Iedzīvotāju optimisms sasniedzis augstāko rādītāju pusotra gada laikā

Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma uzlabošanās izpaužas arī nekustamo īpašumu cenu prognozēs. Mājokļa cenu pieaugumu tuvāko 12 mēnešu laikā sagaida 46% iedzīvotāju, kas ir par trim procentpunktiem vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī, liecina jaunākais SEB Mājokļu cenu indikatora pētījums.

Pērn decembrī SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība (starpība starp mājokļu cenu kāpuma un cenu krituma prognozētāju skaitu) Latvijā palielinājusies līdz 36,6 punktiem, kas ir augstākā indikatora vērtība pēdējā pusotra gada laikā. Nekustamā īpašuma cenu pieaugumu nākamo 12 mēnešu laikā prognozē 46% aptaujāto iedzīvotāju. Iepriekšējā aptaujā, kas tika veikta septembrī, cenu kāpuma prognozētāju skaits bija 43%, savukārt 2014. gada decembrī tas bija vēl mazāks - tikai 41% respondentu atbildēja, ka mājokļu cenas nākamā gada laikā pieaugs.

Tajā pašā laikā mājokļa cenu krituma prognozētāju skaits ceturkšņa laikā sarucis par diviem procentpunktiem - cenu samazināšanos 12 mēnešu laikā prognozē 9% iedzīvotāju. 2015. gada septembrī tādu atbildi sniedza nedaudz vairāk nekā 11% aptaujas dalībnieku. Savukārt salīdzinot ar 2014. gada decembra aptauju, mājokļu cenu kritumu prognozētāju skaits sarucis par sešiem procentpunktiem.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis: "Pozitīvāks skaitījums attiecībā uz nekustamā īpašumu cenu izmaiņām saistīts ar iedzīvotāju ienākumu palielināšanos un pirktspējas uzlabošanos, kā arī prognozēm par zemo kredīta procentu likmju saglabāšanos tuvākajā nākotnē. Svarīgu lomu spēlē arī valsts atbalsta programma mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, kuras īstenošana padarījusi mājokļu kredītus pieejamākus."

Analizējot aptaujas datus pa reģioniem, redzams, ka Rīgā, kur iepriekšējos gados tika novērots visaugstākais optimisma līmenis attiecībā uz mājokļu cenu pieaugumu, cenu kāpumu prognozētāju skaits samazinājies no 50% respondentu 2014. gada nogalē līdz 45% respondentu šobrīd. Tajā pašā laikā sarucis arī to, kuri sagaida mājokļu cenu kritumu (no 11% 2014. gadā līdz 8% pērnā gada nogalē), palielinoties to iedzīvotāju skaitam, kuri sagaida nemainīgas cenas.

"Nedaudz neitrālāks skatījums Rīgā varētu būt pamatojams ar to, ka nerezidentu interese par nekustamā īpašuma iegādi Rīgā ir būtiski mazinājusies, tādējādi uz nerezidentiem vērstajos tirgus segmentos maza varbūtība sagaidīt cenu pieaugumu," norāda Rudzītis.
Paralēli nelielam optimisma sarukumam Rīgā uzlabojies iedzīvotāju noskaņojums Latvijas reģionos. Šobrīd pēc mājokļu cenu pieauguma sagaidītāju skaita Rīga apsteidz tikai Latgali, savukārt citos novados cenu kāpumu prognozē lielāks skaits iedzīvotāju. Visvairāk tādu, kas prognozē mājokļu cenu palielināšanos šogad, dzīvo Kurzemē (52%).

* Aptauja Latvijā veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS laika posmā no 2015. gada 04. līdz 15. decembrim. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi tika aptaujāts 1002 Latvijas pastāvīgais iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās.

SEB Mājokļu cenu indikators ir apskats, kurš tiek gatavots reizi ceturksnī. Jaunākais apskats pieejams SEB bankas mājaslapā.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Apstiprināts būvprojekts ABLV Bank galvenās mītnes ēkai New Hanza City teritorijā

12.01.2016

alt
alt

Baltijas valstu skaistākie dzīvokļi ar brīnišķīgu skatu uz līdzās esošajiem Dievnamiem

12.01.2016

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

TOP5: gaumīgi vienistabas dzīvokļi Rīgā

2

Praktiski padomi – kam pievērst uzmanību, izvēloties dīvānu?

3

Īpašumi Vidzemē tiem, kas alkst pēc dabas ainavām un vecpilsētu valdzinājuma

4

Dārza svētki, kurus izbaudīs arī bērni

5

Atvērto durvju diena jaunajā projektā Iecavas ielā 5: ļaujies jūras krasta vilinājumam arī tu!

6

Unikāls penthauss ar skatu uz galvaspilsētas jumtu korēm

City24 redaktora izvēle

alt

Vasaras akcija "Gaiļezera namos": virtuve dāvanā

alt

Šiks un elegance - 6 pārdošanā esoši apartamenti Jūrmalā

alt

TOP5: gaumīgi vienistabas dzīvokļi Rīgā