Būvniecības valsts kontroles birojs šogad sāk būvspeciālistu sertifikāciju

Šogad Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) sāk būvspeciālistu sertifikāciju, informē BVKB vadītājs Pēteris Druķis.

Jaunās sistēmas mērķis ir veikt būvspeciālistu kompetences novērtēšanu un prakses uzraudzību, lai nodrošinātu kvalitatīvu būvekspertīžu veikšanu.

Plānots, ka BVKB šogad nodrošinās 360 pretendentu eksamināciju, no kuriem 300 varētu saņemt sertifikātus konkrētās jomas būvekspertīžu veikšanai.

"Kvalitatīva būvniecība ir iespējama tikai tad, ja visi procesā iesaistītie dalībnieki ir profesionāļi, kas godprātīgi un ar pienācīgu rūpību pilda tiem uzticētos pienākumus. Tāpēc esam radījuši maksimāli caurskatāmu sistēmu, kas ļaus novērtēt būvspeciālistu kvalifikāciju, lai turpmāk varētu droši paļauties uz būvekspertīžu rezultātiem. No šī gada arī BVKB piedāvās būvekspertīžu pakalpojumus ne tikai strīdus gadījumos. Tas nozīmē, ka šogad būvekspertīzes veikšanu varēs uzticēt vai nu sertificētam komersantam, vai BVKB būvekspertiem," skaidroja Druķis.

Sertifikācija notiks divos posmos - tests par normatīvā regulējuma izpratni ekspertīžu veikšanai un praktiskais eksāmens. Praktisko eksāmenu būs iespējams noskatīties BVKB interneta mājaslapā videoierakstā.

Eksāmeni tiks organizēti reizi mēnesī katrā no būvekspertīzes jomām. Kopā pārbaudes notiks 25 būvekspertīžu jomās. Arhitektiem paredzēta viena būvekspertīžu joma, projektētājiem - 15 jomas, bet būvuzraugiem un būvdarbu vadītājiem - deviņas jomas.

Druķis sacīja, ka vienā mēnesī tiks eksaminēti ne vairāk kā četri pretendenti katrā jomā.

Pirmais eksāmens notiks jau 4.janvārī - rakstisks tests. Tie, kuri sekmīgi nokārtos šo eksāmenu, tiks pielaisti praktiskajam (aizstāvēšanas) eksāmenam, kas tiks sākts jau ar 6.janvāri. Eksāmenam būs iespēja pieteikties arī BVKB mājaslapā, kurā būs redzami konkrēti datumi un laiki, kā arī brīvās vietas.

Pirmie sertifikāti būvekspertīžu veikšanai tiks izsniegti no 11.janvāra.

Līdz ar jaunās kārtības ieviešanu gadījumos, kad ekspertīzes pasūtītājs būs valsts vai pašvaldība, būs iespēja izvēlēties pārbaudītus ekspertīzes veicējus no BVKB saraksta. Šajā sarakstā būs būvkomersanti, kuri BVKB būs apliecinājuši savu spēju nodrošināt ekspertīzes saskaņā ar attiecīgo normatīvu prasībām.

Sektoros, kur nebūs komersantu, kas spēj nodrošināt ekspertīzes publiskās personas vajadzībām, kā arī gadījumos, ja starp būvniecības dalībniekiem pastāvēs strīds un nepieciešama neatkarīga ekspertīze, BVKB pats nodrošinās šādas ekspertīzes. Plānots, ka 2016.gadā BVKB veltīs 4800 stundas ekspertīžu organizēšanai, ko īstenos sertificēti būveksperti un BVKB speciālisti, tostarp arī piesaistīti no ārvalstīm.

Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridinovs skaidroja, ka Latvijā ir vairākas būvekspertīžu jomas, kurās nav vietējo speciālistu, piemēram, naftas cauruļvadu būvniecībā vai ar radiāciju saistītu būvju celtniecībā. Šādos gadījumos būs jāpiesaista ārvalstu speciālisti.

Uz jautājumu, vai jaunā kārtība nozīmē to, ka līdz 11.janvārim valstī nebūs neviena sertificēta būvekspertīžu veicēja, Spiridonovs atbildēja apstiprinoši, vienlaikus norādot, ka tā nav problēma.

"Nedomāju, ka būtu akūta nepieciešamība gada sākumā veikt ekspertīzes gada nogales svētku brīvdienās radītiem projektiem, un es pat aicinātu to nedarīt. Ja procesā iesaistītie nespēj saplānot savu darbu tā, lai projektam nebūtu jāveic ekspertīze svētku brīvdienās, tad tā nav nopietna pieeja darbam," sacīja Spiridonovs.

Kopš 2015.gada divas nozīmīgākās BVKB funkcijas ir publisko ēku ekspluatācijas drošuma pārbaužu veikšana un jauno projektu, kas tapuši atbilstoši jaunajam Būvniecības likumam, apstiprināšana un pieņemšana ekspluatācijā.

Jau tika ziņots, ka BVKB no 2015.gada 1.janvāra līdz 1.decembrim ir pārbaudījis 1752 objektus, no kuriem 1362 ir BVKB piekritīgas publiskas ēkas. Visdrošākās un labāk uzturētās ēkas ir Kurzemē un Zemgalē.

No visām pārbaudītajām publiskajām ēkām 90,7% ir ļoti labā vai labā stāvoklī, bet tikai 9,3% - sliktā vai bīstamā stāvoklī, kas nav drošas ekspluatācijā. Vislabākā situācija ir vērojama reģionos - Kurzemē un Zemgalē 95% ēku ir teicamā vai labā stāvoklī, bet Latgalē tie ir 90%. Galvaspilsētā 89% apsekoto ēku ir atzītas par drošām ekspluatācijā, bet pārējām ir nepieciešami būtiski uzlabojumi.

Tāpat BVKB pērn 11 mēnešos ir veicis kontroles 59 būvlaukumos, bet desmit ēkas ir pieņemtas ekspluatācijā.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS    FACEBOOK!

Lauku zemes īpašniekiem ierobežos nekustamā īpašuma nodokļa sloga pieaugumu

04.01.2016

alt
alt

Jelgavā novadā paredz atlaidi īres maksai tiem, kas sāks dzīvokļa privatizācijas procesu

04.01.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Novembrī notiks individuālās klientu dienas jaunajos projektos!

2

"Starlex Real Estate" uzsāk ekskluzīvu pārdošanas sadarbību projektā "Summer House", Jūrmalā

3

"V" elektroniskajās izsolēs pārdos vērtīgas komercplatības Rīgas centrā

4

"R.Evolution" – attīstītājs, kas dzīvokļu projektus Latvijā veido kā unikālus mākslas darbus

5

Ērtas un gudras mājas īsteniem pilsētniekiem - jaunais projekts "Tīnūžu 1A" Pļavniekos

6

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums

alt

Mēbeļu iegāde internetā: veiksmīgas iepirkšanās ceļvedis