Pērnā gada noslēgums biroju telpu nomas tirgū bijis vidēji aktīvs

Nekustamā īpašuma kompānija «Ober Haus» izveidojusi Latvijas komercplatību tirgus pārskatu par 2015.gada ceturto ceturksni. Kā liecina apkopotā informācija, tirdzniecības platību segmentā aktivitāte saglabājusies iepriekšējā ceturkšņa līmenī, savukārt biroju telpu nomas tirgus bijis vidēji aktīvs un tajā vēl joprojām lielākais pieprasījums ir pēc nelielām un vidēja lieluma biroja platībām.

Biroju telpu nomas maksas nav mainījušās

Kā teikts "Ober Haus" Latvijas komercplatību tirgus pārskatā, biroju telpu nomas tirgū 2015. gada 4. ceturksnis ir bijis vidēji aktīvs. Nomas maksas ir saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī - A klases biroju segmentā vidēji tās ir robežās no 10 līdz 15 eiro par vienu kvadrātmetru, augstākā nomas maksa par A klase biroju ir 16 eiro par vienu kvadrātmetru, savukārt B klases biroju segmentā nomas maksas ir robežās no 7 līdz 11 eiro par kvadrātmetru. Vidējās apsaimniekošanas izmaksas A un B klases biroju centros ir robežās no 0.95 līdz 4.5 eiro par kvadrātmetru.

Lielākais pieprasījums ir pēc nelieliem un vidēja lieluma birojiem platībās no 50 līdz 150 kvadrātmetriem pilsētas centrā vai klusajā centrā ar vidējo nomas maksu ne augstāku par 8 eiro kvadrātmetrā. Saglabājies pieprasījums pēc A klases biroja telpām platībās no 100 līdz 300 kvadrātmetriem, bet piedāvājums šādām telpām ir ļoti ierobežots, nākotne gan ir cerīga, jo norit aktīva būvniecība pie attīstītāja Hanner A klases biroja ēkas Rīgā, Sporta ielā 11 celtniecības, kas A klases biroju tirgu papildinās ar 14 000 kvadrātmetru augstas klases biroja telpām. Plānotais biroja ēkas pabeigšanas termiņš ir 2016. gada nogale.

2015. gada 4. ceturksnī Igaunijas nekustamā īpašuma investīciju fonds EfTEN capital iegādājās biroju ēku Rīgā, Duntes ielā 6, kas ir viens no vērienīgākajiem investīciju darījumiem Latvijā pēdējos gados. Trīs gadu laikā EfTEN ir papildinājusi savu biroja īpašumu skaitu Rīgā līdz četriem - ar ēkām Stabu ielā 10/4, Lāčplēša ielā 20A, Blaumaņa ielā 5A  un Duntes ielā 6.

Tāpat arī saglabājas pieprasījums pēc biroju ēku iegādes gan kā investīciju objektiem, gan pašu kompānijas vajadzībām.

Tirdzniecības platību jomā – nemainīga aktivitāte

2015. gada 4.ceturksnis tirdzniecības platību jomā, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni aktivitātes ziņā nav īpaši mainījies. Saglabājies augsts telpu pieprasījums no sabiedrisko ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju puses.

Veiksmīgākie iepirkšanās centri "Spice",  "Alfa", "Rīga Plaza" joprojām piedzīvo iepirkšanās centru kopējo apgrozījuma pieaugumu un veiksmīgu nomnieku maiņu palielinot apmeklētāju skaitu.

"CBRE" apsaimniekotajā TC "Rīga Plaza" 2015. gada laikā tika atvērti Calzendonia Group apģērbu veikals Calzedonia un apakšveļas veikals Intimissimi, kā arī citi veikali -  Lakstos, Ecco, Aleksandra, Aldo, Adidas, KidZone&Toys Planet, Milani, Subway, Drogas, Levi’s, Kuoshi.

TC "Spice" 2015. gadā ir papildinājusi savu nomnieku klāstu ar vēl vienu starptautiskas nozīmes zīmolu Michael Kors, kā arī pirmā veikala durvis Baltijā vēris mazumtirdzniecības salons KAZAR. Ilggadējo darbību beidzis viens no senākajiem TC "Spice" nomniekiem – veikals Bergs.

TC "Galerija Centrs" tika atvērts pirmais veikalu tīkla DUNE London veikals Latvijā, kas piedāvā aksesuāru un apavu kolekcijas.
TP "Alfa" šobrīd ir pieprasījums pēc iznomājamām platībām un pārvaldnieki plāno lielāku uzsvaru likt uz ēdināšanas pakalpojumiem, tiek plānota sadarbība ar "Lido". 2015. gadā tika atvērts populārā amerikāņu zīmola SKECHERS veikals.

Augstais aizpildījuma īpatsvars populārākajos tirdzniecības centros joprojām saglabājas. TC Spice, TC Spice Home ir aizpildītas visas tirdzniecības platības. TC Origo brīvās platības sastāda 1.5%, TP Alfa – 0%, TC Galerija Centrs – 0.5%, TC Rīga Plaza – 0%, TC Mols – 0.8% un TC Dole – 1.2%  no visām tirdzniecības platībām. Nomas maksa TC ir no 7 līdz 50 eiro par vienu kvadrātmetru.

2015. gada 4. ceturksnī vidējās nomas maksas mazām tirdzniecības platībām līdz 100 kvadrātmetriem aktīvajā centrā bija no 15 līdz 35 eiro par kvadrātmetru, atsevišķās vietās ar intensīvu gājēju un transporta plūsmu sasniedzot 50 eiro par kvadrātmetru. Vecrīgā nomas maksas par mazām tirdzniecības platībām vidēji svārstās no 15 līdz 50 eiro par kvadrātmetru, atkarībā no atrašanās vietas. Lielākām platībām nomas maksas gan aktīvajā centrā, gan Vecrīgā ir amplitūdā no 8 līdz 30 eiro par kvadrātmetru. Nomas maksas par tirdzniecības telpu nelielām platībām, kas atrodas tālāk no centra ir no 6 līdz 17 eiro par kvadrātmetru, savukārt par lielām platībām no 5 līdz 12 eiro par kvadrātmetru.

Vecrīga ir zaudējusi tūristus no Krievijas, kas bija lielākie tirdzniecības platību patērētāji. Apkalpoto viesu skaits no Krievijas samazinājās par 24.8% 2015. gada 3. ceturksnī. Šis fakts ir saasinājis trauslo situāciju, padarot mērenākus tirdzniecības apgrozījumus Rīgas centrālajā daļā. Neskatoties uz nedienām mūsu pilsētas centrs saglabā tikai 2.5% brīvu telpu īpatsvaru, bet mainība ir vērā ņemama.

Saglabājoties tendencei, ka Rīgas centrs un Vecrīga ir atpūtas zonas pilsētā, joprojām ir augsts pieprasījums pēc telpu nomas bāriem, klubiem, restorāniem, taču šādu telpu piedāvājums Vecrīgā un Rīgas centrā ir visai ierobežots.

Gada nogalē "Rimi" veikalu tīkls ir pabeidzis rekonstrukcijas divos Rīgas veikalos Saharova un Deglava ielā.

Mazinājusies interese par noliktavu celtniecību

"Ober Haus" Latvijas Komercplatību tirgus pārskatā teikts, ka noliktavu un ražošanas telpu segmentā 2015. gada 4. ceturksnis bijis ar vidēji augstu aktivitāti. Saglabājies telpu piedāvājums, kas saistīts ar uzņēmumu pāriešanu uz pašu telpām vai lokācijas maiņu uz citām valstīm. Vislielākais pieprasījums ir pēc telpu nomas platībās no 500 līdz 1000 kvadrātmetriem.

Palielinoties telpu piedāvājumam, investoru interese par noliktavu celtniecību ir mazinājusies. Izņēmums ir tad, ja noslēgts ar nomnieku līgums un tiek būvēts pēc nomnieka vajadzībām.

2015. gada 4. ceturksnī komerczemju pieprasījums ir palicis nemainīgs, vienīgi mazinājies zemes, kas paredzēta noliktavu celtniecībai, pieprasījums.

Noliktavu un industriālo platību jomā vidējās nomas maksas ir saglabājušās iepriekšējā līmenī. Maksa par neapsildītiem, veciem angāriem ir vidēji 0.7 eiro par kvadrātmetru; par vecās industriālās zonās atjaunotiem cehiem vidēji no 1.5 līdz 3.0 eiro par kvadrātmetru; par ekspluatācijā nodotu A klases kompleksu ar atbilstošas kvalitātes aprīkojumu visās pozīcijās un kas  atrodas Rīgas robežās – vidēji no 3.5 līdz 4.5 eiro par vienu kvadrātmetru. Vidējās apsaimniekošanas izmaksas ir no 0.4 līdz 0.8 eiro par kvadrātmetru.

Pārdošanas cenas arī saglabājušās iepriekšējā ceturkšņa līmenī. Par nelielām sekundārām noliktavu, ražotņu un servisu būvēm platībās līdz 500 kvadrātmetriem cena ir vidēji no 350 līdz 400 eiro par vienu kvadrātmetru. Cenas par angāriem platībās no 500 kvadrātmetriem ir no 70 līdz pat 250 eiro par vienu kvadrātmetru. Galvenokārt cena atkarīga no angāru stāvokļa un specifikas. Ražošanas objektu apbūves zemju vidējās cenas Pierīgā un Rīgas mikrorajonos ir robežās no 10 līdz 30 eiro par vienu kvadrātmetru.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Latvijā divas trešdaļas mājsaimniecību apdrošināšanai tērē līdz 300 eiro gadā

19.01.2016

alt
alt

Nekustamā īpašuma nodokļa apmaksai tiešsaistē ieviestas papildu lietošanas iespējas

19.01.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Baudāma dzīve pilsētas centrā sākas ar mājokli! Uzsāk dzīvokļu pārdošanu projektā "Klusā iela 11"

2

Tuvojas šī gada pirmais Atvērto durvju dienas maratons!

3

Atvērto durvju dienas maratonā iepazīsties ar jaunajiem projektiem Rīgas Centrā!

4

Rīgas centra pūrs: dzīvokļi šikas privātmājas vērtībā

5

Jaunie mājokļi Daugavas kreisajā krastā un Pierīgā aicina uz Atvērto durvju dienu!

6

Nāc un iepazīsti renovēto pirmskara kluba tipa māju - projektu Ģertrūdes ielā 99

City24 redaktora izvēle

alt

Rīgas centra pūrs: dzīvokļi šikas privātmājas vērtībā

alt

Pēdējā no Jaunās Teikas sešām dzīvojamām mājām ver durvis interesentiem

alt

Saliena Park Apartments - atvērto durvju diena un atlaides dzīvokļiem līdz pat 14000 EUR!