Būvniecībā patlaban valda stagnācija

Būvniecības nozarē patlaban valda stagnācija un nozares sakārtošanā no valsts puses tiek darīts ļoti maz, sacīja biedrības «Latvijas Būvuzņēmēju partnerība» (iepriekš - «Būvniecības attīstības stratēģiskā partnerība») līdzšinējais valdes priekšsēdētājs Valdis Birkavs.

"Pēdējos desmit gados būvniecība ir izgājusi cauri četrām stadijām - izaugsmei, spējam kritumam, atlabšanai un tagad valda stagnācija. Diemžēl valdībai būvniecība par prioritāti kļuva tikai pēc Zolitūdes traģēdijas, kad sākās drudžaina darbošanās, pieņemot jaunu likumu un jaunus noteikumus," sacīja Birkavs.

Viņš skaidroja, ka būvnieku sabiedriskās organizācijas veltījušas daudz spēka, lai sakārtotu nozari, taču no valsts puses nav sadzirdētas, un "vezums stāv uz vietas".

"Kāpēc vezums stāv uz vietas? Tāpēc, ka nav ieinteresētības, nav resursu, nav profesionāļu. Pat lielais lobēšanas darbs nerod atskaņas valdībā," sacīja Birkavs.

Kā piemēru viņš norādīja, ka tad, kad tika ieviesta būvniecības valsts nodeva, 22 būvniecības organizācijas tam piekrita ar nosacījumu, ka par šiem līdzekļiem tiek finansēta nozares sakārtošana. Diemžēl tagad par šiem līdzekļiem tiek finansēts Būvniecības valsts kontroles birojs, nevis nozares sakārtošana.

"Valdība ar saviem lēmumiem rada arvien jaunas problēmas un nenovērš vecās," sacīja Birkavs.

Kā vienu no lielākajām problēmām nozarē būvfirmas "Skonto būve" valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis minēja valsts negatavību jaunajam Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu plānošanas periodam.

"Paredzu, ka 2016.gadā būvniecībā būs ļoti liels kritums, jo netiks sākti nekādi ES līdzfinansēti projekti - valsts vienkārši vēl nav sagatavojusi šī finansējuma apgūšanas noteikumus, nav apstiprinātas programmas. Tas draud ar ievērojamu darbinieku skaita samazināšanos nozarē nākamgad. Pēc tam, kad 2017.gadā sāksies ES finansēto projektu īstenošana, būs darbinieku trūkums," sacīja Rāvis.

Viņš norādīja, ka, atšķirībā no Latvijas, ES valstīs būvniecībā vērojama strauja izaugsme un darbinieku trūkums. "Nākamgad Latvijas būvnieki dosies strādāt uz Eiropu, un 2017.gadā viņus būs grūti dabūt atpakaļ. Tas izraisīs izmaksu kāpumu," skaidroja Rāvis, piebilstot, ka būvniecības speciālistus nevarēs atrast starp tiem 10% bezdarbnieku, kurus varot izmantot tikai palīgdarbos.

Būvfirmas SIA "Merks" valdes priekšsēdētājs Oskars Ozoliņš norādīja, ka būvniekiem ir nepieciešama kvalitatīva diskusija ar valsti. "Īpaši gribu uzsvērt izglītības nozīmi, lai nozarē strādātu kvalitatīvi inženieri un strādnieki. Ir jāceļ arodizglītības līmenis, jāmeklē prakses iespējas," sacīja Ozoliņš.

"RBSSKALS" valdes priekšsēdētājs Māris Saukāns sacīja, ka stagnācija būvniecībā nozīmē stagnāciju visā ekonomikā. Par to liecinot arī nākamā gada budžets, kas ir stagnācijas, nevis attīstības budžets, uzsvēra uzņēmējs.

"Patlaban no nozares puses ir pārāk mazs spiediens un par maz agresijas pret valsti attiecībā uz būvniecības nozarei svarīgu lēmumu pieņemšanu. Ir jādara vairāk, lai tie, kas grib nozarē strādāt ilgtermiņā un plānot savu darbu ilgtermiņā, kļūtu par valsts sadarbības partneriem," uzsvēra Saukāns.

Būvnieki bija vienisprātis, ka ES struktūrfondu apgūšanas programmu kavēšanās nākamgad atstās lielu ietekmi, jo patlaban ar ES līdzfinansējumu īstenotie valsts un pašvaldību pasūtījumi veido vismaz 70% no būvniecības kopējiem apjomiem.

"Privātā sektora pasūtījumi ir, bet to nav vairāk par 30%, un tie galvenokārt ir saistīti ar dzīvojamo māju būvniecību. Pieredze rāda, ka privātā sektora pasūtījumi sāk augt tad, ja iekšzemes kopprodukts valstī aug vismaz par 4% gadā, taču šādu izaugsmi tuvākajos gados neviens neprognozē," skaidroja Birkavs.

 

City24.lv iesaka:

KUR ĪPAŠUMS SATIEK ĪSTO SAIMNIEKU. IR SLUDINĀJUMS, IR DARĪJUMS! IEVIETO SLUDINĀJUMU City24.lv

Ezerparka Namos atvērto durvju diena un Ziemassvētku tirdziņš

15.12.2015

alt
alt

Paveriet demo dzīvokļa durvis augstākās klases apartamentu namā "Club Central Residence"

15.12.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība

2

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

3

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

4

Dzīvojamais kvartāls Lofts&Rosegold svin spāru svētkus

5

Ceļā uz ideālo virtuvi - kopā ar igauņu mīlēto ARENS

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Idejas, kā vienkāršu vannas istabu padarīt īpašāku

alt

"Merks" sāk būvēt jaunu dzīvojamo kvartālu pie Viesturdārza

alt

Jaunums Imantā! Uzsākta dzīvojamā projekta "Anniņmuižas Parka Rezidence" būvniecība