Rosina dzīvokļa īres maksā neietvert nekustamā īpašuma nodokli

Ekonomikas ministrija (EM) rosina dzīvokļa īres maksā vairs neietvert nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) un zemes nomas maksu.

Ministrija sagatavojusi noteikumu projektu "Dzīvojamās telpas īres maksā ietilpstošo apsaimniekošanas izdevumu aprēķināšanas metodika", kurā paredzēts, ka NĪN un zemes nomas maksa par zemesgabala lietošanu, ja dzīvojamā māja atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes, vairs nav iekļaujama dzīvokļa īres maksas apsaimniekošanas izdevumos un tādējādi arī neveidos dzīvokļa īres maksu.

EM ierosina, ka minētie maksājumi ir jāsedz papildus dzīvokļa īres maksai proporcionāli izīrētā dzīvokļa platībai.

Noteikumu projektā norādīta metodika, pēc kuras ir aprēķināmi dzīvokļa īres maksā iekļaujamie apsaimniekošanas izdevumi. Noteikumu projekts paredz vairākus galvenos nosacījumus. Pirmkārt, dzīvokļa īres maksā iekļaujamos apsaimniekošanas izdevumus veido dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamie izdevumi, kurus aprēķina, izmantojot izmaksu posteņus no izīrētāja sagatavotās dzīvojamās mājas apsaimniekošanas darbu plānotās izmaksu tāmes kalendāra gadam, kā arī dzīvojamās mājas nolietojuma atskaitījums ēkas atjaunošanai, kuru aprēķina, izmantojot lineāro metodi, kas paredz, ka dzīvojamās mājas vērtība samazinās vienmērīgi.

Otrkārt, noteikumu projekts paredz, ka tiek norādīta formula, pēc kuras aprēķina dzīvokļa īres maksā iekļaujamos dzīvojamās mājas apsaimniekošanas izdevumus. Treškārt, tiek noteikts, ka dzīvojamās mājas vērtību tās nolietojuma aprēķināšanai nosaka sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs, izmantojot izmaksu aizvietošanas metodi. EM piebilst, ka dzīvojamās mājas vērtība ir derīga desmit gadus, ja tajā nav veikti uzlabojumi, kas palielina vidējo dzīvojamās mājas kalpošanas ilgumu un paaugstina tās vērtību.

Ceturtkārt, ja dzīvojamā māja ir sadalīta dzīvokļa īpašumos, tad apsaimniekošanas izdevumus veido dzīvokļu īpašnieku noteiktā dzīvojamās mājas pārvaldīšanas maksa, neiekļaujot tajā obligātos maksājumus.

EM norāda, ka pēc noteikumu spēkā stāšanās dzīvojamās mājas īpašniekam ir jārēķinās ar papildizdevumiem, kurus veidos atlīdzība sertificētam nekustamā īpašuma vērtētājam par dzīvojamās mājas vērtības noteikšanu, kas noteikta dzīvojamās mājas nolietojuma aprēķināšanai.

Konsultācijas par noteikumu projekta izstrādi notikušas ar Rīgas Namīpašnieku biedrības, kā arī SIA "Latio" pārstāvjiem. Rīgas Namīpašnieku biedrība daļēji atbalstījusi izstrādāto noteikumu projekta redakciju. Tiesa, EM nav ņēmusi vērā Rīgas Namīpašnieku biedrības iebildums attiecībā uz to, ka dzīvojamās mājas nolietojuma aprēķināšanā nepieciešams izmantot tirgus vērtību, kuru aprēķina sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs, vai ēkas kadastrālo vērtību. Savukārt "Latio" atbalstījusi noteikumu projektu izstrādātajā redakcijā.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Uzliktie pārbaudījumi ir sekmējuši tirgus stabilizēšanos un augšupeju

28.12.2015

alt
alt

Iemīļotākie un skatītākie stāsti 2015. gadā

29.12.2015

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

Iekārtosim savu īpašo dārza oāzi: tendences un aktualitātes 2018.gada vasarai

2

Varavīksne Rīgas centrā jeb dzīvoklis, kur košuma netrūkst

3

Jūnijā apstājies Rīgas dzīvokļu cenu pieaugums

4

Pieci pieredzē balstīti padomi – kas jāņem vērā, iegādājoties mājokli?

5

"Lielais Loms" Jūrmalas jaunajos projektos: izvēlies izdevīgi savas jaunās mājas un brauc mājās ar jaunu auto!

6

Iegādājies sapņu dzīvokli par īpaši izdevīgu cenu!

City24 redaktora izvēle

alt

Iekārtosim savu īpašo dārza oāzi: tendences un aktualitātes 2018.gada vasarai

alt

Varavīksne Rīgas centrā jeb dzīvoklis, kur košuma netrūkst

alt

Jūnijā apstājies Rīgas dzīvokļu cenu pieaugums