Dubultbirokrātija būvvaldēs neveicina ēku drošības palielināšanos

Nacionālā nekustamo īpašumu attīstītāju alianse (NNĪAA) norāda, ka Zolitūdes traģēdija ir viesusi būtiskas pārmaiņas nekustamo īpašumu nozarē. Tiesa, nozares sakārtošana šobrīd ir vairāk veikta no pašu attīstītāju puses. Savukārt valsts un pašvaldība ir radījusi papildu birokrātiskos šķēršļus jaunu projektu saskaņošanai, kuriem nav īsti saistības ar drošības palielināšanos ēkās.

Guntars Grīnvalds, NNĪAA valdes loceklis: "Zolitūde bija ļoti skarba mācība visiem. Attīstītāji būvē mājas nākotnei ar mērķi, lai cilvēki kļūtu laimīgāki, nevis pretēji. Tāpēc šobrīd nozares ietvaros ir notikusi pašregulācija, un katrs attīstītājs veicis papildu piesardzības pasākumus, lai izslēgtu šādu gadījumu iespējamību. Turklāt tas netiek darīts tikai Latvijas ietvaros, bet arī mātes kompānijās ārvalstīs. Vairums no šiem pasākumiem ir saistīti ar lielāku kontroli un pastiprinātām pārbaudēm pret izpildītājiem, uzstādot stingrākas prasības, veicot vairāku pakāpju ekspertīzes un pārbaudes un algojot papildu ekspertus."

Līdzīgu iniciatīvu attīstītāji sagaidīja arī no valsts un pašvaldībām, lai to īstenotie pasākumi būtu vērsti uz maksimālas drošības palielināšanu.

Guntars Grīnvalds, NNĪAA valdes loceklis: "Diemžēl šobrīd redzam vēl lielāku birokrātijas veidošanos, kurai nav nekādas saistības ar ēku drošību. Pēdējos gados ir izveidota virkne ļoti sarežģītu un birokrātisku mehānismu un neviennozīmīgi formulējumu normatīvajos aktos, lai šķietami radītu efektu, ka tagad strādājam vairāk, jo vairāk dokumentu, ilgāks saskaņošanas laiks, u.tml. Bet vai šie pasākumi ir tiešā veidā vērsti uz drošības palielināšanu? Patiesībā vairumā gadījumu nē. Mēs sagaidām no atbildīgajām institūcijām un politikas veidotājiem daudz aktīvāku rīcību papildu sertifikācijas, regulāru apmācību un atbildības noteikšanā būvuzraugiem un būvekspertiem, kapacitātes palielināšanu būvvaldēs, civiltiesiskās atbildības ieviešana, u.tml. Nezinu, kā var palielināt drošību tas, ka ierēdņi būvvaldēs pagarina atbilžu sniegšanas termiņus uz vēstulēm vai vienkāršiem jautājumiem, lai tikai neuzņemtos nekādu atbildību?!"

Jau līdz Zolitūdes traģēdijai jaunu projektu saskaņošana atbildīgajās institūcijās bija nesakārtota joma. Bet pēc tās dokumentācijas saskaņošana Rīgas būvvaldē prasa līdz pat pus otram vai pat vairāk nekā diviem gadiem, līdzšinējo deviņu līdz divpadsmit mēnešu vietā. Tā nav normāla prakse, jo citviet Eiropā jauno projektu saskaņošana ilgst līdz pus gadam, un uz to būtu jātiecas arī Latvijai. Radītā smagnējā birokrātija veidojusi apstākļus, kad Rīgas būvvalde ir pārslogota un tai nav kapacitātes.

Ja sakārtotu projektu saskaņošanas procesus, tad arī ieguvēja būtu galvaspilsēta un valsts kopumā, jo Rīga kā Baltijas valstu centrs jaunu investīciju piesaistē konkurē ar Viļņu un Tallinu. Diemžēl Rīgas konkurētspēja uz pārējo Baltijas valstu galvaspilsētu fona atpaliek, kas nozīmē, ka katru gadu tiek zaudētas ļoti lielas investīcijas.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Palielinās pieprasījums pēc dzīvokļiem uz nomaksu bez banku starpniecības

20.11.2015

alt
alt

Bankas cīnās par finansējuma piešķiršanu komercobjektiem ar labu naudas plūsmu

20.11.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība