Mājokļu un kredītu pieejamība pašlaik labāka nekā 2005.gadā

Mājokļu un kredītu pieejamība pašlaik ir labāka nekā 2005.gadā, šādu viedokli pauž "Swedbank" Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainars Balcers.

Viņš skaidro, ka salīdzinājumā ar 2005.gadu mājokļu pieejamība ir palielinājusies, pateicoties joprojām zemākām īpašumu cenām un pakāpeniski augošajam ikmēneša atalgojumam - šogad vidējie bruto ienākumi valstī mēnesī ir 820 eiro, bet 2005.gadā - 352 eiro.

Pirms desmit gadiem divu istabu dzīvokli Purvciemā, sērijveida namā, bija iespējams iegādāties par 48 000 eiro, šogad - par 40 000 eiro. Bankas kopējā procentu likme pirms desmit gadiem un tagad ir ļoti līdzīgās robežās - 2005.gadā likme bija 2,9%, bet šogad - 2,8%. Ikmēneša maksājums uz 20 gadiem ņemtam kredītam pirms desmit gadiem būtu bijis 210 eiro, šogad - 175 eiro.

Turklāt šajā periodā ir augušas īres cenas - par minēto divu istabu dzīvokli Purvciemā šogad mēnesī īres maksājums būtu vidēji 300 eiro, bet 2005.gadā - 250 eiro.

Tātad, salīdzinot ar situāciju tirgū pirms desmit gadiem, patlaban visi apstākļi norāda uz mājokļa iegādi kā racionālu rīcību, secina "Swedbank" eksperts.

Tomēr viņš vērš uzmanību, ka desmit gadu laikā ir arī par 40% auguši vidējie izdevumi Rīgā - ja 2005.gadā tie bija 215 eiro, tad šogad - 377 eiro.

Lai arī kopumā pašlaik kredīti ir pieejamāki, tomēr izsniegto aizdevumu dinamika nesasniedz 2005.-2007.gadā novērotos rādītājus.

Balcers atzīst, ka ir mainījusies gan kreditēšanas, gan aizņemšanās kultūra. Piemēram, 2005.gadā bija mazāk rīku un pieredzes izvērtēt kredītņēmējus, tolaik vēl nepastāvēja kredītu reģistrs, kā arī cilvēkiem nebija iepriekšēju saistību, nebija negatīvas kredītvēstures. Tagad tiek ņemti vērā atšķirīgi faktori, lemjot par aizdevuma izsniegšanu - ja savulaik vairāk vērtēja iegādājamā mājokļa vērtību, tad tagad tiek vērtēta potenciālā aizņēmēja naudas plūsma.

Arī klientu attieksme pret aizņemšanos mainījusies - salīdzinājumā ar situāciju pirms desmit gadiem tagad cilvēki pirkumus izvēlas daudz racionālāk un pārdomātāk, izvērtējot, vai konkrēto īpašumu var atļauties.

Balcers arī atzīst, ka pašlaik maz būvē jaunus projektus, piedāvājums jaunajos projektos ir ierobežots, kas dzen uz augšu to cenu.

"Swedbank" dati rāda, ka aptuveni 30-40% no hipotekāro kredītu pieteikumiem pagaidām saņem negatīvu atbildi. Iemesls noraidošai atbildei ir līdzekļu trūkums pirmajai iemaksai, negatīva kredītvēsture, esošās kredītsaistības, kas neļauj uzņemties jaunas saistības.

Pēc "Swedbank" pasūtījuma veikta iedzīvotāju aptauja atklāj, ka 22% izvaicāto vēlētos pārskatāmā nākotnē iegādāties savu mājokli, taču galvenais šķērslis šim solim ir pirmās iemaksas trūkums. 45-55% īri izvēlētos, jo tā neuzliek finanšu slogu ilgtermiņā, vēlmes nesakrīt ar iespējām un trūkst līdzekļu pirmajai iemaksai. Kopumā aptauja rāda, ka iedzīvotāji labāk izvēlētos mājokļa iegādi, nevis īri - 90% izvaicāto atzinuši, ka savs mājoklis pretstatā īrētam nozīmē stabilitāti, drošību, rīcības brīvību un ieguldījumu nākotnē. Aptauja veikta septembrī, sadarbībā ar "GFK Latvia" izvaicājot 1017 respondentus vecumā no 18 līdz 84 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku reģionos.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Dizaineru padomi, kā mājoklī veiksmīgi kombinēt vienas krāsas toņus

12.11.2015

alt
alt

Ieskats Jūrmalas īpašumos: kas slēpjas aiz grandiozo privātmāju fasādēm

13.11.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Novembrī notiks individuālās klientu dienas jaunajos projektos!

2

"Starlex Real Estate" uzsāk ekskluzīvu pārdošanas sadarbību projektā "Summer House", Jūrmalā

3

"V" elektroniskajās izsolēs pārdos vērtīgas komercplatības Rīgas centrā

4

"R.Evolution" – attīstītājs, kas dzīvokļu projektus Latvijā veido kā unikālus mākslas darbus

5

Ērtas un gudras mājas īsteniem pilsētniekiem - jaunais projekts "Tīnūžu 1A" Pļavniekos

6

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums

alt

Mēbeļu iegāde internetā: veiksmīgas iepirkšanās ceļvedis