Biroju telpu tirgus: pieprasījums ir, piedāvājums nē

2015. gadā redzams, ka Rīgas biroju telpu tirgū, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, manāma neliela aktivitāte. Tiek plānoti jauni projekti, tomēr, salīdzinot ar kaimiņvalstīm, kā arī balstoties uz esošo situāciju un pieprasījumu, celtniecība notiek lēni un ar plānotajiem projektiem joprojām ir daudz par maz.  Par norisēm un prognozēm biroju segmentā portālam stāsta vadošā komerciālā nekustamā īpašuma pakalpojumu uzņēmuma "Colliers International" Latvijas Brokeru pakalpojumu departamenta konsultants Kirills Parfjonovs.

Cenu izmaiņas un atvērtā tipa biroji

Biroju telpu nomas maksās, salīdzinot ar 2014.gadu, krasas izmaiņas nav novērotas. A klases biroju segmentā tās vidēji ir robežās no 13 līdz 15 eiro par vienu kvadrātmetru, savukārt B klases biroju segmentā nomas maksas ir nedaudz pakāpušās uz augšu – to zemākā robeža ir palielinājusies no 6 uz 7 eiro. Tas nozīmē, ka B klases biroju segmentā nomas maksas ir robežās no 7 līdz 12 eiro par kvadrātmetru.

Runājot par pieprasījumu, jāteic, ka Latvijā, gluži kā citviet pasaulē, darba devēji informācijas apmaiņas un pārplānošanas iespēju dēļ arvien vairāk interesējas par atvērtā tipa plānojuma telpām. Tāpat ļoti svarīgs ir mikroklimats – apkure, laba ventilācijas sistēma un tamlīdzīgi. "Darba devējiem ir svarīgi radīt atbilstošu darba vidi, lai darbinieki justos labi un varētu normāli strādāt," zina teikt "Colliers International" pārstāvis Kirills Parfjonovs.

Pieprasījums bez piedāvājuma

Pēdējā laikā Rīgā vērojama tendence, ka klienti vācas ārā no vecajām, vēsturiskajām ēkām un meklē citas biroju telpas. Viņi izrāda interesi par biroju telpām jaunajos projektos, taču ir ļoti maz, ko viņiem piedāvāt. To redz gan klienti, gan nomnieki, tādēļ šī brīža situācijā viņiem nākas nogaidīt. "Colliers International" pārstāvis papildus tam norāda, ka ir vairāki jauni spēlētāji, kuri labprāt ienāktu tirgū ar lielām platībām (sākot no tūkstoš kvadrātmetriem), taču šāda izmēra platību ir maz. "Rīgā trūkst biroja ēku. Ar telpām, kas ir lielākas par 1000 kvadrātmetriem, situācija vispār ir kritiska, taču ļoti ceram uz biroja segmenta atdzīvināšanos," stāsta K.Parfjonovs.

Biroju tirgus Rīgā  ir lielāks kā, piemēram, Viļņā, taču aktīvā celtniecība šeit nenotiek. "Mēs atpaliekam no abām pārējām Baltijas valstīm gan celtniecības, gan jauno projektu ziņā – tik daudz, kā ceļ Tallinā un Viļņā, pie mums neceļ," stāsta K.Parfjonovs. Taču tajā pašā laikā Rīgā pieprasījums pēc jaunām biroju telpām ir diezgan liels. Piemēram, biroju ēka 13.janvāra ielā 3 vēl nebija nodota ekspluatācijā, kad par telpām tajā jau tika parakstīti nomas līgumi. Tas nozīmē, ka cilvēki gaidīja, kad šīs telpas būs pabeigtas, lai tās varētu iznomāt.

Pievilcīgs bizness investīcijām

Esošā situācija liecina, ka biroju telpu tirgus ir pievilcīgs bizness investīcijām. Tajā pašā laikā jāteic, ka, lai arī jauni projekti ir, tie pagaidām ir vien uz papīra un netiek attīstīti. "Pēdējā laikā attīstītas trīs ēkas – Katrīnas Osta, 13.janvāra 3 un otrais posms Eiropas Biznesa centram. Kopumā pieaugums nav liels – kopumā tie ir seši tūkstoši kvadrātmetri", skaidro K.Parfjonovs. Cerības tiek liktas uz nākamo gadu, kad plānots uzbūvēt jaunu daudzfunkcionālu A klases biroju ēku Place Eleven. "Kopumā uz 2016. gada beigām pieaugums biroju sektorā varētu būt ap 20 tūkstošiem kvadrātmetru," prognozē "Colliers International" pārstāvis.

Jautāts, kādu iemeslu dēļ, ja reiz ir pieprasījums, projektu celtniecība attīstās ļoti lēni, K.Parfjonovs skaidro, ka šobrīd notiek tāda kā nogaidīšana: "Iznomātāji , pirmkārt, cer, ka mainīsies apstākļi, piemēram, uzlabosies kopējais ekonomiskais stāvoklis. Otrkārt, ir vairāki projekti, kurus attīstītāji ir gatavi celt, ja tiem būs nomnieks. Proti, viņiem ir svarīgi saprast, vai projekts vai kāda daļa no tā tiešām tiks aizpildīta".

Runājot par nākotnes perspektīvām, "Colliers International" pārstāvis pauž pārliecību, ka jaunos projektus biroju telpu tirgū noteikti sāks attīstīt, vienīgais jautājums – kad tas notiks. "Lēni un pakāpeniski kaut kas tiek celts. Tirgus ir aktīvs, tāpēc attīstītājiem vajadzētu saprast, ka tad, ja ir pieprasījums, jābūt arī piedāvājumam," uzskata K.Parfjonovs.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Gaismas slēdži – viens no biežākajiem inficēšanas avotiem

23.11.2015

alt
alt

Aicina uz atvērto durvju dienu projektā Ezerparka Nami

24.11.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

2

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

6

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā