Rosina dzīvokļa īres maksā neietvert nekustamā īpašuma nodokli

Ekonomikas ministrija (EM) rosina dzīvokļa īres maksā vairs neietvert nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) un zemes nomas maksu.

Ministrija sagatavojusi noteikumu projektu "Dzīvojamās telpas īres maksā ietilpstošo apsaimniekošanas izdevumu aprēķināšanas metodika", kurā paredzēts, ka NĪN un zemes nomas maksa par zemesgabala lietošanu, ja dzīvojamā māja atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes, vairs nav iekļaujama dzīvokļa īres maksas apsaimniekošanas izdevumos un tādējādi arī neveidos dzīvokļa īres maksu.

EM ierosina, ka minētie maksājumi ir jāsedz papildus dzīvokļa īres maksai proporcionāli izīrētā dzīvokļa platībai.

Noteikumu projektā norādīta metodika, pēc kuras ir aprēķināmi dzīvokļa īres maksā iekļaujamie apsaimniekošanas izdevumi. Noteikumu projekts paredz vairākus galvenos nosacījumus. Pirmkārt, dzīvokļa īres maksā iekļaujamos apsaimniekošanas izdevumus veido dzīvojamās mājas uzturēšanai nepieciešamie izdevumi, kurus aprēķina, izmantojot izmaksu posteņus no izīrētāja sagatavotās dzīvojamās mājas apsaimniekošanas darbu plānotās izmaksu tāmes kalendāra gadam, kā arī dzīvojamās mājas nolietojuma atskaitījums ēkas atjaunošanai, kuru aprēķina, izmantojot lineāro metodi, kas paredz, ka dzīvojamās mājas vērtība samazinās vienmērīgi.

Otrkārt, noteikumu projekts paredz, ka tiek norādīta formula, pēc kuras aprēķina dzīvokļa īres maksā iekļaujamos dzīvojamās mājas apsaimniekošanas izdevumus. Treškārt, tiek noteikts, ka dzīvojamās mājas vērtību tās nolietojuma aprēķināšanai nosaka sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs, izmantojot izmaksu aizvietošanas metodi. EM piebilst, ka dzīvojamās mājas vērtība ir derīga desmit gadus, ja tajā nav veikti uzlabojumi, kas palielina vidējo dzīvojamās mājas kalpošanas ilgumu un paaugstina tās vērtību.

Ceturtkārt, ja dzīvojamā māja ir sadalīta dzīvokļa īpašumos, tad apsaimniekošanas izdevumus veido dzīvokļu īpašnieku noteiktā dzīvojamās mājas pārvaldīšanas maksa, neiekļaujot tajā obligātos maksājumus.

EM norāda, ka pēc noteikumu spēkā stāšanās dzīvojamās mājas īpašniekam ir jārēķinās ar papildizdevumiem, kurus veidos atlīdzība sertificētam nekustamā īpašuma vērtētājam par dzīvojamās mājas vērtības noteikšanu, kas noteikta dzīvojamās mājas nolietojuma aprēķināšanai.

Konsultācijas par noteikumu projekta izstrādi notikušas ar Rīgas Namīpašnieku biedrības, kā arī SIA "Latio" pārstāvjiem. Rīgas Namīpašnieku biedrība daļēji atbalstījusi izstrādāto noteikumu projekta redakciju. Tiesa, EM nav ņēmusi vērā Rīgas Namīpašnieku biedrības iebildums attiecībā uz to, ka dzīvojamās mājas nolietojuma aprēķināšanā nepieciešams izmantot tirgus vērtību, kuru aprēķina sertificēts nekustamā īpašuma vērtētājs, vai ēkas kadastrālo vērtību. Savukārt "Latio" atbalstījusi noteikumu projektu izstrādātajā redakcijā.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS FACEBOOK

Uzliktie pārbaudījumi ir sekmējuši tirgus stabilizēšanos un augšupeju

28.12.2015

alt
alt

Iemīļotākie un skatītākie stāsti 2015. gadā

29.12.2015

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Dzīvot paradīzes nostūrī! Pārdod grandiozus lauku īpašumus reģionos

2

TEKSTILIANA - jau sen gaidīta dzīvesvieta!

3

Atvērto durvju diena pieprasītajos "Ezerparka Namos"

4

Populārākās sērijveida ēkas un kas tajās pērk dzīvokļus?

5

Četri interesantākie projekti, kas pērn realizēti pūļa finansējuma platformā

6

TOP 10 lielākie nekustamā īpašuma investīciju darījumi 2019. gadā

City24 redaktora izvēle

alt

Dzīvot paradīzes nostūrī! Pārdod grandiozus lauku īpašumus reģionos

alt

TOP 10 lielākie nekustamā īpašuma investīciju darījumi 2019. gadā

alt

Seši apbrīnas vērti īpašumi Latvijā, kas joprojām meklē savu īsto pircēju