Pienācis piemērots laiks nekustamo īpašumu iegādei

Ar laimes vēlējumiem, krāsainiem salūtiem un cerībām par gaišu nākotni sācies jaunais, 2016. gads. Tomēr, pirms ar pilnu sparu metamies darbu un notikumu virpulī, piedāvājam ieskatīties, kādas tendences nekustamā īpašuma nozarē ir raksturojošas iepriekšējo gadu, kā arī palūkoties, ko nesīs šis gads. Lai to noskaidrotu, sazinājāmies ar nekustamo īpašumu kompānijas «Ober Haus» dzīvojamo platību nodaļas vadītāju Kristīni Dubani.

Kompānijas "Ober Haus" dzīvojamo platību nodaļas vadītāja Kristīne Dubane stāsta, ka 2015. gada pirmie trīs mēneši bija sarežģīti nolikto atslēgu principa (ja nespēj maksāt kredītu, ieķīlātais īpašums tiek atdots bankai, un cilvēks atbrīvojas no parādsaistībām) un Imigrācijas likumā veikto izmaiņu dēļ. Šie faktori negatīvi ietekmēja nekustamo īpašumu tirgu, tādēļ gada sākums bija grūts. Tomēr, kā informē K.Dubane, kopumā gads ir bijis labs un aktīva darbība risinājusies visos nekustamā īpašuma segmentos – cilvēkiem bija interese gan pirkt, gan pārdot īpašumus, gan arī tos izīrēt un nomāt.

Pieprasītākie mājokļi

Kā secinājusi kompānija "Ober Haus", 2015. gadā cilvēkus visvairāk interesējušas mājvietas Rīgas mikrorajonos - dzīvokļi jaunajos projektos, kā arī sērijveida mājās. Interese bijusi arī par vietējo iedzīvotāju maciņa biezumam atbilstošu privātmāju iegādi Pierīgā un Rīgas rajonā.

K.Dubane stāsta, ka jaunajos projektos mājokļus visbiežāk iegādājušās ģimenes ar bērniem, tādēļ pieprasīti bijuši divu, trīs, četru istabu dzīvokļi. Arī sērijveida dzīvokļi (vispieprasītākie ir lēti vienistabas, divistabu dzīvokļi) visvairāk pirkti mikrorajonos, no kuriem kā populārākos var minēt Purvciemu, Pļavniekus, Čiekurkalnu, Zolitūdi, Imantu un Ziepniekkalnu.

Runājot par cenām, jāteic, ka cilvēku lielā vēlēšanās bija nopirkt trīsistabu dzīvokli jaunajā projektā līdz 90 tūkstošiem eiro. "Protams, ja projekts kvalitatīvs, atbilstošs pircēja vajadzībām, kā arī atrodas labā vietā, tiek maksāts arī vairāk. Tomēr, reālā situācija rāda, ka visvairāk pirka dzīvokļus līdz 120 000, 130 000," iepriekšējā gadā valdošo situāciju iezīmē K.Dubane.

Īres dzīvokļus tirgus

Īres dzīvokļu tirgū 2015.gadā visu noteikusi cena. Proti, jo mazāka cena, jo lielāks pieprasījums, jo augstāka cena, jo mazāks pieprasījums. Cilvēki lielākoties bijuši gatavi un varējuši atļauties par dzīvokli mēnesī maksāt līdz 500 eiro, virs šīs summas pieprasījums samazinājies.

Kā zina teikt "Ober Haus" pārstāve, īrnieki visvairāk interesējušies par vienistabas un divistabas dzīvokļiem mikrorajonos, jo tieši tur ir lētākais piedāvājums. Izvēloties īres dzīvokli, cilvēkiem svarīga bijusi ne vien cena, arī tā atrašanās vieta. Proti, saikne ar centru, sabiedriskais transports, apkārtējā infrastruktūra. "Lielākoties mājokļus īrē studenti, cilvēki, kas tikko sākuši strādāt, kā arī jaunās ģimenes, kas tikai veido savu kapitālu. Viņiem ir jāskaita katrs cents, tādēļ viņi ļoti domā par to, kā sabalansēt nopelnīto, lai varētu atļauties īrēt. Viņiem tas ir būtiski," uzsver K.Dubane.

Privātmāju celtniecība

Viena no 2015.gada tendencēm bijusi privātmāju celtniecība. Proti, vēl joprojām bijis liels pieprasījums pēc remontējamām, nepabeigtām privātmājām (tā saucamajiem banku objektiem), taču tās iziet no tirgus – vairs nav piedāvājuma. Līdz ar to, kā ievērojuši "Ober Haus", pērnajā gadā ļoti augusi privātmāju celtniecība. "Cilvēki paši sev ceļ privātmājas, jo nevar atrast mājas, kas būtu viņiem piemērotās cenās," skaidro kompānijas pārstāve.

Cenas un ekskluzīvo mājokļu segments

Cenu ziņā nekustamo īpašumu tirgū 2015.gadā vairāk vai mazāk, bet bija vērojama stabilitāte, un nevienā no segmentiem nav bijuši ne strauji kritumi, ne kāpumi. Mazāk ir palikuši lētie banku meitas uzņēmumu objekti, kuri pēc iegādes vēl bija remontējami, taču visādi citādi – strauju izmaiņu nav bijis.

Grūtāk ar tirgošanu gan veicies dārgo un ekskluzīvo dzīvokļu un privātmāju segmentā. "Dārgie objekti, centra ekskluzīvie dzīvokļi, ekskluzīvās privātmājas – ar tiem gājis visgrūtāk, jo pircēju loks ir mazs. Līdz ar to, protams, piedāvājums šajā segmentā ir lielāks kā pieprasījums no pircējiem," stāsta "Ober Haus" pārstāve.

Mājokļu atbalsta programma

Vēl viena tendence, kas iezīmēja 2015.gadu, ir ALTUM mājokļa atbalsta programma. Kā stāsta "Ober Haus" pārstāve, tās izveide vērtējama pozitīvi, jo tā deva iespēju ģimenēm iegādāties savu mājokli: "Izmantojot ALTUM programmu, gan pirmā iemaksa, gan valsts nodeva ir zemāka, nupat veiktas arī izmaiņas īpašuma reģistrēšanai Zemesgrāmatā – tā ir liela pretimnākšana, ko cilvēki arī izmanto. Daudzām jaunajām ģimenēm šis projekts ir pavēris iespēju tikt pie sava mājokļa. Tas ir ļoti svarīgi, jo ģimenei ar bērniem plašāks mājoklis ir aktuāls un vajadzīgs tagad, nevis pēc vairākiem gadiem, kad bērni jau būs izauguši. Un, pat ja īpašums ir remontējams, cilvēkiem vēl paliek finansiālie līdzekļi, par ko šo remontu veikt".

Nākotnes perspektīvas

Atskatoties uz 2015.gadu, var teikt, ka kopumā tas ir bijis labs un bez slikta, lejupejoša noskaņojuma. Runājot par šo gadu, K.Dubane spriež, ka prognoze varētu būt tāda pati  - tirgus būs stabils un krasas izmaiņas nav gaidāmas, kā arī piebilst, ka šobrīd ir piemērots brīdis, lai pirktu, īrētu vai pārdotu.

Šobrīd ir gan piedāvājums, gan pieprasījums, tādēļ, ja izdodas atrast savām vajadzībām un rocībai atbilstošu īpašumu, to ir jāpērk. Piemēram, ja runā par jaunajiem projektiem – šobrīd to skaits ir ierobežots, tos ceļ maz, līdz ar to var pienākt brīdis, kad jauno projektu nebūs pietiekoši un izvēlei paliks tikai otrreizējais tirgus. "Galvenais, lai cilvēkiem ir vēlme pirkt un uzticēties nekustamo īpašumu aģentiem, kas viņiem palīdz, jo lēmums ir jāpieņem ātri. Ja ir stabils darbs, profesija un zināšanas, ir jāiet un jādara, nevis jāgaida nezināmo. Galu galā - mēs nevaram paredzēt, kas būs pēc diviem, trim gadiem," noslēgumā iedrošina "Ober Haus" pārstāve.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Vecrīgas pērles: burvīgi dzīvokļi galvaspilsētas sirdī

08.01.2016

alt
alt

TOP10 lielākie nekustamo īpašumu darījumi laika posmā 28.12.2015 - 03.01.2016

11.01.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

2

Esi pats sava mājokļa saimnieks! Reaton prezentē ko nebijušu apdares materiālu tirgū - fiksētās izmaksas

3

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

4

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

5

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

6

Papildus piešķirs 2,8 miljonus eiro Altum pirmā mājokļa iegādes programmas turpināšanai

City24 redaktora izvēle

alt

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

alt

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

alt

Jaunā Teika, Ezerparka Nami un Vairoga 32 dzīvojamais projekts vērs durvis apmeklētājiem