Pētījumā analizēs Rīgas mikrorajonu iedzīvotāju dzīves kvalitāti

Rīgā tiek sākts apjomīgs pētījums, ar kura palīdzību dažādās Rīgas pilsētas apkaimēs tiks noskaidrota daudzdzīvokļu namu mikrorajonu iedzīvotāju pašsajūta kontekstā gan ar dzīvokļa, gan ēkas, gan apkārtējās vides mikroklimatu, domājot par klimata pārmaiņām pārskatāmā nākotnē, informē Rīgas pilsētas arhitekta birojs.

Vienlaikus pētījumā tiks noskaidrotas iedzīvotāju zināšanas par savas dzīvesvietas - dzīvokļa un nama inženierinfrastruktūru un tehnisko stāvokli, kā arī attieksme pret ēku siltināšanu.

"Esam izvirzījuši hipotēzi, ka daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji ne līdz galam apzinās kvalitatīvas dzīvesvides - dzīvokļa, ēkas un pilsētvides mikroklimata ietekmi uz pašsajūtu un veselību, tostarp kompleksu ēku renovācijas un siltināšanas pasākumu nozīmīgumu un nepieciešamību savas dzīves kvalitātes uzlabošanai. Turklāt prognozējamo klimata pārmaiņu kontekstā šie jautājumi kļūs arvien aktuālāki. Aptaujas secinājumi un pētījuma rezultāti kalpos kā pamats rekomendāciju un priekšlikumu izstrādei Rīgas daudzdzīvokļu namu dzīves kvalitātes uzlabošanai nākotnē," uzsver Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis.

Pētījums tiek īstenots socioloģiskas aptaujas - tiešo interviju - veidā, aptaujājot vairāk nekā 3000 dzīvokļu iedzīvotājus dažādos Rīgas mikrorajonos, piemēram, Purvciemā, Ziepniekkalnā, Juglā, Imantā, Grīziņkalnā, kā arī pilsētas centra rajonos. Intervijas ar daudzdzīvokļu namu mikrorajonu iedzīvotājiem norisināsies arī februārī un martā, pēc kā tiks apkopoti dati. Savukārt pētījuma secinājumi un rezultāti tiks publiskoti šā gada aprīlī. Darbu veiks Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki.

Prognozētās klimata pārmaiņas pētījuma kontekstā tiek skatītas kā trīs galveno faktoru kopums - gaisa temperatūras pieaugums, ūdens līmeņa celšanās, ekstremālo klimatisko izpausmju kvantitatīvs pieaugums, piemēram, karsto dienu skaita pieaugums, stipru lietusgāžu skaita pieaugums, vētru skaits un to stiprums.

Izvēlētā pētījuma zona ir daudzdzīvokļu kvartāli, kas pēc būtības ir ļoti neaizsargāti no klimata pārmaiņām, un izmaiņas šajās teritorijās izjutīs vislielākais iedzīvotāju skaits. Ņemot vērā pētījuma teritoriju, tā mērķa grupas ir gan kvartālu iedzīvotāji, gan arī cilvēki, kas izmanto kvartālos esošo infrastruktūru.

Pētījumi Rīgas daudzdzīvokļu namu kvartālos tiek veikti projekta "Klimata ietekmes, pielāgošanos klimata pārmaiņām un pielāgošanās iespēju sociāli ekonomisko vērtību novērtējums daudzdzīvokļu namu kvartālos Rīgā un Latvijā" ("Rīgas daudzdzīvokļu namu mikrorajonu ilgtspējīga attīstība") ietvaros.

Projekta mērķis un uzdevums ir noskaidrot, kādas rīcības visefektīvāk mazinās klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi uz Rīgas (līdzīgi kā citviet Latvijā) daudzdzīvokļu namu kvartāliem - ēkām un ārtelpu, labiekārtojumu un infrastruktūru un tādējādi uz iedzīvotāju veselību un dzīves kvalitāti. Pētījumos dažādu nozaru pētnieki veiks padziļinātu esošās situācijas izpēti, iedzīvotāju dzīves kvalitātes un veselības stāvokļa analīzi un definēs prognozi klimata pārmaiņu kontekstā.

Pētījuma rezultātā tiks izstrādāti priekšlikumi par nepieciešamo rīcību daudzdzīvokļu namu apbūves pielāgošanai klimata pārmaiņām ar mērķi pārskatāmā nākotnē uzlabot iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Projekts "Klimata ietekmes, pielāgošanos klimata pārmaiņām un pielāgošanās iespēju sociāli ekonomisko vērtību novērtējums daudzdzīvokļu kvartālos Rīgā un Latvijā" ("Rīgas daudzdzīvokļu namu mikrorajonu ilgtspējīga attīstība") tiek īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējumu. Kopējās projekta īstenošanas izmaksas ir 136 000 eiro, no kuriem 15% finansē Rīgas pilsētas pašvaldība.

Projekta ieviešanu nodrošina Rīgas pilsētas arhitekta birojs, partneris - Rīgas Stradiņa universitāte, ko projektā pārstāv Darba drošības un vides veselības institūts. Projekta īstenošanas termiņš - 2016.gada aprīlis.

 

City24.lv iesaka:

NEPALAID GARĀM JAUNĀKĀS ZIŅAS NO CITY24 - SEKO MUMS  FACEBOOK!

Eleganti melnais interjerā: krāsu kombinācijas skaistam rezultātam

28.01.2016

alt
alt

Būvstrādniekiem rīkos bezmaksas apmācību kursu energoefektīvā būvniecībā un ēku atjaunošanā

28.01.2016

Vēlaties iegādāties mājokli?

Uzziniet savas iespējas saņemt aizdevumu SEB bankā un piesakieties bezmaksas konsultācijai

  • Kredīta atmaksas termiņš līdz 30 gadiem
  • Iespēja atlikt pamatsummas maksājumu uz laiku līdz 18 mēnešiem
  • Kredītmaksājumu apdrošināšanas piedāvājums
  • Valsts atbalsts mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem
seb_house

Atrodi iedvesmu sava mājokļa iekārtošanai!

Homer ir pieejamas tūkstošiem interjera dizaina idejas Tavam mājoklim, birojam vai vasarnīcai.

  • Interjera dizaina attēlu galerijas un 360 virtuālās tūres
  • Izveido un dalies ar savu interjera dizaina ideju grāmatu
  • Pārlūko produktus no vairāk nekā 100 mēbeļu veikaliem, kas ir jau pievienojušies Homer

Lasītākās ziņas

1

TOP5: gaumīgi vienistabas dzīvokļi Rīgā

2

"Valsts nekustamie īpašumi" pārdos izsolē trīs nekustamos īpašumus

3

Vasaras akcija "Gaiļezera namos": 5000 eiro vērta virtuve dāvanā

4

Dārza svētki, kurus izbaudīs arī bērni

5

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda

6

Dizaina māja Mārupē, kurā katra detaļa ir pārdomāta

City24 redaktora izvēle

alt

Kad dzīvesvieta ir kā miera oāze

alt

Dizaina māja Mārupē, kurā katra detaļa ir pārdomāta

alt

Īpašumi, kuros vasaras saulgriežu svinēšana būtu īsta bauda