Dubultbirokrātija būvvaldēs neveicina ēku drošības palielināšanos

Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse (NNĪAA) norāda, ka Zolitūdes traģēdija ir viesusi būtiskas pārmaiņas nekustamo īpašumu nozarē. Tiesa, nozares sakārtošana šobrīd ir vairāk veikta no pašu attīstītāju puses. Savukārt valsts un pašvaldība ir radījusi papildu birokrātiskos šķēršļus jaunu projektu saskaņošanai, kuriem nav īsti saistības ar drošības palielināšanos ēkās.

Guntars Grīnvalds, NNĪAA valdes loceklis: "Zolitūde bija ļoti skarba mācība visiem. Attīstītāji būvē mājas nākotnei ar mērķi, lai cilvēki kļūtu laimīgāki, nevis pretēji. Tāpēc šobrīd nozares ietvaros ir notikusi pašregulācija, un katrs attīstītājs veicis papildu piesardzības pasākumus, lai izslēgtu šādu gadījumu iespējamību. Turklāt tas netiek darīts tikai Latvijas ietvaros, bet arī mātes kompānijās ārvalstīs. Vairums no šiem pasākumiem ir saistīti ar lielāku kontroli un pastiprinātām pārbaudēm pret izpildītājiem, uzstādot stingrākas prasības, veicot vairāku pakāpju ekspertīzes un pārbaudes un algojot papildu ekspertus."

Līdzīgu iniciatīvu attīstītāji sagaidīja arī no valsts un pašvaldībām, lai to īstenotie pasākumi būtu vērsti uz maksimālas drošības palielināšanu.

Guntars Grīnvalds, NNĪAA valdes loceklis: "Diemžēl šobrīd redzam vēl lielāku birokrātijas veidošanos, kurai nav nekādas saistības ar ēku drošību. Pēdējos gados ir izveidota virkne ļoti sarežģītu un birokrātisku mehānismu un neviennozīmīgi formulējumu normatīvajos aktos, lai šķietami radītu efektu, ka tagad strādājam vairāk, jo vairāk dokumentu, ilgāks saskaņošanas laiks, u.tml. Bet vai šie pasākumi ir tiešā veidā vērsti uz drošības palielināšanu? Patiesībā vairumā gadījumu nē. Mēs sagaidām no atbildīgajām institūcijām un politikas veidotājiem daudz aktīvāku rīcību papildu sertifikācijas, regulāru apmācību un atbildības noteikšanā būvuzraugiem un būvekspertiem, kapacitātes palielināšanu būvvaldēs, civiltiesiskās atbildības ieviešana, u.tml. Nezinu, kā var palielināt drošību tas, ka ierēdņi būvvaldēs pagarina atbilžu sniegšanas termiņus uz vēstulēm vai vienkāršiem jautājumiem, lai tikai neuzņemtos nekādu atbildību?!"

Jau līdz Zolitūdes traģēdijai jaunu projektu saskaņošana atbildīgajās institūcijās bija nesakārtota joma. Bet pēc tās dokumentācijas saskaņošana Rīgas būvvaldē prasa līdz pat pus otram vai pat vairāk nekā diviem gadiem, līdzšinējo deviņu līdz divpadsmit mēnešu vietā. Tā nav normāla prakse, jo citviet Eiropā jauno projektu saskaņošana ilgst līdz pus gadam, un uz to būtu jātiecas arī Latvijai. Radītā smagnējā birokrātija veidojusi apstākļus, kad Rīgas būvvalde ir pārslogota un tai nav kapacitātes.

Ja sakārtotu projektu saskaņošanas procesus, tad arī ieguvēja būtu galvaspilsēta un valsts kopumā, jo Rīga kā Baltijas valstu centrs jaunu investīciju piesaistē konkurē ar Viļņu un Tallinu. Diemžēl Rīgas konkurētspēja uz pārējo Baltijas valstu galvaspilsētu fona atpaliek, kas nozīmē, ka katru gadu tiek zaudētas ļoti lielas investīcijas.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Palielinās pieprasījums pēc dzīvokļiem uz nomaksu bez banku starpniecības

20.11.2015

alt
alt

Bankas cīnās par finansējuma piešķiršanu komercobjektiem ar labu naudas plūsmu

20.11.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Baudāma dzīve pilsētas centrā sākas ar mājokli! Uzsāk dzīvokļu pārdošanu projektā "Klusā iela 11"

2

Tuvojas šī gada pirmais Atvērto durvju dienas maratons!

3

Atvērto durvju dienas maratonā iepazīsties ar jaunajiem projektiem Rīgas Centrā!

4

Rīgas centra pūrs: dzīvokļi šikas privātmājas vērtībā

5

Jaunie mājokļi Daugavas kreisajā krastā un Pierīgā aicina uz Atvērto durvju dienu!

6

Nāc un iepazīsti renovēto pirmskara kluba tipa māju - projektu Ģertrūdes ielā 99

City24 redaktora izvēle

alt

Rīgas centra pūrs: dzīvokļi šikas privātmājas vērtībā

alt

Pēdējā no Jaunās Teikas sešām dzīvojamām mājām ver durvis interesentiem

alt

Saliena Park Apartments - atvērto durvju diena un atlaides dzīvokļiem līdz pat 14000 EUR!