UIN atlaide investīciju projektiem veicinās nodokļu ieņēmumus

Uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) atlaide investīciju projektiem ne tikai pozitīvi ietekmēs uzņēmumu konkurētspēju, bet arī valsts kopējos nodokļu ieņēmumus, biznesa portālam "Nozare.lv" atzina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) nodokļu eksperts, auditorkompānijas "Deloitte Latvia" pārstāvis Kaspars Rumba.

Jau ziņots, ka Saeima šodien otrajā un galīgajā lasījumā pieņēma likumprojektu, kas paredz UIN likumā iekļaut arī šādas nozares: tekstilizstrādājumu, apģērbu, ādas un ādas izstrādājumu, papīra un papīra izstrādājumu ražošana, poligrāfija un ierakstu reproducēšana, koksa un naftas pārstrādes produktu ražošana, nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošana, iekārtu un ierīču remonts un uzstādīšana, cita veida ražošana.

Rumba atzina, ka, lai gan dažādu investīciju projektu nodokļu efekts var atšķirties, LTRK aprēķini liecina, ka atlaides ģenerētie nodokļu ieņēmumi varētu nosegt piešķirtās atlaides apjomu vidēji trīs līdz piecos gados, atlikušajā projektu dzīves cikla laikā radot valstij papildu nodokļu ieņēmumu plūsmu.

"Tāpat UIN atlaide var tikt izmantota kā valsts konkurētspējas priekšrocība starptautisko uzņēmumu investīciju piesaistei reģionālā griezumā. Valsts nodokļu režīms un pretimnākšana lieliem investīciju projektiem tiek uzskatīts par ne mazāk svarīgu valsts konkurētspējas faktoru investīciju izvietošanai kā darbaspēka un resursu pieejamība vai infrastruktūra. Prakse apliecina, ka ārvalstu investori, lemjot par investīciju izvietošanu, ņem vērā nodokļu režīmu un pieejamās atlaides, un apjomīgas investīcijas veicinošs nodokļu režīms var būtiski palielināt Latvijas pievilcību investīcijām Baltijas reģionā," piebilda Rumba.

Savukārt LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš stāstīja, ka UIN atlaide investīciju projektiem uz eksportu orientētās apstrādes rūpniecības nozarēs kalpos kā efektīvs Latvijas uzņēmumu konkurētspējas veicināšanas instruments investīciju piesaistes jomā un stimulēs jaunu darba vietu radīšanu.

"Ir sperts vēl viens solis "ekonomikas izrāviena" virzienā, bet ar to nepietiek. Ir svarīgi, plānojot nākamā gada valsts budžetu, paredzēt stimulus gan investīciju piesaistei, gan inovāciju veicināšanai. To var panākt pagarinot atlaides piemērošanas termiņu lielajiem investīciju projektiem, kā arī ieviešot efektīvu stimulu ieguldījumiem pētniecībā un attīstībā," uzskata Endziņš.

Jau ziņots, ka likums par uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) papildināts ar vairākām prioritārajām ražošanas nozarēm, kurās atbalstāmo investīciju projektos veiktajām investīcijām tiek piemērota UIN atlaide.

Līdz šim likumā jau bija iekļautas šādas nozares: pārtikas produktu un dzērienu ražošana, koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošana, izņemot mēbeļu ražošanu, salmu un pīto izstrādājumu ražošana, ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošana, izņemot sintētisko šķiedru ražošanu, farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošana, gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana, metālu ražošana, izņemot noteiktu tērauda rūpniecības produktu ražošanu, gatavo metālizstrādājumu ražošana, izņemot mašīnu un iekārtu, kā arī ieroču un munīcijas ražošanu, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana, elektrisko iekārtu ražošana, automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošana, mēbeļu ražošana, telekomunikācijas, datorprogrammēšana un saistītās darbības u.c.

Likums paredz, ka nodokļa maksātājam ir tiesības par atbalstāmo investīciju projektā veiktajiem sākotnējiem ilgtermiņa ieguldījumiem piemērot nodokļa atlaidi 25% apmērā no kopējās sākotnējās ilgtermiņa ieguldījumu summas līdz 35 miljoniem latu un 15% apmērā no kopējās sākotnējās ilgtermiņa ieguldījumu summas daļai, kas pārsniedz 35 miljonus latu.

Kopš UIN atlaides par atbalstāmo investīcijas projektu ietvaros veiktajiem ieguldījumiem atjaunošanas 2011.gadā valdība kopumā atbalstījusi vairākus investīciju projektus. Atbalstīti AS "Dobeles dzirnavnieks", SIA "Baltic Crystal", AS "Tērvetes AL", SIA "AKG Thermotechnik Lettland", SIA "Metalleks", SIA "L-Ekspresis", AS "Olainfarm", SIA "Latvijas Mobilais telefons" un AS "Staburadze" projekti.

Pievienojies City24.lv Facebook lapas faniem un uzzini svaigākos jaunumus!

Aktīvāko investoru trijnieks - Krievijas, Uzbekistānas un Ķīnas pilsoņi

06.06.2013

Zaķusalas TV tornis pārtaps tūristu ēsmā

07.06.2013

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Pirmie Ziemassvētki jaunajās mājās - dzīvokļu projektā Tuvidi

2

Pieci moderni dzīvokļi, kuros novērtēt galvaspilsētas šiku

3

Saliena Park Apartments trešajā mājā uzsākta jauno dzīvokļu rezervācija

4

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

5

Pirms iegādājies īpašumu, apciemo KALNCIEMA KVARTĀLA Rezidences

6

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

City24 redaktora izvēle

alt

R.EVOLUTION CITY vadītājs Aleksejs Zagrebeļnijs: "Mūsu mājokļos kaimiņi kļūst par draugiem!"

alt

Izplāno savu ideālo ēdamzonu

alt

Attīstītāja pieredze: pērkot dzīvokli, nedrīkstam aizmirst novērtēt arī dzīvojamo ēku kopumā