Viltus dzīvokļu izīrētāji: drošību negarantē pat līgums

Bieži vien sabiedrībā izskan dažādi stāsti par pieredzi ar viltus dzīvokļu izīrētājiem un tā sauktajiem «kaktu mākleriem», kuri piemāna mājokļu meklētājus un izkrāpj tiem naudu. Īres tirgus ir pievilcīgs peļņas avots, tāpēc krāpnieki arvien izdomā jaunas metodes, kā īrniekus apmānīt. Sazinājāmies ar nekustamo īpašumu kompāniju pārstāvjiem, lai noskaidrotu, kādas ir populārākās krāpšanas metodes un kā uz tām neuzķerties. 

Priekšapmaksa par mājokļa apskati

Nekustamā īpašuma kompānijas "Arco Real Estate" Dzīvojamā fonda īres nodaļas vadītājs Dzintars Bērziņš stāsta, ka negodprātīgie dzīvokļu izīrētāji piekopj gan ļoti vienkāršas un caurspīdīgas, gan sarežģītas krāpšanas shēmas.

Viena no vienkāršākajām shēmām ir šāda: sludinājumu portālā tiek ievietots neticami pievilcīgs sludinājums ar skaistām bildēm un ar zemu cenu. Vārdu sakot - karsts piedāvājums. Sazvanīt sludinājuma autoru nav iespējams, savukārt, kad tiek nosūtīts elektroniskais pasts, tiek saņemta atbilde, ka īpašuma saimnieks, piemēram, šobrīd atrodas ārzemēs. Taču, ja iemaksāsiet drošības depozītu, pa pastu tiks nosūtītas atslēgas, lai varat aiziet apskatīt dzīvokli. Cilvēki, kas pārskaita naudu, protams, nekādas atslēgas nesaņem, bet sludinājuma autors pazūd.

"Arco Real Estate" pārstāvis šādos gadījumos rosina izvērtēt, vai piedāvājums ir ticams un naudu uz priekšu nevienam nemaksāt: "Brīnumi nenotiek, un cilvēkiem, kuri izīrē mājokļus, tas ir bizness. Ja reiz ir ielikts sludinājums, tā autors noteikti ir izdomājis, kādā veidā dzīvokli varēs izīrēt un nepazīstamam cilvēkam atslēgas pa pastu nesūtīs”.

Vēl Dz.Bērziņš ir dzirdējis par it kā "legāliem" birojiem, kuros tiek lūgts samaksāt priekšapmaksu, pretī par to saņemot lapiņu ar īrei pieejamu dzīvokļu sarakstu, to adresēm un īpašnieku telefonu numuriem. Protams, sazvanīt nevienu nevar, un arī pati "kompānija" nekādas garantijas nedod.

Krāpnieki ar atslēgām

Iepriekš minētās krāpšanās shēmas ir ļoti vienkāršas, tomēr ir arī slīpētāki ātras naudas kārotāji, kuri piekopj sarežģītākas metodes. Piemēram, publiskajā vidē tiek izlikts tirgus situācijai atbilstošs piedāvājums par adekvātu cenu. Tiek sazvanīts sludinājuma autors, viņš atver durvis un parāda izīrējamo dzīvokli. Ja īrnieks ir gatavs to ņemt, tiek kārtota līgumiskā puse – "izīrētājs" uz sava vārda ir sagatavojis līgumu (kaut viņam uz to nav juridisku tiesību) un parāda arī savu pasi, tā it kā apliecinot, ka darījumu veikt ir droši.  Cilvēks domā, ka viss ir kārtībā,  samaksā naudu, ievācas dzīvoklī, bet pēc pāris dienām ierodas patiesais īpašnieks un izliek aiz durvīm, jo cilvēkam, kurš durvis atvēra, nebija tiesību šo dzīvokli izīrēt.

"Šī shēma strādā divos veidos. Pirmā ir tāda, ka krāpnieks ir darbojies viens, un pie viņa kaut kāda iemesla dēļ bijušas atslēgas, kas deva iespēju izrādīt dzīvokli, kamēr tā patiesais saimnieks nav uz vietas. Vai, otra iespēja, ka īpašnieks ir uz vienu roku ar personu, kas atslēdza dzīvokļa durvis,” skaidro Dz.Bērziņš, piebilstot, ka jābūt uzmanīgiem, jo atslēgas un līgums vēl nenozīmē, ka cilvēkam ir tiesības dzīvokli izīrēt.

Piesardzība aiz  sajūsmas brillēm

Par krāpnieku upuri var kļūt ikviens no mums, taču mūsu pašu spēkos ir arī darīt visu, lai sevi no naudas izkrāpšanas pasargātu. Lai neuzķertos uz krāpnieku viltībām un nezaudētu sūri un grūti pelnīto naudu, "Arco Real Estate" pārstāvis silti iesaka izmantot nekustamo īpašumu kompāniju pakalpojumus, jo mākleri pārbauda īpašumu un personu apliecinošos dokumentus.  "Šobrīd ir ļoti daudz dzīvokļu, kurus izīrēšanai iegādājušies citu valstu pilsoņi, kuri neatrodas šeit, uz vietas. Viņu vietā mājokļus izīrē un līgumus paraksta īpašnieku pilnvarotas personas, līdz ar to ne vienmēr īrnieks spēj izsekot un pārbaudīt juridisko pusi, piemēram, pilnvaras spēkā esamību,” paskaidro Dz.Bērziņš, kurš rekomendē labāk samaksāt kompānijai par paveikto darbu, nevis pēcāk maksāt divreiz. Tiesa, pirms uzticēšanās kādai kompānijai, tomēr ieteicams papētīt, kādas par to ir atsauksmes, lai zinātu, ka varat tās darbiniekiem uzticēties.

Ir vairāki veidi, kā arī paša spēkiem mēģināt izvairīties no krāpnieciskām darbībām. Nekustamo īpašumu kompānijas "Rent in Riga" valdes loceklis Jānis Lipša norāda: "Pirmkārt, ir jāpārliecinās, vai persona, kas paraksta līgumu, tiešām ir īpašnieks vai īpašnieka pilnvarots pārstāvis”. Dzīvokļa īpašnieku par nelielu samaksu var  noskaidrot zemesgrāmatā. Ja zemesgrāmatas datos īpašums tiešām pieder cilvēkam, kas mājokli izīrē, darījumu veikt ir droši. Lai pārliecinātos, ka zemesgrāmatā minētā persona ir tā pati, kas sēž otrā galda galā un paraksta līgumu, īrnieks var palūgt uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Savukārt, ja īpašumu izīrē pilnvarota persona, viņam līdzi obligāti ir jābūt pilnvarai, ko uzrādīt īrniekam. Pilnvaru var atcelt vai arī tā var nebūt spēkā, tāpēc šādā gadījumā ieteicams sazvanīties ar notāru, kurš šo pilnvaru izsniedzis, lai noskaidrotu, vai tā vēl joprojām ir derīga. 

Otrkārt, bez līgumiskām attiecībām nevajadzētu veikt nekādus maksājumus. "Mums pašiem ir sevi jāsargā, tāpēc, lai arī cik vilinošs būtu sludinājums, sajūsmas brilles vajag noņemt un apdomāt, kas aiz šī piedāvājuma potenciāli var slēpties. Protams, var gadīties situācijas, ka izīrētājs tiešām nav uz vietas un lūdz priekšapmaksu, jo grib būt drošs, ka īrnieks šo dzīvokli īrē, tomēr lielākajā daļā gadījumu – kur ir priekšapmaksa bez juridiska pamata, tur potenciāli slēpjas risks," brīdina J.Lipša.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24   INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Ar unikālu investīciju piesaistes platformu veicinās padomju ēku renovāciju Latvijā

22.01.2016

alt
alt

Rīgā nojaukti vēl trīs grausti

25.01.2016

Karstākie jauno projektu piedāvājumi!

  • Karstākie dzīvokļu un māju projektu piedāvājumi Rīgas apkaimēs un Pierīgā.
  • Īpaši izdevīgi un pieejami cenu piedāvājumi, bonusi un pavisam svaigs mājokļu papildinājums jauno projektu tirgū.
  • Izvēles iespējas ikvienai auditorijai. Ja esi jauna mājokļa meklējumos, šī būs īstā vieta!

Lasītākās ziņas

1

Novembrī notiks individuālās klientu dienas jaunajos projektos!

2

"V" elektroniskajās izsolēs pārdos vērtīgas komercplatības Rīgas centrā

3

"Dzirciema nams" – plaši divistabu dzīvokļi ērtai dzīvošanai un strādāšanai no mājām

4

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

5

Sestdien jaunajā Pierīgas kvartālā "Līčukrasti" notiks pirmā Klientu diena

6

Izvēlies mūsdienīgu dzīvojamo māju pārvaldību, ko nodrošina Latvijas apsaimniekošanas uzņēmums HAGBERG

City24 redaktora izvēle

alt

Pārdošanā - pamatskola! Šī brīža neparastāko investīciju objektu TOP

alt

Zane Tetere - Šulce: ar Edinburgh Apartments&Lofts projektu Jūrmalā atgriežas cilvēciskums

alt

Mēbeļu iegāde internetā: veiksmīgas iepirkšanās ceļvedis