Rīgā ir visaugstākā mājokļu pieejamība Baltijas valstu galvaspilsētu vidū

Mājokļu pieejamība trešajā ceturksnī Rīgā augusi gan ceturkšņa, gan gada griezumā un Rīga izvirzījusies vadībā Baltijas valstu galvaspilsētu vidū, samērā spēji apsteidzot Tallinu, liecina jaunākais «Swedbank» Baltijas Mājokļu pieejamības indekss.

Pieejamības kāpumu Rīgā veicinājis gan straujš algu kāpums, gan zemākas mājokļa kredīta procentu likmes, gan arī dzīvokļu cenu neliels samazinājums attiecībā pret pagājušā gada trešo ceturksni.

Pieejamība bijusi augstāka nekā pirms gada arī Viļņā un Tallinā - līdzīgi kā Rīgā to veicinājis procentu likmju samazinājums. Pieejamības kāpums kaimiņu galvaspilsētās gan nebija tik spējš kā Rīgā, to piebremzējis mērens dzīvokļu cenu pieaugums.

Salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, Mājokļu pieejamības indekss (MPI) trešajā ceturksnī Rīgā ir audzis salīdzinoši strauji, no 143 līdz 160. Indeksa vērtība 160 nozīmē, ka standartizētas mājsaimniecības (tādas, kuras ienākumi atbilst 1,5 vidējai neto algai Rīgā un kura vēlas iegādāties 55 kvadrātmetrus lielu dzīvokli) ienākumi bija par 60% augstāki, nekā tas nepieciešams, lai hipotekārā kredīta apkalpošanai novirzītu ne vairāk par 30% no ģimenes kopējiem ienākumiem.

Indeksa kāpumu veicināja joprojām straujā vidējās neto algas izaugsme par 8%, kā arī mājokļa kredītu procentu likmju kritums par 0,13 procentpunktiem. Mājokļu cenas savukārt vidēji pat nedaudz samazinājās salīdzinājumā ar trešo ceturksni pērn - par 2,1%.

"Vietējo iedzīvotāju aktivitāte mājokļu tirgū ir turpinājusi atgūties pēc vārgā pirmā ceturkšņa. Trešajā ceturksnī rezidentu darījumu skaits spēji pieauga, pat nedaudz pārsniedzot pagājušā gada vidējo līmeni. Pircēju noskaņojums, šķiet, ir uzlabojies, un te zināmu artavu sniegusi arī valsts atbalsta programma mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem. Cenas blokmāju dzīvokļiem mikrorajonos, kas veido lielāko daļu no dzīvokļu piedāvājuma Rīgā un ko joprojām visbiežāk pērk vietējie iedzīvotāji, trešajā ceturksnī turpinājušas augt līdzīgā tempā kā šogad kopumā - par 5% gada griezumā. Savukārt cenas jaunajiem projektiem vidēji bijušas zemākas nekā pirms gada - tas izskaidrojams gan ar atsevišķu lētāku projektu ienākšanas tirgū, gan ar pārspīlēti augstām cenām pagājušā gada jūlijā-augustā (vismaz daļēji Imigrācijas likuma izmaiņu dēļ septembrī), gan, iespējams, arī ar joprojām vārgu nerezidentu pieprasījumu," saka "Swedbank" ekonomists Andrejs Semjonovs.

Tallinā MPI trešajā ceturksnī pieauga līdz 147, no 142 gadu iepriekš. Pieejamību veicinājušas par 0,11 procentpunktiem zemākas procentu likmes un spējš algu kāpums par 7,9% gada griezumā. Pērn novērotais straujais dzīvokļu cenu kāpums ir piebremzējies un šogad trešajā ceturksnī bija jau mērenāki 5,8%.

Viļņā MPI auga nedaudz vairāk nekā Tallinā, par septiņiem punktiem, bet joprojām bija zemākais Baltijas valstu galvaspilsētu vidū - 131 punkts trešajā ceturksnī. Uzlabojumu gada griezumā veicināja vērā ņemams samazinājums procentu likmēs par 0,33 procentpunktiem. Dzīvokļu cenas gada griezumā augušas par 3,8%. Tikpat liels trešajā ceturksnī ir bijis arī neto algu gada pieaugums.

Trešajā ceturksnī laika posms, kas mājsaimniecībai Rīgā nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai iemaksai pilnas atbildības mājokļu kredītam, gada griezumā samazinājās par divarpus mēnešiem un sasniedza 25 mēnešus. Mājokļa kredīta ar ierobežotu klienta atbildību (ar tā saukto nolikto atslēgu principu) pirmās iemaksas uzkrāšanai nepieciešamais laiks ir būtiski lielāks, jo ir nepieciešama arī lielāka pirmā iemaksa. Uzkrāšanas laiks var būt ilgāks arī tad, ja mājsaimniecībai ir vienlaikus jāmaksā arī par īri. Savukārt mājokļa kredīta ar valsts galvojumu ģimenēm uzkrāšanai nepieciešamais laiks var būt ievērojami īsāks - tam nepieciešama mazāka pirmā iemaksa, un tās atvieglojums ir atkarīgs no apgādājamo skaita.

Tallinā uzkrāšanas laiks samazinājās par aptuveni divām nedēļām un sasniedza 29,7 mēnešus. Savukārt Viļņā tas bija nemainīgs - 36,4 mēneši.

Rīgā "standarta" mājsaimniecībai kredīta apkalpošanai šī gada trešajā ceturksnī bija jāspēj novirzīt 193 eiro mēnesī, savukārt Tallinā un Viļņā attiecīgi - 293 un 219 eiro.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Rosina izvērtēt likumdošanu un mācīties no Lietuvas labās prakses

16.12.2015

alt
alt

Ieguldījumi nekustamajā īpašumā kļūst arvien populārāki

16.12.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Mikrorajonu pērles: eleganti nami no Bolderājas līdz Mežciemam

2

Klientu dienās varēs apskatīt privātmājas Rīgā, Pierīgā, Jūrmalā un Siguldā

3

Mājokļi Jūrmalā – vietējo pircēju ļoti pieprasīti

4

Nenopietni par nopietno: kāpēc izvēlēties projektu "Apiņi"?

City24 redaktora izvēle

alt

Klientu dienās varēs apskatīt privātmājas Rīgā, Pierīgā, Jūrmalā un Siguldā

alt

Mikrorajonu pērles: eleganti nami no Bolderājas līdz Mežciemam

alt

Nedēļas māja: mājīgais nams Vējupes krastā, Ādažos