Eksperte: Banka ir gatava finansēt arī dzīvojamo ēku projektus, taču daudziem attīstītājiem finansējums nav nepieciešams

"SEB banka" neizsniedz finansējumu tiem dzīvojamo ēku projektiem, kas orientēti uz nerezidentiem, taču, ja projekts domāts rezidentiem, tad banka ir gatava to finansēt, sacīja "SEB bankas" Nekustamo īpašumu finansēšanas pārvaldes vadītāja Jeļena Gavrilova.

Tiesa, daudziem attīstītājiem, kas būvē dzīvojamās ēkas vietējam tirgum, piemēram, tādiem kā "YIT Celtniecība", NCC, "Merks", bankas finansējums nav nepieciešams. Šie attīstītāji ēkas būvē paši par saviem līdzekļiem, skaidroja Gavrilova.

"Līdz ar to veidojas situācija, ka banka ir gatava finansēt, bet projektu nav tik daudz. Projektiem, kas orientēti uz vietējo tirgu, ir svarīgi, lai būvniecības izmaksas būtu adekvātas, lai attīstītājs dzīvokļus varētu pārdot par 1300-1400 eiro kvadrātmetrā. Ja projektam ir bankas finansējums ar procentiem, ar papildu depozītiem, būvniecības izmaksas uzreiz pieaug, un tad ir jāceļ dzīvokļu cena, kas šādā gadījumā jau būs ap 1700 eiro par kvadrātmetru, un šādus dzīvokļus jau būs grūtāk pārdot. Redzam, ka vietējā tirgū joprojām pieprasītākās cenas ir 1300-1600 eiro par kvadrātmetru," sacīja Gavrilova.

Jautāta, uz kādiem nosacījumiem banka var piešķirt finansējumu dzīvojamās mājas projektam, Gavrilova sacīja, ka, ja klientam ir sava līdzfinansējuma daļa, ja šis klients papildus zemesgabalam var ieguldīt arī savu naudu vismaz 30% apmērā no projekta vērtības, ja klients var nodrošināt depozītu uz būvniecības laiku, ja klientam ir vēl kāds cits projekts, kas rada alternatīvu naudas plūsmu, tad banka ir gatava kreditēt arī dzīvojamās mājas projektu un var piedāvāt ļoti labus nosacījumus.

Tāpat klientam ir vēlams uzrādīt zināmu skaitu dzīvokļu rezervāciju jau ēkas būvniecības laikā.

Vaicāta, vai gadījumā, ja cilvēkam pieder zemesgabals un viņam rodas ideja būvēt māju un pārdot dzīvokļus, uz bankas finansējumu viņš nevar cerēt, Gavrilova skaidroja, ka tad, ja ir zemesgabals un sava nauda, ar kuru var līdzfinansēt projektu, tad viņš var mēģināt runāt ar banku.

"Ja līdz šim nav realizēts neviens līdzīgs projekts, tad būs grūtāk, visticamāk, būs nepieciešams lielāks paša līdzfinansējums. Ja tas ir jau esošais bankas klients, kurš jau ir realizējis vairākus šādus projektus, iespējams, būsim gatavi viņa līdzfinansējumu pat samazināt līdz 20%. Ja projekts ir pirmais, tas tiks klasificēts kā riskants, jo nav pieredzes, tāpēc prasīsim līdzfinansējumu, piemēram, 50% apmērā. Parasti gan ir tā, ka gadījumos, kad banka prasa tik lielu līdzdalību, visi jautājumi atkrīt. Visbiežāk tik daudz naudas, ko ieguldīt projektā, ieceres autoram nav, turklāt attīstītāji arī nevēlas riskēt ar tik lielu naudu, ar bankas naudu gan visi ir gudri strādāt," skaidroja Gavrilova.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Svinīgi atklāts premium klases apartamentu nams Rīgā "Club Central Residence"

17.11.2015

alt
alt

Saliena: Šogad būtiski pieaudzis noslēgto darījumu skaits ar vietējiem pircējiem

19.11.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Seši apbrīnas vērti īpašumi Latvijā, kas joprojām meklē savu īsto pircēju

2

Runā iedzīvotāji: kāpēc "Bišumuiža"?

3

TOP 10 populārākie jaunie projekti Rīgas centrā

4

Grupu pirkumā par cenu zem tirgus vērtības izpārdod dzīvokļus Blaumaņa ielā

5

Populārākās sērijveida ēkas un kas tajās pērk dzīvokļus?

6

Vērienīgajā mājokļu projektā "Krasta kvartāls" uzsāk otrās mājas būvniecību

City24 redaktora izvēle

alt

Seši apbrīnas vērti īpašumi Latvijā, kas joprojām meklē savu īsto pircēju

alt

TOP 10 populārākie jaunie projekti Rīgas centrā

alt

Skandināvu vēsmas Ganību dambī - top jauns dzīvojamais projekts "Fjordi"