - 250 eiro.

Tātad, salīdzinot ar situāciju tirgū pirms desmit gadiem, patlaban visi apstākļi norāda uz mājokļa iegādi kā racionālu rīcību, secina "Swedbank" eksperts.

Tomēr viņš vērš uzmanību, ka desmit gadu laikā ir arī par 40% auguši vidējie izdevumi Rīgā - ja 2005.gadā tie bija 215 eiro, tad šogad - 377 eiro.

Lai arī kopumā pašlaik kredīti ir pieejamāki, tomēr izsniegto aizdevumu dinamika nesasniedz 2005.-2007.gadā novērotos rādītājus.

Balcers atzīst, ka ir mainījusies gan kreditēšanas, gan aizņemšanās kultūra. Piemēram, 2005.gadā bija mazāk rīku un pieredzes izvērtēt kredītņēmējus, tolaik vēl nepastāvēja kredītu reģistrs, kā arī cilvēkiem nebija iepriekšēju saistību, nebija negatīvas kredītvēstures. Tagad tiek ņemti vērā atšķirīgi faktori, lemjot par aizdevuma izsniegšanu - ja savulaik vairāk vērtēja iegādājamā mājokļa vērtību, tad tagad tiek vērtēta potenciālā aizņēmēja naudas plūsma.

Arī klientu attieksme pret aizņemšanos mainījusies - salīdzinājumā ar situāciju pirms desmit gadiem tagad cilvēki pirkumus izvēlas daudz racionālāk un pārdomātāk, izvērtējot, vai konkrēto īpašumu var atļauties.

Balcers arī atzīst, ka pašlaik maz būvē jaunus projektus, piedāvājums jaunajos projektos ir ierobežots, kas dzen uz augšu to cenu.

"Swedbank" dati rāda, ka aptuveni 30-40% no hipotekāro kredītu pieteikumiem pagaidām saņem negatīvu atbildi. Iemesls noraidošai atbildei ir līdzekļu trūkums pirmajai iemaksai, negatīva kredītvēsture, esošās kredītsaistības, kas neļauj uzņemties jaunas saistības.

Pēc "Swedbank" pasūtījuma veikta iedzīvotāju aptauja atklāj, ka 22% izvaicāto vēlētos pārskatāmā nākotnē iegādāties savu mājokli, taču galvenais šķērslis šim solim ir pirmās iemaksas trūkums. 45-55% īri izvēlētos, jo tā neuzliek finanšu slogu ilgtermiņā, vēlmes nesakrīt ar iespējām un trūkst līdzekļu pirmajai iemaksai. Kopumā aptauja rāda, ka iedzīvotāji labāk izvēlētos mājokļa iegādi, nevis īri - 90% izvaicāto atzinuši, ka savs mājoklis pretstatā īrētam nozīmē stabilitāti, drošību, rīcības brīvību un ieguldījumu nākotnē. Aptauja veikta septembrī, sadarbībā ar "GFK Latvia" izvaicājot 1017 respondentus vecumā no 18 līdz 84 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku reģionos.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Dizaineru padomi, kā mājoklī veiksmīgi kombinēt vienas krāsas toņus

12.11.2015

alt
alt

Ieskats Jūrmalas īpašumos: kas slēpjas aiz grandiozo privātmāju fasādēm

13.11.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība