Iedzīvotāju optimisms sasniedzis augstāko rādītāju pusotra gada laikā

Latvijas iedzīvotāju noskaņojuma uzlabošanās izpaužas arī nekustamo īpašumu cenu prognozēs. Mājokļa cenu pieaugumu tuvāko 12 mēnešu laikā sagaida 46% iedzīvotāju, kas ir par trim procentpunktiem vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī, liecina jaunākais SEB Mājokļu cenu indikatora pētījums.

Pērn decembrī SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība (starpība starp mājokļu cenu kāpuma un cenu krituma prognozētāju skaitu) Latvijā palielinājusies līdz 36,6 punktiem, kas ir augstākā indikatora vērtība pēdējā pusotra gada laikā. Nekustamā īpašuma cenu pieaugumu nākamo 12 mēnešu laikā prognozē 46% aptaujāto iedzīvotāju. Iepriekšējā aptaujā, kas tika veikta septembrī, cenu kāpuma prognozētāju skaits bija 43%, savukārt 2014. gada decembrī tas bija vēl mazāks - tikai 41% respondentu atbildēja, ka mājokļu cenas nākamā gada laikā pieaugs.

Tajā pašā laikā mājokļa cenu krituma prognozētāju skaits ceturkšņa laikā sarucis par diviem procentpunktiem - cenu samazināšanos 12 mēnešu laikā prognozē 9% iedzīvotāju. 2015. gada septembrī tādu atbildi sniedza nedaudz vairāk nekā 11% aptaujas dalībnieku. Savukārt salīdzinot ar 2014. gada decembra aptauju, mājokļu cenu kritumu prognozētāju skaits sarucis par sešiem procentpunktiem.

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis: "Pozitīvāks skaitījums attiecībā uz nekustamā īpašumu cenu izmaiņām saistīts ar iedzīvotāju ienākumu palielināšanos un pirktspējas uzlabošanos, kā arī prognozēm par zemo kredīta procentu likmju saglabāšanos tuvākajā nākotnē. Svarīgu lomu spēlē arī valsts atbalsta programma mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem, kuras īstenošana padarījusi mājokļu kredītus pieejamākus."

Analizējot aptaujas datus pa reģioniem, redzams, ka Rīgā, kur iepriekšējos gados tika novērots visaugstākais optimisma līmenis attiecībā uz mājokļu cenu pieaugumu, cenu kāpumu prognozētāju skaits samazinājies no 50% respondentu 2014. gada nogalē līdz 45% respondentu šobrīd. Tajā pašā laikā sarucis arī to, kuri sagaida mājokļu cenu kritumu (no 11% 2014. gadā līdz 8% pērnā gada nogalē), palielinoties to iedzīvotāju skaitam, kuri sagaida nemainīgas cenas.

"Nedaudz neitrālāks skatījums Rīgā varētu būt pamatojams ar to, ka nerezidentu interese par nekustamā īpašuma iegādi Rīgā ir būtiski mazinājusies, tādējādi uz nerezidentiem vērstajos tirgus segmentos maza varbūtība sagaidīt cenu pieaugumu," norāda Rudzītis.
Paralēli nelielam optimisma sarukumam Rīgā uzlabojies iedzīvotāju noskaņojums Latvijas reģionos. Šobrīd pēc mājokļu cenu pieauguma sagaidītāju skaita Rīga apsteidz tikai Latgali, savukārt citos novados cenu kāpumu prognozē lielāks skaits iedzīvotāju. Visvairāk tādu, kas prognozē mājokļu cenu palielināšanos šogad, dzīvo Kurzemē (52%).

* Aptauja Latvijā veikta sadarbībā ar pētījumu centru SKDS laika posmā no 2015. gada 04. līdz 15. decembrim. Ar stratificētās nejaušās izlases metodi tika aptaujāts 1002 Latvijas pastāvīgais iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā, veicot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās.

SEB Mājokļu cenu indikators ir apskats, kurš tiek gatavots reizi ceturksnī. Jaunākais apskats pieejams SEB bankas mājaslapā.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Apstiprināts būvprojekts ABLV Bank galvenās mītnes ēkai New Hanza City teritorijā

12.01.2016

alt
alt

Baltijas valstu skaistākie dzīvokļi ar brīnišķīgu skatu uz līdzās esošajiem Dievnamiem

12.01.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Mūsdienīgs mājoklis, kuru vari atļauties - dzīvo Tuvidos! Aicina uz atvērto durvju dienu!

2

Esi pats sava mājokļa saimnieks! Reaton prezentē ko nebijušu apdares materiālu tirgū - fiksētās izmaksas

3

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

4

Atvērto durvju dienas maratonā varēs apskatīt jaunos projektus Rīgas centrā

5

Atvērto durvju diena - arī Pārdaugavas mājokļu projektos

6

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

City24 redaktora izvēle

alt

Nāc uz ATVĒRTO DURVJU DIENAS MARATONU un laimē dizaina stāvlampu no LaLampa!

alt

Atvērto durvju diena Saliena Park Apartments: rezervē dzīvokli un saņem IKEA dāvanu karti 1000 EUR vērtībā!

alt

Jaunā Teika, Ezerparka Nami un Vairoga 32 dzīvojamais projekts vērs durvis apmeklētājiem