Padomju ēku atjaunošanai Latvijā vajadzīgi aptuveni astoņi miljardi eiro

Padomju laikā celto ēku visaptverošai atjaunošanai visā Latvijā vajadzīgi aptuveni astoņi miljardi eiro, pastāstīja nevalstiskās organizācijas «Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs» (ESEB) valdes loceklis Kristaps Zvaigznītis.

Puse jeb četri miljardi eiro vajadzīgi visaptverošai atjaunošanai Rīgas pilsētā, kur atrodas puse no Latvijā esošajām padomju ēkām.

Kopumā Latvijā esot ap 38 000 padomju ēku. Līdz šim Latvijā ir atjaunotas 650 padomju ēkas, bet ar pieejamo Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu varētu atjaunot aptuveni 1700 ēkas.

Nolūkā piesaistīt finansējumu ir izveidota jauna investīciju piesaistes platforma padomju ēku renovācijai Latvijā un speciāls sabiedriskais fonds LABEEF ("Latvian Baltic Energy Efficiency Facility").

Gatavību iesaistīties projektā kā potenciālais investors ir paudusi Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB), apstiprināja ERAB pārstāvis Toivo Millers, piebilstot, ka tādā veidā ERAB apliecina projekta ilgtspēju un potenciālu risināt padomju ēku atjaunošanas problēmu Latvijā.

Millers informēja, ka kopējais ERAB viena gada finansējums šādu atjaunošanas projektu īstenošanai ir aptuveni trīs miljardi eiro. Patlaban tiek turpinātas sarunas ar vairākiem citiem privātā kapitāla investoriem, kā arī ar valsts atbildīgajām institūcijām Latvijā. Plānots, ka sākumposmā tiks piesaistītas investīcijas ap 20 miljoniem eiro, kas nodrošinātu 80 ēku atjaunošanu pirmajos trīs gados.

Taču, cik lielu daļu ERAB varēs virzīt šī projekta līdzfinansēšanai, varētu būt zināms divu līdz trīs mēnešu laikā, piebilda Millers.

Fonda LABEEF līdzdibinātājs Nikolass Stanciofs uzsvēra, ka šis ir alternatīvs rīks, ko būs iespējams savietot līdz ar patlaban pieejamiem finanšu avotiem ēku atjaunošanai. LABEEF ir iecerēts kā ilgtermiņa projekts, kurā laika gaitā varēs iesaistīties arī citi investori.

Stanciofs uzsvēra, ka šis būs nozīmīgs projekts ne tikai valstij kopumā, bet arī pašvaldībām, kuru teritorijā esošajām ēkām būtu pieejams vēl viens finanšu instruments ēku renovācijai un energoefektivitātes paaugstināšanai. Dalība šajā projektā valstij kopumā un pašvaldībām sniegs iespējas uzlabot tās dzīvojamā fonda kvalitāti un energoefektivitāti, atvieglot finansēšanas nosacījumus namu apsaimniekotājiem un iedzīvotājiem, kā arī mazināt ietekmi uz klimata pārmaiņām, samazinot ogļskābās gāzes izmešus.

LABEEF nodrošinās projekta caurskatāmību gan no būvnieku, gan apsaimniekotāju puses. Tas būtu atjaunošanas projekta uzraugs un vienlaikus konsultants. LABEEF viens no darbības virzieniem būs jauna koncepta izveide renovācijas projektu pārvaldībai, nodrošinot daudz lielāku caurskatāmību un ekonomisko efektivitāti mājas iedzīvotājiem. Plānots, ka jaunā projektu pārvaldības platforma, ko piedāvās LABEEF, ar laiku veicinās iedzīvotāju un apsaimniekošanas uzņēmumu uzticēšanos un iedrošinās īstenot ēku renovācijas projektus.

"Mēs varam nodrošināt labākos speciālistus, konsultantus un juristus, kas darbotos iedzīvotāju labā. Tāpat mēs pārņemam ASV un citu Eiropas valstu labo praksi Energoefektivitātes pakalpojumu līgumu ("Energy Perfomance Contracting" - EPC) ar iedzīvotājiem izstrādāšanā un izmantošanā. Šāds līgums uzliek par pienākumu enerģijas servisa kompānijai (ESKO) turpmākos 15 līdz 25 gadus garantēt noteiktu energoefektivitātes līmeni un sniegt garantijas veiktajiem darbiem visu līguma termiņu. Pēc mūsu aprēķiniem, ietaupījumiem ir jābūt aptuveni 50% no līdzšinējām siltuma izmaksām. Iedzīvotāji neuzņemas kredītsaistības, un maksā rēķinus par siltumu līdzšinējā apmērā, bet ietaupītā nauda tiek novirzīta investīciju atmaksāšanai," stāstīja Stanciofs.

Lai veicinātu investoru uzticēšanos fondam un nodrošinātu tā darbības caurskatāmību, esot nolemts dibināt sabiedrisku organizāciju fonda darbības uzraudzīšanai - "Funding for Future". Par tās reģistrācijas valsti tika izvēlēta Nīderlande. Ņemot vērā tās stingrās finanšu uzraudzības prasības, tas būs papildu garants investīciju drošībai starptautiskajiem investoriem, atzina Stanciofs.

Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājs un fonda LABEEF padomes loceklis Andris Siliņš atzina, ka Latvijā dzīvojošie pensionāri ir ieinteresētākie iedzīvotāji padomju ēku atjaunināšanā. Viņš pauda cerību, ka šī projekta īstenošanā iesaistīsies arī pašvaldības, valsts, varbūt arī radinieki.

Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis Andris Akermanis atzīmēja, ka pašvaldības iespēju robežās ir bijušas klāt līdzšinējo atjaunošanas darbu laikā, taču pašvaldībām ir ierobežotas iespējas pašām finansēt ēku atjaunošanu. Lai arī no šī gada vidus vai arī gada otrajā pusē ēku atjaunošanas procesam ir jāturpinās, tomēr ES nauda var aptvert nelielu daļu no ēkām.

Uzņēmējiem, kā arī citiem interesentiem, kas būtu ieinteresēti iesaistīties šajā projektā, ir iespēja vērsties pie ESEB, informēja ESEB valdes loceklis Zvaigznītis.

 

City24.lv iesaka:

SEKO CITY24 INSTAGRAM KONTAM UN IK DIENAS IEDVESMOJIES NO RADOŠIEM, LATVIJĀ VEIDOTIEM INTERJERIEM UN VĒRTĪGIEM IETEIKUMIEM!

Būvniecības izmaksas 2015.gadā palielinājās par 0,1%

28.01.2016

alt
alt

Pērn Rīgā samazinājušās īres dzīvokļu cenas

28.01.2016

Vēlaties uzzināt, cik lielu kredīta summu varat saņemt?

  • Iegādājoties mājokli jaunajā projektā, finansējuma apjoms līdz 85% no īpašuma tirgus vērtības.
  • Ar valsts garantiju finansējums var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības.
  • Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam (ieskaitot).

Aktuālākie jauno projektu piedāvājumi vienuviet!

  • Piedāvājumi dažādām auditorijām: gan praktiska plānojuma ekonomiskās klases dzīvokļi ar pilnu apdari, gan energoefektīvas privātmājas Pierīgā, gan dzīvokļi Rīgas centrā.
  • Apskati projektus ne vien fotogrāfijās, bet izstaigā tos arī 360 grādu virtuālajās tūrēs.
  • Atrodi savam dzīvesstilam un iespējām piemērotāko mājokli, kā arī uzzini par jaunajiem projektiem, kurus vēl tikai attīstīs.

Lasītākās ziņas

1

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

2

Anniņmuižas Parka Rezidence Imantā - izvēlies jauno projektu vēsturiskā vietā

3

Rīdzinieku iecienītos Gaiļezera namus papildinās vēl trīs dzīvojamās mājas

4

"Estera Development" uzsāks "Liepziedu" otrās ēkas dzīvokļu rezervāciju

5

Četri interesantākie projekti, kas pērn finansēti platformā EstateGuru

6

Sestdien jaunajā projektā "Ziemeļblāzmas aleja" notiks atvērto durvju diena

City24 redaktora izvēle

alt

Iemīļoti viesu nami, kas meklē jaunus saimniekus

alt

Lampa – gaismas avots un dizaina priekšmets

alt

Zems enerģijas patēriņš, labāki dzīves apstākļi – ilgtspējīgi mājokļi Pierīgā