Jaunās valdības viena no prioritātēm: "nenoraut" kārtējo stopkrānu uzņēmējdarbības veicināšanā

Nacionālās nekustamo īpašumu attīstītāju alianses (NNĪAA) vadītājs Guntars Grīnvalds norāda, ka pēdējo valdību nekonsekvence politisko lēmumu pieņemšanā tiešā veidā ir skārusi arī uzņēmējdarbības vidi, padarot to mazāk konkurētspējīgu ārvalstu investoriem, salīdzinot ar citām Baltijas valstīm. Tāpēc no jaunā valdības veidotāja Māra Kučinska alianse sagaida daudz pārdomātāku lēmumu pieņemšanu un racionālākas politikas veidošanu, kas būtu vērsta uz uzņēmējdarbības vides uzlabošanu, vienlaikus palielinot nodokļu ieņēmumus valsts kasē sociālo problēmu efektīvākai risināšanai valstī.

Latvijā no visām trijām Baltijas valstīm ir zemākie rādītāji banku kreditēšanas jomā un no jauna rezidentiem izsniegto kredītu pieaugums ir vēl joprojām negatīvs, salīdzinot ar Igauniju un Lietuvu, kur kreditēšana atjaunojusies jau pirms diviem gadiem. Kreditēšanas aktivitāte ir viens no rādītājiem, ar kuru var novērtēt sociālekonomisko aktivitāti Latvijā, kas ir arī svarīgs rādītājs investoriem, izvērtējot, kurā no Baltijas valstīm attīstīt uzņēmējdarbību. Jāmin, ka invetsoru kapitāla piesaiste ir ļoti svarīgs instruments Latvijas tautsaimneicības izaugsmei, jo vietējais tirgus ir pārāk mazs, lai nodrošinātu Eiropas mērogā atbilstošas ekonomikas attīstību ilgtermiņā.

Pērn gada sākumā valdība ar plāniem par "nolikto atslēgu" principu piemērošanu visos hipotekāro kredītu līgumos gandrīz "norāva stopkrānu" rezidentu kreditēšanai Latvijā, pierādot, ka jebkurš neapdomīgs politisks lēmums var negatīvi ietekmēt iedzīvotāju ekonomisko aktivitāti un pasliktināt uzņēmējdarbības vidi. Tai pat laikā pozitīvi jāvērtē valsts iniciatīva programmai par pirmā mājokļa iegādi jaunajām ģimenēm, kas ir labs atbalsta instruments iedzīvotājiem un arī demogrāfijas veicināšanai.

Arī Zolitūdes traģēdija ieviesa kardinālas izmaiņas pašvaldību būvvaldes darbā, bet daudzi politiski un juridiski lēmumi, kuriem nav ietekmes uz drošības palielināšanu, sekmēja uzņēmējdarbības vidi pasliktināšanos. Tā rezultātā jaunu projektu saskaņošana mūsu būvvaldēs var ievilkties no četriem mēnešiem līdz pat pus otram gadam, kamēr kaimiņvalstīs tādiem pašiem nekustamo īpašumu projektiem standarts ir mēnesis. Tas radījis situāciju, kad ar nekonsekventiem lēmumiem paši "iešaujam sev kājā", jo katru gadu zaudējam desmitiem miljoniem lielas investīcijas, kas ar jaunu nekustamo īpašumu projektu starpniecību un labāku uzņēmējdarbības nosacījumu dēļ ieplūst Lietuvā un Igaunijā.

Jaunu nekustamo īpašumu projektu saskaņošanā Latvijai vajadzētu tiekties uz Lietuvas modeli, sākot jau ar elektroniskās vides izveidi, kas ļauj attīstītājam iesniegt projektu elektroniski un pēc tam ērti un operatīvi komunicēt ar visām atbildīgajām institūcijām un iespēju redzēt, kā virzās saskaņošanas process.

NNĪAA atgādina, ka jaunu projektu attīstīšana nozīmē ļoti lielu investīciju ieguldīšanu valsts un galvaspilsētas attīstībā. To lielākā daļa tiešā veidā tiek ieguldīta saistīto nozaru attīstīšanā un darba vietu nodrošināšanā, infrastruktūrā un nodokļos valstij, kas veicina valsts un iedzīvotāju labklājību, un paver plašākas iespējas sociālo problēmu risināšanai.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Jaunas dzīves sākums: kā iegādātajam mājoklim piešķirt personību

18.01.2016

alt
alt

Piesārņots iekštelpu gaiss - pirmais solis ceļā uz veselības problēmām

18.01.2016

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

TOP5: gaumīgi vienistabas dzīvokļi Rīgā

2

Praktiski padomi – kam pievērst uzmanību, izvēloties dīvānu?

3

Īpašumi Vidzemē tiem, kas alkst pēc dabas ainavām un vecpilsētu valdzinājuma

4

Atvērto durvju diena jaunajā projektā Iecavas ielā 5: ļaujies jūras krasta vilinājumam arī tu!

5

Dārza svētki, kurus izbaudīs arī bērni

6

Unikāls penthauss ar skatu uz galvaspilsētas jumtu korēm

City24 redaktora izvēle

alt

Šiks un elegance - 6 pārdošanā esoši apartamenti Jūrmalā

alt

TOP5: gaumīgi vienistabas dzīvokļi Rīgā

alt

Dārza svētki, kurus izbaudīs arī bērni