Biroju telpu tirgus: pieprasījums ir, piedāvājums nē

2015. gadā redzams, ka Rīgas biroju telpu tirgū, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, manāma neliela aktivitāte. Tiek plānoti jauni projekti, tomēr, salīdzinot ar kaimiņvalstīm, kā arī balstoties uz esošo situāciju un pieprasījumu, celtniecība notiek lēni un ar plānotajiem projektiem joprojām ir daudz par maz.  Par norisēm un prognozēm biroju segmentā portālam stāsta vadošā komerciālā nekustamā īpašuma pakalpojumu uzņēmuma "Colliers International" Latvijas Brokeru pakalpojumu departamenta konsultants Kirills Parfjonovs.

Cenu izmaiņas un atvērtā tipa biroji

Biroju telpu nomas maksās, salīdzinot ar 2014.gadu, krasas izmaiņas nav novērotas. A klases biroju segmentā tās vidēji ir robežās no 13 līdz 15 eiro par vienu kvadrātmetru, savukārt B klases biroju segmentā nomas maksas ir nedaudz pakāpušās uz augšu – to zemākā robeža ir palielinājusies no 6 uz 7 eiro. Tas nozīmē, ka B klases biroju segmentā nomas maksas ir robežās no 7 līdz 12 eiro par kvadrātmetru.

Runājot par pieprasījumu, jāteic, ka Latvijā, gluži kā citviet pasaulē, darba devēji informācijas apmaiņas un pārplānošanas iespēju dēļ arvien vairāk interesējas par atvērtā tipa plānojuma telpām. Tāpat ļoti svarīgs ir mikroklimats – apkure, laba ventilācijas sistēma un tamlīdzīgi. "Darba devējiem ir svarīgi radīt atbilstošu darba vidi, lai darbinieki justos labi un varētu normāli strādāt," zina teikt "Colliers International" pārstāvis Kirills Parfjonovs.

Pieprasījums bez piedāvājuma

Pēdējā laikā Rīgā vērojama tendence, ka klienti vācas ārā no vecajām, vēsturiskajām ēkām un meklē citas biroju telpas. Viņi izrāda interesi par biroju telpām jaunajos projektos, taču ir ļoti maz, ko viņiem piedāvāt. To redz gan klienti, gan nomnieki, tādēļ šī brīža situācijā viņiem nākas nogaidīt. "Colliers International" pārstāvis papildus tam norāda, ka ir vairāki jauni spēlētāji, kuri labprāt ienāktu tirgū ar lielām platībām (sākot no tūkstoš kvadrātmetriem), taču šāda izmēra platību ir maz. "Rīgā trūkst biroja ēku. Ar telpām, kas ir lielākas par 1000 kvadrātmetriem, situācija vispār ir kritiska, taču ļoti ceram uz biroja segmenta atdzīvināšanos," stāsta K.Parfjonovs.

Biroju tirgus Rīgā  ir lielāks kā, piemēram, Viļņā, taču aktīvā celtniecība šeit nenotiek. "Mēs atpaliekam no abām pārējām Baltijas valstīm gan celtniecības, gan jauno projektu ziņā – tik daudz, kā ceļ Tallinā un Viļņā, pie mums neceļ," stāsta K.Parfjonovs. Taču tajā pašā laikā Rīgā pieprasījums pēc jaunām biroju telpām ir diezgan liels. Piemēram, biroju ēka 13.janvāra ielā 3 vēl nebija nodota ekspluatācijā, kad par telpām tajā jau tika parakstīti nomas līgumi. Tas nozīmē, ka cilvēki gaidīja, kad šīs telpas būs pabeigtas, lai tās varētu iznomāt.

Pievilcīgs bizness investīcijām

Esošā situācija liecina, ka biroju telpu tirgus ir pievilcīgs bizness investīcijām. Tajā pašā laikā jāteic, ka, lai arī jauni projekti ir, tie pagaidām ir vien uz papīra un netiek attīstīti. "Pēdējā laikā attīstītas trīs ēkas – Katrīnas Osta, 13.janvāra 3 un otrais posms Eiropas Biznesa centram. Kopumā pieaugums nav liels – kopumā tie ir seši tūkstoši kvadrātmetri", skaidro K.Parfjonovs. Cerības tiek liktas uz nākamo gadu, kad plānots uzbūvēt jaunu daudzfunkcionālu A klases biroju ēku Place Eleven. "Kopumā uz 2016. gada beigām pieaugums biroju sektorā varētu būt ap 20 tūkstošiem kvadrātmetru," prognozē "Colliers International" pārstāvis.

Jautāts, kādu iemeslu dēļ, ja reiz ir pieprasījums, projektu celtniecība attīstās ļoti lēni, K.Parfjonovs skaidro, ka šobrīd notiek tāda kā nogaidīšana: "Iznomātāji , pirmkārt, cer, ka mainīsies apstākļi, piemēram, uzlabosies kopējais ekonomiskais stāvoklis. Otrkārt, ir vairāki projekti, kurus attīstītāji ir gatavi celt, ja tiem būs nomnieks. Proti, viņiem ir svarīgi saprast, vai projekts vai kāda daļa no tā tiešām tiks aizpildīta".

Runājot par nākotnes perspektīvām, "Colliers International" pārstāvis pauž pārliecību, ka jaunos projektus biroju telpu tirgū noteikti sāks attīstīt, vienīgais jautājums – kad tas notiks. "Lēni un pakāpeniski kaut kas tiek celts. Tirgus ir aktīvs, tāpēc attīstītājiem vajadzētu saprast, ka tad, ja ir pieprasījums, jābūt arī piedāvājumam," uzskata K.Parfjonovs.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Gaismas slēdži – viens no biežākajiem inficēšanas avotiem

23.11.2015

alt
alt

Aicina uz atvērto durvju dienu projektā Ezerparka Nami

24.11.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Seši apbrīnas vērti īpašumi Latvijā, kas joprojām meklē savu īsto pircēju

2

TOP 10 populārākie jaunie projekti Rīgas centrā

3

Runā iedzīvotāji: kāpēc "Bišumuiža"?

4

Grupu pirkumā par cenu zem tirgus vērtības izpārdod dzīvokļus Blaumaņa ielā

5

Vērienīgajā mājokļu projektā "Krasta kvartāls" uzsāk otrās mājas būvniecību

City24 redaktora izvēle

alt

Seši apbrīnas vērti īpašumi Latvijā, kas joprojām meklē savu īsto pircēju

alt

TOP 10 populārākie jaunie projekti Rīgas centrā

alt

Skandināvu vēsmas Ganību dambī - top jauns dzīvojamais projekts "Fjordi"