Māja, ko var uzsildīt vien ar fēnu

Gada aukstajos mēnešos ievērojami pieaug enerģijas patēriņš. Ziemeļeiropas valstīs, tostarp, arī Latvijā, kur ziemas nereti ir visai bargas, māju apkurināšanai ir jāpatērē daudz siltumenerģijas, lai iekštelpās nodrošinātu vajadzīgo temperatūru. Enerģijas patēriņš, saprotams, pēc tam atspoguļojas lielā apkures rēķinā, kas sastāda ievērojamu daļu no ģimenes budžeta. Ir dažādi veidi, kā mēģināt taupīt naudu, taču mājokļu gadījumā, iespējams, viens no labākajiem variantiem ir pasīvās mājas būvniecība. Lai noskaidrotu, kas ir pasīvā māja un kādēļ to izvēlēties dzīvošanai, City24.lv sazinājās ar SIA «Sinergo mājas» pārstāvi Ingaru Liedagu. 

Pirmā pasīvā māja pasaulē tika uzbūvēta 1991. gadā Darmštatē, Vācijā, un kopš tā laika šo māju popularitāte pasaulē tikai augusi. Salīdzinoši nesen pasīvās mājas sāka būvēt arī Latvijā, taču, kā norāda SIA "Sinergo mājas" (kompānija nodarbojas ar paaugstinātas energoefektivitātes privātmāju projektēšanu un būvniecību) pārstāvis Ingars Liedags, cilvēki par tām vēl joprojām nav gana informēti. Viņš stāsta, ka pasīvā māja pēc savas būtības ir ļoti energoefektīva, un tajā cilvēkam komfortablu klimatu var uzturēt bez aktīvas kurināšanas. "Uz mājas jumta uzliekot saules baterijas, tā kļūst par nulles enerģijas māju, kas spēj atpelnīt apkures izmaksas. Tas nozīmē, ka rezultātā ir māja, kurā vispār nav jādomā par apkuri,"  skaidro I.Liedags. Tiesa, neliels apkures daudzums mājai tomēr ir nepieciešams, taču tas ir tik minimāls, ka to gada griezumā spēj nodrošināt saules baterijas.

Lai māja atbilstu pasīvās mājas standartam, enerģijas patēriņš mājā gadā nedrīkst pārsniegt 15 kilovatstundas uz kvadrātmetru. Lai to nodrošinātu, tai ir jāatbilst vairākiem kritērijiem: 

• Izcila siltumizolācija

 Viens no pasīvas mājas svarīgākajiem elementiem ir biezas, noblīvētas sienas, kas nodrošina, ka telpās saglabājas siltums. Katrā vietā energoefektīvo sienu biezums atšķiras. Piemēram, Latvijā, vadoties pēc klimatiskajiem apstākļiem, sienas ir 45 centimetrus biezas, bet Norvēģijā ar to būtu par maz. "Savukārt Vācijā vai Dānijai tādai pašai mājai sienu biezums būtu krietni mazāks," zina teikt I.Liedags. 

• Bez termiskiem tiltiem

 Pasīvā māja ir projektēta bez termiskiem tiltiem. Tas nozīmē, ka visos mājas stūros ir vienāda temperatūra, jo nenotiek siltumenerģijas noplūde. "Siltums no ēkas var izkļūt ne vien caur spraugām, bet arī būvkonstrukcijām. Parastām mājām ir cita konstrukcija un var veidoties termiskie tilti. Proti, vietās, kur mainās siltumizolācija, tiek iekšā aukstums," stāsta I.Liedags.

Tā kā mājoklī ienāk aukstums, parastā mājā ir vajadzīgs liels siltuma patēriņš un gaisa temperatūra dažādās vietās var atšķirties.  Pasīvās mājas gadījumā šie termiskie tilti ir samazināti līdz minimumam. Tas nodrošina, ka pat tad, ja ārā ir mīnuss 20 grādi, visas sienas ir vienādi siltas.

• Pilnībā hermētiska

 Pasīvā māja no iekšpuses tiek maksimāli noblīvēta, lai nebūtu  spraugu, caur kurām siltais gaiss var telpu atstāt. Rezultātā māja ir pasīva un tai nav vajadzīga aktīva kurināšana.

"Sinergo mājas" pārstāvis skaidro, ka pasīvo māju var pielīdzināt kažokam: "Ja ziemas dienā cilvēks iziet ārā blūzītē, viņam ir auksti. Taču, ja mugurā ir kažoks, rokās cimdi, aukstumu just nevar, jo pats cilvēks sevi no iekšpuses silda. Taču, līdzko cimdi tiek novilkti, tā uzreiz ir auksts, jo ir radušās spraugas, caur kurām var ieplūst aukstais gaiss". To pašu var teikt arī par māju – tā ir silti, pareizi nopakota, tai nav nevienas šķirbas, tādēļ tā sevi iekšēji silda. "Pasīvā mājā siltumu ražo gan pats cilvēks, gan elektriskās iekārtas – televizors, putekļsūcējs, pat fēns!" norāda I.Liedags.

• Hermētiski trīsstiklu logi

 Viens no pasīvās mājas pamatelementiem ir trīsstiklu logi ar speciālu pārklājumu, kas liedz no mājokļa izkļūt saules staru radītajam siltumam.  "Pasīvās mājas logi ir ļoti energoefektīvi. Tie ir salīdzināmi ar bloka mājas sienu un kalpo kā saules kolektori – līdzko uzspīd saule, māja sasilst. Un, tā kā tai nav nevienas šķirbas, iegūtais siltums uzsūcas mājā un ārā netiek," paskaidro I.Liedags. Viņš arī mierina, ka nav pamata uztraukumam, ka vasarā māja varētu pārkarst, jo virs logiem ir izveidota speciāla pārkare. Ziemā māja tiek sildīta, taču vasarā, kad saule ir augstu debesīs, tās stari  mājā tikt nespēj.

Vēl pasīvai mājai ir raksturīgi, ka dienvidu pusē logi ir lieli, savukārt pārējās – mazi. Tādējādi vairāk siltuma ienāk iekšā mājā nekā iziet ārā.

• Gaisa ventilācija ar rekuperāciju

 Pasīvā māja nedrīkst elpot – tā ir kā termoss, kurā svaigo gaisu nodrošina ļoti efektīva ventilācijas sistēma (tā piegādā 300 kubus svaiga gaisa stundā). "Parastā mājā gaisapmaiņa notiek caur šķirbām būvkonstrukcijās vai atverot logu. Tas ir simtprocentīgs siltuma zudums. Energoefektīvajā mājā gaisa ventilācijas ierīce ļauj, neatverot logus, nodrošināt māju ar svaigu gaisu. Ventilācijas sistēmai ir 93 procentu efektivitāte. Proti, 93 procenti siltuma paliek telpā un tikai 7 izplūst ārā," uzsver "Sinergo mājas" pārstāvis.

Ierīcē iebūvētais siltumainis velk ārā sasmakušo gaisu un uzsilda mājoklī ienākošo auksto gaisu. Rezultātā telpās ir svaigs gaiss, nav mitrumu, pelējumu un temperatūra uz visām virsmām ir vienāda.

Mersedess un opelis

 Klienti mēdz teikt, ka par pasīvās mājas cenu var nopirkt parastu māju, un gana daudz naudas vēl paliks pāri (aptuveni var teikt, ka pasīvās mājas būvniecības izmaksas ir par 15 līdz 20 procentiem lielākas salīdzinot ar mājām celtām pēc Latvijas būvnormatīviem). Taču, lai cik dīvaini tas neliktos, ilgtermiņā pasīvā māja būs finansiāli izdevīgāka par standarta māju. Tas, kā stāsta I.Liedags, skaidrojams ar atšķirīgo siltumenerģijas patēriņu. "Pieņemsim, ir 100 kvadrātmetru liela māja. 15 kilovatstundas sareizinot ar 100 kvadrātmetriem, rezultāts ir 1500 kilovatstundas, kas nepieciešamas, lai mājā visa gada garumā būtu plus 20 grādu. Ir vairāki varianti, kā sildīt māju. Piemēram, to var darīt ar kamīnu vai elektriskiem radiatoriem. Ja, teiksim, galvenais apkures avots ir elektriskie radiatori, kilovati nāk no tīkla. Pieņemot, ka viens kilovats maksā aptuveni 17 centus, tas nozīmē, ka par apkuri 100 kvadrātmetru mājā gadā būs jāmaksā vien 225 eiro. Starpība ar parastu māju ir aptuveni 5 līdz 10 reizes," skaidro I.Liedags.

Izvēle ir katra paša ziņā, tomēr, kā norāda "Sinergo mājas" pārstāvis, tas ir kā izvēlēties mašīnu - var braukt ar biznesa klases mersedesu vai ar lietotu opeli bāzes komplektācijā. No punkta A līdz B tiks abi, taču atšķirsies tas, kādā veidā tas notiks. Dzīvot pasīvā mājā ir kā braukt ar mersedesu. Cilvēkam nekas nav jādara – nav uz desmitnieku jāslēdz apkure vai sildītāji zem sēdekļiem. Tāpat, kad ir karsts un nav gaisa, nav vajadzības atvērt logu, jo mašīnas salonā jau ir uzregulēta vajadzīgā temperatūra. Tieši tāpat ir ar pasīvo māju – proti, tajā par apkuri nav jādomā, jo viss notiek automātiski. Nav vairs svarīgi, ka ārā ir mīnus 20 grādi, jo ienākot mājoklī, būs silti un nākamajā mēnesī nebūs jāuztraucas par apkures rēķinu. Pasīvā māja – tā nav tikai iespēja ieekonomēt. "Pasīvās mājas iegāde vai būvniecība ir ilgtermiņa ieguldījums ne tikai maciņā, bet arī cilvēka veselībā un labsajūtā," norāda I.Liedags.

Plašāku informāciju par pasīvām mājām meklē šeit

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Ik dienu Rīgā tiek konstatēti vidēji divi patvaļīgas būvniecības gadījumi

07.12.2015

alt
alt

2016. gada aktuālākās interjera dizaina tendences

08.12.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Jaunais projekts Pļavniekos ar īpaši bagātīgu apkārtējo ainavu - "Trebū HOME"

2

Izvēloties kādu no "Green City" divistabu dzīvokļiem, dizaina projekts dāvanā!

3

Tuvojas šī gada pirmais Atvērto durvju dienas maratons!

4

Kas kopīgs un atšķirīgs nekustamā īpašuma pircējiem Latvijā, Igaunijā un Lietuvā?

5

Jūrmalā plāno ienākt globāls viesnīcu zīmols ar jaunu pieczvaigžņu viesnīcu

6

Tirdzniecības platību pārskats: notiek tirdzniecības centru renovācija vai paplašināšana

City24 redaktora izvēle

alt

Tuvojas šī gada pirmais Atvērto durvju dienas maratons!

alt

Latio "Padomu pietura" - neformālā gaisotnē uzzini visu par nekustamā īpašuma iegādi!

alt

Nāc uz Atvērto durvju dienas maratonu un laimē stilīgu šūpuļkrēslu no ALANDEKO!